Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Strażnik Miejski vs. Policjant. Który zawód jest bardziej opłacalny?

08.04.2015, 07:00:39 Rozmiar tekstu: A A A
Strażnik Miejski vs. Policjant. Który zawód jest bardziej opłacalny?

Czy kiedykolwiek się zastanawialiście, ilu jest chętnych do pracy w elbląskiej Straży Miejskiej bądź Policji, jak wygląda szkolenie i jak wysoka jest pierwsza pensja? W dzisiejszym artykule porównujemy, gdzie mamy większe szanse na zdobycie etatu i który zawód wydaje się być bardziej opłacalnym.

Rekrutacja

Straż Miejska nie prowadzi regularnych naborów. W momencie, gdy jest potrzebny pracownik na dane stanowisko służba zgłasza się do Powiatowego Urzędu Pracy. Zamieszczane jest również ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznych Urzędu Miejskiego.

Zapotrzebowanie jest jednak niewielkie. Jak poinformowała nas Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy elbląskiej Straży Miejskiej, w 2013 r. był ogłoszony jeden konkurs na stanowisko aplikanta. - W 2014 r. nie prowadziliśmy rekrutacji i w chwili obecnej również nie przewidujemy naborów - dodała.

Konkursy cieszą się jednak bardzo dużym zainteresowaniem, a na jedno stanowisko znajduje się kilkadziesiąt chętnych osób.

Inaczej sprawa kształtuje się w Policji. Rekrutacje trwają na bieżąco. Średnio co trzy miesiące prowadzony jest nabór na kilka, kilkadziesiąt stanowisk. - W 2014 roku aplikacje do pracy w Policji złożyło w Zespół Doboru i Rezerwy Kadrowej KWP w Olsztynie 1500 osób - informuje podinsp. Anna Fic, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie. Okazuje się, że na jedno miejsce, średnio każdego roku jest ok. 16 chętnych.


Odpowiedni kandydaci


Straż Miejska nie ma wielkich wymagań, jeśli chodzi o rekrutację. Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 21 lat, w pełni korzystać z praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, cieszyć się nienaganną opinią, być sprawnym pod względem fizycznym jak i psychicznym, mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu.

Kandydat ubiegający o służbę w Policji nie jest ograniczony progiem wiekowym. Musi natomiast dać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Osoby biorące udział w takim naborze muszą przejść trzy testy. -Najłatwiej zaliczyć pierwszą część etapu szkolnego tj. test wiedzy, z uwagi, że nie jest selekcyjny. Powyższy test składa się z 40 pytań, a każda odpowiedź poprawna daje 1 punkt. Kandydat po teście wiedzy przystępuje do testu sprawności fizycznej. Największą trudność kandydatom sprawia etap badania psychologicznego - podaje rzecznik prasowy KWP w Olsztynie.

Procedura doboru do służby w Policji ulega co jakiś czas pewnym modyfikacjom. -Wcześniej nie przeprowadzano testów wiedzy i testów sprawności fizycznej, a badania psychologiczne odbywały się w ramach komisji lekarskiej. Obecnie proces rekrutacji składa się z następujących etapów: złożenia stosownych dokumentów o przyjęcie do służby w Policji, etapu szkolnego, który obejmuje test wiedzy i test sprawności fizycznej, etapu testu psychologicznego, rozmowy kwalifikacyjnej, etapu postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz komisji lekarskiej. Zaznaczam, że zmianom poddawane są również poszczególne etapy. Na przykład od 1 stycznia 2014 roku zmieniły się zasady przeprowadzania testu sprawności fizycznej, a zmiana między innym dotyczy skrócenia limitu czasowego z 1.45 sek. do 1.41 sek. oraz braku możliwości, w przypadku uzyskania wyniku negatywnego, ponownego przystąpienia do etapu testu sprawności fizycznej w ramach drugiej próby w terminie poprawkowym - informuje podinsp. Anna Fic.

Dodaje także, że przeciętny kandydat do służby, który składa dokumenty w Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej KWP w Olsztynie ma od 20 do 30 lat, jest zdeterminowany, poszukujący ciekawej, ale trudnej pracy, nieobojętny na krzywdę innych ludzi. Prawie wszyscy z kandydatów wskazują na stabilność zawodową i finansową, podają, że jest to ciekawa praca, dająca możliwość rozwoju zawodowego, a w niektórych przypadkach jest to kontynuacja tradycji rodzinnych.


Szkolenie

Proces doszkalania przyszłego pracownika Służby Miejskiej trwa zaledwie miesiąc i jest prowadzony w specjalnie przystosowanych ośrodkach. - Odbywa się szereg zajęć przygotowujących do pracy strażnika miejskiego jak taktyki i techniki interwencji, prawo wykroczeń i innych zagadnień potrzebnych do realizacji ustawy o strażach gminnych, miejskich. W poprzednich latach takie szkolenie odbywało się w Gdańsku w Studium Szkolenia Specjalistycznego ZW NSZZ Policjantów KWP w Gdańsku - informuje Karolina Wiercińska.

Zaraz po kursie kandydat jest zobowiązany do odbycia miesięcznej praktyki w swojej jednostce. Cały kurs kończy się testami wiedzy, egzaminem ustnym oraz praktycznym.

Wróćmy do Policji. Po przyjęciu do służby, mundurowy musi odbyć półroczne przeszkolenie podstawowe. Kolejnym krokiem jest adaptacja zawodowa, która trwa 2,5 miesiąca. Odbywa się w Warszawie, bądź Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie. - Po rozpoczęciu służby w swojej jednostce, w zależności od charakteru pracy, policjanci przechodzą kursy specjalistyczne w ramach doskonalenia lokalnego i w jednostkach szkoleniowych Policji - dodaje podinsp. Anna Fic.


Pierwsze pensje


Bazując na informacjach zebranych od elbląskiej Straży Miejskiej, czyli wysokości wynagrodzenia aplikanta, który dostał się do służby w 2013 r. podajemy, że "na start" otrzymał on zasadnicze wynagrodzenie 1700zł brutto.

Z kolei policjant, zaraz po przyjęciu może się cieszyć pensją wyższą o 150zł. Różnica polega na tym, że po przeszkoleniu podstawowym otrzymuje już 2760 zł brutto. Rozbieżności są zatem znaczne.



Jeśli w przyszłości nasi czytelnicy zamierzają złożyć dokumenty do wyżej wymienionych służb, warto zapoznać się z wymaganiami, przebiegiem rekrutacji i szkoleń korzystając również z oficjalnych stron prowadzonych przez Straż Miejską oraz KWP w Olsztynie.

  
 

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +20
    ~ WWW
    Środa, 08.04

    W Elblągu Straż Miejska powinna być zlikwidowana to po co się rozpisywac o nich i zarobkach.

  2. 2
    --12
    ~ do WWW
    Środa, 08.04

    Najlepiej wszystko zlikwidować. "niech nie będzie niczego". Czy zastanowiłeś się, że tam pracują ludzie, którzy mają dzieci, kredyty do spłacenia? Każda pensja to wydany na usługi i towary pieniądz.

  3. 3
    +16
    ~ kat na idiotków
    Środa, 08.04

    Słuchajcie gdzie się podział naprawiacz Elbląga?

  4. 4
    +6
    ~ J23
    Środa, 08.04

    Naprawiacz-p.Sz wisi na jednym z budynków i straszy obietnicą .Dobre pytanie gdzie On jest i gdzie są jego obietnice i inwestorzy z Niemiec.A gdzie jego niedoszły rzecznik prasowy .Kłamca i oszust Kuchejda .Obaj są siebie warci .Kłamali ,oczerniali byłego prezydenta .Chociaż ten więcej zrobił jak obecny Wróblewski.Przypomnę że Wilk rządził tylko 1,5 roku.Ale cisza trwa ,czy o to chodziło by nic nie robić?

  5. 5
    +3
    ~ aniaaaaa
    Środa, 08.04

    człowieku ale ty bzdury wypisujesz. Siostra jest policjantką i wogóle nie zarabia takich sum jakie tu przytaczasz....

  6. 6
    +3
    ~ właśnie
    Środa, 08.04

    Jak długo na tym budynku bedzie wisiał plakat wyborczy co Straży Miejskiej i Policji nie ma w Elblągu czy sami niedowidzący.

  7. 7
    --3
    ~ mieszkaniec
    Środa, 08.04

    POLICJA musi być , a placa powinna być taka jaką maja obijboki w parlamencie .

  8. 8
    +6
    ~ FOTOPSTRYK
    Środa, 08.04

    Pytanie do redakcji. te "specjalne ośrodki" do szkolenia Strażników Miejskich to ąa pomieszczenia tzw:"fotoradarnie"? Czyli uczą się jak doić kasę z obywateli ?:)

  9. 9
    +4
    ~ biuro karier
    Czwartek, 09.04

    Najlepiej jest pracować do 38 roku życia w policji przejść na emeryturę mundurową i rozpocząć karierę na kierowniczym stanowisku w straży miejskiej. Dla ambitnych, jako że praca nie jest szczególnie absorbująca można równolegle wspomagać się działalnością w sektorze prywatnym lub polityce. Dostęp do informacji i aparatu przymusu bezpośredniego znakomicie ułatwiają karierę w tych dziedzinach

  10. 10
    --1
    ~ Polak
    Czwartek, 09.04

    najważniejszymi kwalifikacjami aby zostać czy to POlicjantem (mylenie z milicjantem bardzo wskazane) czy to strażnikiem miejskim jest bezwarunkowa głuPOta i wykonywanie bez szemrania choćby najgłupszych i sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem, a także z dobrem ogółu rozkazów - w obecnych czasach (ale i w poprzednich, bo jak widać nic się nie zmieniło) jest gnębienie osób niewygodnych POlitycznie przy jednoczesnym pobłażaniu kryminalistom, gdyż są jedną z najwierniejszych grup wyborców obecnej władzy - przykład jak były protesty tzw. obrońców krzyża to POlicja i straż miejska odgradzała ich barierkami aby nie mogli pójść do toalety (a jak pójdą to nie bedzie powrotu), palikociarnia,która tam pluła,kopała a nawet sikała na modlących sie ludzi,tuż obok stojących POlicjantów była bezkarna itd.itp.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7036869525909