Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Paweł Olechnowicz: Elbląg na pewno nie będzie w przyszłości przemysłowym ośrodkiem

21.12.2011, 16:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
 Paweł Olechnowicz: Elbląg na pewno nie będzie w przyszłości przemysłowym ośrodkiem
Od lewej: Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz i dyrektor elbląskiego Browaru Roman Korzeniowski (fot. Kamila Jabłonowska)

5 kwietnia w Urzędzie Miejskim odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Menedżerów przy Prezydencie Elbląga. Od tego czasu Rada spotkała się jeszcze tylko raz, aż do poniedziałku, 19 grudnia, kiedy to odbyło się kolejne - trzecie spotkanie Rady Menadżerów.

– W Radzie Menadżerów zajmujemy się najważniejszymi kwestiami, które wpływają na rozwój społeczny i gospodarczy Elbląga – mówi Grzegorz Nowaczyk, Prezydent Elbląga. - Do tej pory przede wszystkim rozmawialiśmy o strategii Złotego Trójkąta, czyli współpracy władzy, wiedzy i biznesu. Dzisiaj będziemy mówić o strategii promocji miasta. Rada Menadżerów to jest prawdziwy zespół ludzki, który chce się dzielić ze mną, z naszym miastem, swoim doświadczeniem, pomysłami, wszelkimi intelektualnymi zasobami, aby w Elblągu działo się lepiej.

Czy członkowie Rady są zadowoleni z częstotliwości spotkań? - Oczywiście, że jestem niezadowolony, bo wolałbym, żeby te nasz spotkania odbywały się co tydzień, ale jest to niemożliwe z oczywistych powodów - stwierdził Grzegorz Nowaczyk. - Każdy z Menedżerów ma przecież swoje obowiązki. Na szczęście nasze spotkania są tylko kanwą, aby Menadżerowie zaprzęgali swoje służby, które pracują w przedsiębiorstwach kierowanych przez nich, do tego, aby nas wspomagali. Mam niedosyt związany z tym, że te nasze kontakty są jednak zbyt rzadkie, zbyt krótkie, aby można było dogłębnie wszystkie decyzje omówić.

- Moim zdaniem, jeżeli chodzi o Radę Menedżerów, nie ma potrzeby częściej się spotykać - zauważa Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos i przewodniczący Rady. - Rada Menedżerów to organ doradczy dla Prezydenta, ludzie, którzy na co dzień działają w swoich firmach i realizują bardzo ciekawe programy. Zauważamy pewne sprawy, które należałoby realizować i podpowiadamy, że to trzeba realizować tak, a tamto trochę inaczej. Bierzemy udział w przygotowaniu nowych dokumentów - wieloletniej strategii dla Elbląga i strategii promocji Elbląga i regionu. Dyskutujemy, co jest ważniejsze i za co najpierw trzeba się zabrać. A kwestii do rozważenia jest bardzo wiele, choćby taka, czy w centrum miasta budować kolejne duże markety.

Za 10 lat to będzie druga Genewa?

Jak podkreślał wielokrotnie Paweł Olechnowicz, Rada jest jedynie organem doradczym. A jakich rad do tej pory Rada Menadżerów udzieliła Prezydentowi Elbląga? - Byłbym nie fair, gdybym wymieniał tutaj rady, jakie Rada Menedżerów udziela Panu Prezydentowi i Samorządowi - stwierdził Paweł Olechnowicz. - Na pewno są to ciekawe rady gospodarcze i na pewno mają związek z tym, co należy zdefiniować w długoletniej strategii Elbląga i w strategii promocji miasta. Mamy podobny punkt widzenia. Elbląg na pewno nie będzie w przyszłości przemysłowym ośrodkiem. Trzeba zapomnieć o różnych firmach, zakładach. Widać, że niezależnie od tego, co się stało, to już nie wchodzi w rachubę. Poza tym, duże aglomeracje już nie mają racji bytu. Elbląg ma bardzo ciekawe miejsca, wiele zabytków, region ma pięknie ukształtowany teren. Przemysłowa działalność, która jest obecnie, być może Park Technologiczny, ściągnie jakieś firmy z Europy. To będzie kształtować, nazwijmy to, krajobraz przemysłowy Elbląga.

- Jest też kwestia położenia – dodaje. - Jest cała infrastruktura, która powinna być rozbudowywana, by wykorzystać okoliczne wody i Zalew Wiślany w odpowiedni sposób. Za 10-15 lat będziemy inaczej postrzegać nasz region. Być może będzie on przypominać ten koło Genewy lub Lucerny. Będzie więcej żaglówek, których właścicielami będą normalnie pracujący i zarabiający ludzie. Kolejna rzecz to kultura, która cały czas dobrze się rozwija. Tu trzeba szukać atutów Elbląga na przyszłość.  Pomalutku całkiem dobrze się rozwija, ale trzeba bardzo intensywnie pracować, żeby było lepiej.

Zmiany na lepsze wymagają czasu


Paweł Olechnowicz zapewnia, że lubi Elbląg i tak, jak pozostali jego mieszkańcy chciałby, aby zmiany nastąpiły od razu. Podkreśla jednak, że to nie jest takie proste. - Jest bardzo dobry klimat do tego, żeby działy się tu rzeczy lepsze - mówi. - Choćby to, że jesteśmy w Unii Europejskiej i możemy korzystać ze środków pomocowych. Także to, że są to kolejne już lata budowy systemu demokratycznego, co powoduje, że inaczej traktuje się władze samorządowe w środowisku naszego państwa, jak również w środowisku władz samorządowych Unii Europejskiej. Idziemy w dobrym kierunku, jeśli chodzi o Elbląg, takie jest moje spojrzenie, a trochę doświadczenia mam. Wszyscy by chcieli, żeby to się działo szybciej, ale tak się nie da. Krok po kroku dzieje się lepiej. Sytuacja naszego miasta nie ma prawa się pogorszyć, bo województwem Elbląg już przestał być, a degradacja z rangi miasta na prawach powiatu nam nie grozi. W tej strukturze samorządowej Elbląg jest jakby ustabilizowany.

Nowa władza, nowe możliwości?

Rok temu w Elblągu nastała nowa władza, która stała się nadzieją na rozwój naszego miasta. Dziś, mieszkańcy głośno mówią o tym, że wprowadzanie zmian trwa za długo. Czy słusznie? - Jak widzę naszych polityków, to częściej skupiają się na rzeczach złych niż na tych, które mogą wprowadzić w Elblągu więcej optymizmu – mówi Paweł Olechnowicz. - Minął dopiero rok, ale można powiedzieć, że w tym roku wiele się zrobiło, tworzy się konstrukcję do głębszych zmian. Czy coś nam, jako Radzie, się nie podoba? Tak, nie podoba się wiele. Ale nie powinniśmy stwarzać jakichkolwiek klimatów deprymujących, spychających kogoś do defensywy. Powinniśmy być optymistami, bo optymizm pozwala przezwyciężyć bardzo wiele złych rzeczy. Od tego jesteśmy, jako Rada Menedżerów, żeby, powtórzę, służyć pomocą Samorządowi, Prezydentowi, żeby działo się lepiej. To, że Prezydent powołał tę Radę, to już jest sygnał, że chce słuchać rad, dyskutuje z nami na tematy trudne i to pozwala sądzić, że powstaną ciekawsze rozwiązania. Tam, gdzie jest dialog, tam się dzieje o wiele lepiej. Ja jestem naprawdę optymistycznie nastawiony.

- Krytyka jest wskazana - podkreśla Roman Korzeniowski. - Jeżeli jest dobry, dwustronny dialog i rozmawiamy bez obrażania się na siebie, bo to jest bardzo ważne, to jest to, o co nam chodzi. Taka jest nasza rola,  żebyśmy mówili Panu Prezydentowi: „Sorry, to nie jest tak, trzeba na to spojrzeć inaczej”. Ja obiecuję, że jako Rada Menedżerów coś zrobimy dla tego miasta, że pójdziemy do przodu.

Nie zgadzamy się na brak konkretnych działań

Paweł Olechnowicz podkreśla, że powołanie go na przewodniczącego Rady Menadżerów to pewne ryzyko. - To, że Pan Prezydent zaproponował, żebym przewodniczył Radzie Menedżerów, to jest jego wybór i jego ryzyko - zaznaczył. - Bo ja nie jestem z tych osób, które akceptują brak działań konkretnych, jakościowo dobrych. I o tym rozmawiamy. Jest wiele rzeczy, o których dyskutujemy poważnie i to musi doprowadzić do konstruktywnych rozwiązań.

Ile potrzeba czasu, żeby elblążanie na własnej skórze odczuli zmiany na lepsze? Paweł Olechnowicz bez wahania stwierdził, że dwa lata.- Przyszły rok będzie stabilizował to wszystko, co zaczyna się dziać ciekawego w Elblągu - mówi. - Myślę, że w kolejnym roku już będą zauważalne efekty podjętych wcześniej działań. Potem będzie coraz lepiej, jeśli będzie się utrwalać ten dobry kierunek rozwoju.

Miejmy nadzieję, że najdalej za dwa lata elblążanie będą mogli z ulgą odetchnąć i w pełni cieszyć się z tego, że żyją w rozwojowym, dającym pespektywy mieście.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 21

%14.3 %85.7


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --19
    ~ MR
    Środa, 21.12

    OLECHNOWICZ TO MADRY I INTELIGIETNY GOSC,TYLE ZE PRZY TAKIM NOWACZYKU NIC W TYM MIESCIE DOBREGO NIE BEDZIE.

  2. 2
    +10
    ~ DFHBDJHFRGMKGHH
    Środa, 21.12

    litości!!!

  3. 3
    +4
    ~ WW
    Środa, 21.12

    po tym oświadczeniu Olechnowicza chyba rzeczywiście trzeba napisać "nowy plan rozwoju Elbląga' i dać sobie spokój z przemysłowymi aspiracjami, ciekaw jestem co Olechnowicz mówi o uzbrojeniu terenów Terkawki "pod inwesterów" skoro takie samo działanie na Modrzewinie dało tak mizerny rezultat, a może wielkie inwestycje w infrastrukturę turystyczną???

  4. 4
    +7
    ~ w
    Środa, 21.12

    Elbląg nie będzie przemysłowym ośrodkiem, turystycznym również. To może postawić postawić na rolnictwo. Zaorać i po kłopocie.

  5. 5
    +8
    ~ beta
    Środa, 21.12

    Z perspektywy pana Olechnowicza życie wygląda inaczej aniżeli z perspektywy przeciętnego elblążanina, a co gorsza - osoby pozbawionej pracy lub nędznie wynagradzanej. Doceniam menadżerskie doświadczenie szefa doradczego gremium, jednak wydaje mi się, że jego optymizm jest na wyrost, bo przez najbliższe 2 lata, wziąwszy pod uwagę kiepską koniunkturę w kraju i poza nim, nic się nie zmieni w Elblągu. Do tak radykalnej zmiany kierunku, w jakim miasto podąża, potrzebny byłby - oprócz pogody w gospodarce - już nie tylko optymizm, ale wręcz entuzjazm mieszkańców i zaufanie do władzy samorządowej, a tego w mieście brakuje. Mam też wrażenie, iż pan Olechnowicz prezentuje wybitnie liberalne podejście do gospodarki, kiedy jednak samorząd musi zaspokajać także takie potrzeby mieszkańców, które nie mają nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym.

  6. 6
    +19
    ~ gdzie Lucerna a gdzie bieda-Elblag?
    Środa, 21.12

    Pan Olechnowicz w dużej części bredzi - oderwany od elbląskiej rzeczywistości (cyt. (...) Elbląg ma wiele zabytków ????(...) - to zaiste rewelacja, chyba hekatomba ostatnich dni wojny w Elblągu, sowieckiego okresu po zdobyciu miasta, komuchowatych rozbiórek na rzecz W-wy i podlizywania się kacykom w W-wie jest mu nieznana? Plecie jak najsłabszy doradca - najsłabszego prezydenta USA - baptysty J. Cartera - mowa o /Zbigu/ Brzezińskim, któremu rosofobia tak pomieszała w głowie jak Wałęsofobia A. Gwiaździe. Jedyne co rozsądne w jego wypowiedzi - to świetne położenie Elbląga - ale tutaj akurat strzela sobie w kolano, gdyż znowu bredzi o jachtach, marinach k. Lucerny i St. Gallen - a więc w dyletancki sposób przyrównuje niezwykle zasobną kieszeń Szwajcarów do ubogich Polaków !!??!! Pan Olechnowicz pewie nie wie, że parkowanie jachtu w marinie nad jez. Bodeńskim kosztuje /po sezonie/ prawie 1500 franków miesięcznie?

  7. 7
    +16
    ~ znafca
    Środa, 21.12

    Pan Olechnowicz tym stwierdzeniem, że Elbląg nie będzie miastem przemysłowym po prostu się ośmieszył! No chyba, że jest w posiadaniu informacji o planach likwidacji w Elblągu zakładów Alstomu, Siemensa, Maga, ABB, Elzamechu, Stokoty, Browaru, Blanche, Avante, Liry, Pujana, Metalekspertu, elektrowni, szeregu zakładów meblarskich itp. Powiem wam tak Elbląg był, jest i będzie miastem przemysłowym choćby z tej prostej przyczyny, że 100 tysięcznych miast „nieprzemysłowych” po prostu nie ma!;) Powiem wam więcej to, jakim miastem będzie Elbląg zależy tylko od nas ciężko pracujących elblążan, a w szczególności od lokalnych biznesmenów. Władze miasta powinny wspierać i zachęcać do ciągłego rozwoju lokalny biznes, ale także być otwartym i gościnnym dla inwestorów zewnętrznych. Tak prawdę mówiąc, to Elblągowi bardziej niż przemysłu to brak 2-3 galerii handlowych i byłoby już bezrobocie tylko śladowe;)

  8. 8
    --7
    ~ gimnazjalista
    Środa, 21.12

    @znafca: Sam się ośmieszasz twierdząc, iż wymienione przez Ciebie firmy stanowią o statusie miasta przemysłowego...

  9. 9
    +1
    ~ elbong
    Środa, 21.12

    Do poprzednika - widać że pisał gimnazjalista

  10. 10
    +8
    ~ 100% Elblążanin
    Środa, 21.12

    Ku pokrzepieniu serc........farsa, rozlewa się .....gdzie są efekty: nowe inwestycje /zaprojektowane przez nowe władze,/, nowi ściągnięci inwestorzy np. z Dubaju. Trzeba umiejętnie, skrzętnie zasłonić problemy obecnych włodarzy miasta w rządzeniu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3078050613403