Ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy wykryto w powiecie elbląskim. To pierwszy przypadek w naszym regionie od 2021 roku. Wojewoda warmińsko-mazurski wydał już odpowiednie rozporządzenie. Służby weterynaryjne przeprowadzą kontrole.
Od początku roku w całym kraju potwierdzono już 78 ognisk grypy ptaków w stadach komercyjnych, co jest najwyższą liczbą zakażeń w całej Unii Europejskiej. - Największymi skupiskami zakażeń są województwa: wielkopolskie (37 ognisk), mazowieckie (28), warmińsko-mazurskie (7), łódzkie (5), kujawsko-pomorskie, lubuskie (2), podkarpackie, zachodniopomorskie, świętokrzyskie oraz małopolskie (1) - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wirus dotarł również do powiatu elbląskiego. 8 kwietnia ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (podtyp H5N1) wykryto w miejscowości Ząbrowiec w gminie Godkowo. Utylizacji poddano 66 sztuk kur i kaczek.
Ognisko zostało już zlikwidowane. W ostatnim czasie w województwie warmińsko-mazurskim mieliśmy sporo podobnych sytuacji. W naszym regionie to pierwszy taki przypadek od 2021 roku
- informuje Alicja Czebiołko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Elblągu.
Grypa ptaków H5N1 jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, na którą podatny jest zarówno drób, jak i ptaki dzikie. Jej wystąpienie powoduje ogromne straty gospodarcze. - Wirus może być chorobotwórczy również dla ludzi, ale to są bardzo rzadkie przypadki - dodaje Alicja Czebiołko. W Polsce ptasia grypa należy do chorób zwalczanych z urzędu. W związku z tym wojewoda warmińsko-mazurski wydał rozporządzenie, które ustanowiło obszary zapowietrzone i zagrożone wyznaczone w powiatach: elbląskim (miejscowości w gminie Godkowo i gminie Pasłęk), braniewskim i ostródzkim. Tekst rozporządzenia znajdziemy tutaj.
Zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby ma stosowanie wymienionych w rozporządzeniu środków bezpieczeństwa, wśród nich są m.in. utrzymywanie ptactwa w zamkniętych obiektach, czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanego przy hodowli drobiu oraz odpowiednie oznakowanie wyznaczonych obszarów. Służby weterynaryjne przeprowadzą kontrole gospodarstw.
Na obszarze zapowietrzonym wysoce zjadliwą grypą ptaków, ustanowionym w rozporządzeniu, kontrolą objęte zostaną wszystkie gospodarstwa, w których trzymany jest drób. W obszarze zagrożonym będzie to tylko określony procent gospodarstw
- mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Elblągu.
Może znalazł by się ktoś, kto by mi wyjaśnił dlaczego jest coraz więcej gołębi paskudzących gdzie popadnie, wron, kawek, srok itp. Czyżby ta ptasis grypa miała upodobanie wyłącznie w kurach w kurnikach ????