O tym, jak ważne jest zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mówi przysłowie, „Kto zdrowia nie szanuje, ten na starość żałuje”. W Elblągu rozprowadzany jest bezpłatny miesięcznik „Zdrowy Elbląg”, który w całości poświęcony jest właśnie tej tematyce. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników nawiązaliśmy z zespołem redakcyjnym miesięcznika współpracę, aby i u nas publikowane były wybrane materiały poświęcone szeroko rozumianemu zdrowiu.
Nerki – ich funkcja dla organizmu jest nie do przecenienia , a dysfunkcja powoduje niewydolność wielonarządową – serca, płuc, centralnego układu nerwowego, układu pokarmowego, układu kostnego, krwiotwórczego czy zaburzenia gospodarki hormonalnej .
Choroby nerek często toczą się podstępnie– to znana opinia, którą potwierdza nefrolog, ordynator Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Nefrologii i Stacji Dializ Przedsiębiorstwa Podmiotu Leczniczego Szpitala El-Vita w Elblągu Adam Majewski – często nie bolą i przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów, że dzieje się z nimi coś złego – dodaje. Przewlekła choroba nerek nie występuje nagle, wiele osób nawet nie wie, że nerki są chore i wraz z upływającym czasem ich funkcja się pogarsza . W pewnym momencie stan zdrowia odczuwalnie zmienia się.
Chore nerki mało skutecznie usuwają wodę i sód z organizmu, co powoduje ich gromadzenie, a wiec obrzęk twarzy, dłoni i stóp. Podnosi się ciśnienie krwi, następuje pogorszenie pracy serca, sygnalizowane zadyszką lub nawet dusznością. Upośledzone staje się wydalanie fosforanów będące efektem zaburzeń wytwarzania aktywnej postaci witaminy D, co prowadzi do różnych zaburzeń w kościach. Rokowania są najlepsze – mówi doktor Majewski – jeżeli choroba zostanie wykryta bardzo wcześnie. Jest jednak pewna grupa osób szczególnie zagrożona i podatna na zachorowania, należą do niej:
· Chorzy z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, otyłością, miażdżycą i chorobami serca
· Osoby przyjmujące często leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, również te dostępne bez recepty;
· Osoby, u których w rodzinie występowały choroby nerek.
U takich osób wczesną chorobę nerek można rozpoznać badając okresowo mocz i kreatyninę w surowicy, a w niektórych przypadkach gdy jest obciążenie rodzinne wykonując USG nerek.
Warto wiedzieć, że przez nerki przepływa około 1500 litrów krwi dziennie. Każdego dnia, dzięki milionom kłębuszków, widocznych tylko pod mikroskopem, oczyszczana jest krew i usuwany nadmiar wody. Dzięki nim zachowana jest równowaga zasadowo-kwasowa oraz właściwy poziom sodu. Jeśli nerki zaczynają niedomagać, krew nie jest dostatecznie oczyszczana i dociera do innych organów z toksynami oraz odpadami przemiany materii. Wtedy ulega zatruciu cały organizm człowieka. Kiedy do tego dochodzi i nerki nie są już w stanie prawidłowo funkcjonować, niezbędne jest podjęcie leczenia. W pierwszych stadiach przewlekłej choroby nerek skuteczne jest leczenie farmakologiczne, w schyłkowych stadiach życie pacjenta ratuje leczenie nerkozastępcze – czyli przeszczep lub dializa.
Szpital El-Vita lata temu wszedł w skład Spółki B.Braun Avitum, która tworzy sieci stacji dializ w wielu krajach m.in. w Polsce. Stacja Dializ Szpitala EL-VITA jest największą placówką tego typu w województwie warmińsko – mazurskim i regionie.
El-Vita swoją ofertą terapeutyczną uzupełnia oferty pozostałych szpitali w Elblągu i okolicy z zakresu nefrologii i hemodializo terapii. Działania mają charakter komplementarny w stosunku do innych szpitali, z którymi współpracuje. El-Vita współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem w Elblągu, Szpitalem Miejskim, Elbląskim Szpitalem Specjalistycznym oraz ze szpitalami w Nowym Dworze Gdańskim, Braniewie i Pasłęku świadcząc usługi konsultacyjne z zakresu nefrologii, a gdy to jest konieczne umożliwia także leczenie nerkozastępcze.
Przez długi czas dysponowaliśmy 27 , potem 29 stanowiskami dializacyjnymi – mówi doktor Majewski – aktualnie trwają prace remontowo – modernizacyjne, które mają na celu przeniesienie działu farmacji szpitala wraz z zapleczem magazynowym w inne, bardziej odpowiednie miejsce. Dzięki tym zmianom zyskamy również nowe stanowiska dializacyjne (łącznie będziemy po remoncie dysponować 34 stanowiskami) i lepsze, bo bardziej przestrzenne pomieszczenia, w których będą chorzy. Ta zmiana spowoduje optymalne wykorzystanie pracy personelu średniego i dokładniejszy nadzór nad dializowanymi . To wszystko zapewni jeszcze bardziej fachową opiekę i bezpieczeństwo naszych pacjentów.
Podstawowym powodem podjętych prac remontowo - modernizacyjnych była także konieczność dostosowania budynku szpitalnego do wymogów aktualnych przepisów ppoż. aby zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno leczonych pacjentów jak i personelu w razie pożaru – widoczne nowe atestowane drzwi czy ścianki w niektórych częściach szpitala to działania wynikające z konieczności wydzielenia tzw. zamkniętych ,,stref pożarowych”. Ta strefa modernizacji nie byłaby możliwa bez życzliwości właściciela budynku tj. Miasta Elbląg.
Zdrowy Elbląg