O tym, jak ważne jest zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jak mówi przysłowie, „Kto zdrowia nie szanuje, ten na starość żałuje”. W Elblągu rozprowadzany jest bezpłatny miesięcznik „Zdrowy Elbląg”, który w całości poświęcony jest właśnie tej tematyce. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników nawiązaliśmy z zespołem redakcyjnym miesięcznika współpracę, aby i u nas publikowane były wybrane materiały poświęcone szeroko rozumianemu zdrowiu.
Dziś publikujemy materiał poświęcony sercu.
Choroba niedokrwienna serca to zdecydowanie pierwszy zabójca powodujący porównywalną liczbę zgonów, co wszystkie nowotwory złośliwe razem wzięte. Choroba niedokrwienna serca spowodowana miażdżycą naczyń wieńcowych oraz jej powikłania w postaci zawału serca oraz niewydolności serca jeszcze długo nie ustąpią w tym rankingu miejsca innym schorzeniom.
Serce człowieka to cud natury zarówno pod względem funkcji jak i budowy. Pracuje bez przerwy całe życie, jeśli średnia częstość jego pracy wynosi 70 uderzeń na minutę, to w ciągu np. 70 lat serce wykona ponad 2,5 miliarda skurczy. Nie jest większe od pięści, mierzy tylko ok. 10 x 15 cm i waży około 300 gramów, ale przepompowuje aż 5 litrów krwi na minutę, 8 tysięcy litrów dziennie, 200 milionów litrów wciągu całego życia! Serce jest silnym mięśniem, który działa jak pompa. Przy każdym uderzeniu wypycha jasnoczerwoną krew, która niesie tlen i składniki odżywcze do komórek Twojego ciała. Po przepłynięciu przez cały organizm, krew wraca do serca. Ma wtedy niebieski odcień, ponieważ oddała tlen komórkom, a zabrała im dwutlenek węgla.
Potem serce przepompowuje krew do płuc, w których zostawia ona dwutlenek węgla, a pobiera tlen. Krew znowu staje się czerwona i cały proces zaczyna się od nowa. Serce nigdy nie odpoczywa, bezruch i cisza nie leżą w jego naturze. Jego żywioł to emocje, uczucie, miłość - krótko mówiąc to, co w życiu najważniejsze. Serce wykazuje pewne odmienności zależnie od płci. U kobiet jest nieco mniejsze, ma węższe tętnice wieńcowe, które również częściej reagują skurczem na różne bodźce. Serce kobiety jest także nieco odmienne elektrycznie – co wyraża się nieco dłuższym odstępem QT, większą skłonnością do arytmii. Serce kobiety choruje też nieco inaczej.
O tym, że z sercem kobiety dzieje się coś niedobrego, mogą świadczyć m.in.: mdłości niewiadomego pochodzenia, silne pocenie się, zawroty głowy, omdlenia, a nawet bóle stawów. Częstymi objawami zawału są: uczucie ucisku, ból albo pieczenie w żołądku, zdarza się też kłucie w okolicy ramion, szyi albo żuchwy. Kolejny niepokojący symptom to przedłużające się uczucie braku tchu. Natomiast ostry ból za mostkiem powszechnie uznawany za najbardziej charakterystyczny objaw, u ponad 40 % przechodzących zawał kobiet w ogóle się nie pojawia. Męski model tej choroby to ból za mostkiem, ucisk w okolicy klatki piersiowej, mężczyzna mówi "boli mnie w klatce, coś mi siedzi na piersi, dławi".
Nasze serce, pompa, pikawka, serducho, jak byśmy go nie nazywali bezwzględnie jest potrzebne i trzeba dbać o nie, oto liczby które warto wziąć sobie do serca.
Liczby nie kłamią!
Prawidłowy poziom cholesterolu we krwi powinien być niższy od wartości 190mg/dl;
Zdrowy Elbląg