Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Czy pomnik założyciela Elbląga powróci na fontannę?

27.01.2011, 13:12:04 Rozmiar tekstu: A A A
Czy pomnik założyciela Elbląga powróci na fontannę?

Tego nie wyklucza prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, mówiąc o potrzebie debaty na temat zachowania ciągłości historycznej miasta. Włodarz ciekaw jest opinii mieszkańców Elbląga na temat pomnika mistrza krajowego Zakonu Krzyżackiego Hermana von Balk.

O pomyśle ponownego ustawienia na fontannie przy Pl. Słowiańskim pomnika założyciela Elbląga – Hermanna von Balk po raz pierwszy zrobiło się głośno podczas remontu zabytkowej fontanny ponad 3 lata temu. Pomysł rzucili działacze Fundacji Pogezania. Wcześniej pojawił się dawny mieszkaniec miasta, który chciał taki pomnik ufundować. Jednak poprzednie władze naszego miasta starały się nie mówić, lub po prostu konsekwentnie nie zgadzać się na jego odbudowę. Pomnik w Elblągu stał w tym miejscu do 1943 r., kiedy to został jednak zniszczony, tak jak wiele przedmiotów z metalu i przetopiony na broń. W 2008 r. przypadała 100- letnia rocznica ustawienia fontanny. Mimo wszystko władze miasta nie kwapiły się przy tej okazji na odbudowę zabytkowego obiektu razem z posągiem von Balka.

Po raz pierwszy renowację pomnika zaproponował dawny mieszkaniec Elbląga, który zadeklarował przeznaczenie własnych środków na ten cel. Komisja Oświaty i Kultury w czasie ówczesnych rządów Rady Miejskiej I kadencji postanowiła rozpatrzyć tę sprawę. Jednak w wyniku głosowania, zgłoszony wniosek zaopiniowano negatywnie. Na taką decyzję wpłynęła w znacznej mierze opinia Przewodniczącego Komisji - Ryszarda Tomczyka - znanego literata i malarza, według którego odbudowanie pomnika oznaczałoby gloryfikację Krzyżaków. Zdaniem Tomczyka należy podkreślać polskie tradycje i pamiątki w Elblągu, a Herman von Balk to Krzyżak, najeźdźca i pogromca rdzennej ludności. Temat odbudowy pomnika do dziś wzbudza wiele kontrowersji. U przeciwników renowacji pokutuje przekonanie o tym, że sam fakt bycia przez von Balka Krzyżakiem oznaczał przede wszystkim bezwzględność i tępienie ówczesnych mieszkańców tych terenów, co jest zazwyczaj głównym argumentem wysuwanym przez przeciwników odbudowy.

Co na ten temat sądzą mieszkańcy?

- Nie powinniśmy zapominać o ciągłości historycznej Elbląga. Ktoś to miasto założył kilkaset lat temu i nie był to Polak – mówi 24 letni Michał. – Obecnie nie ma wrogości pomiędzy Polską a Niemcami. Razem jesteśmy w NATO i Unii Europejskiej. Nie widzę więc powodu, aby krzyżacki założyciel miasta miał swój pomnik.

- Dziwię się, że krzyżaka to nie chcemy na pomniku, ale pomnik z czerwoną gwiazdą przy cmentarzu żołnierzy sowieckich utrzymujemy – mówi 37 letni Artur. – Jeśli Rosjanie mogą mieć swój pomnik, może też go mieć tym bardziej założyciel Elbląga – mistrz Zakonu Krzyżackiego. Nie możemy przecież udawać, że historia miasta zaczęła się po 1945 roku.

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk mówi, że tożsamość Elbląga i ciągłość historii wydaje się dobrym pomysłem do publicznej dyskusji, w której uczestniczyliby internauci. Rolą lokalnych mediów jest wywoływanie dyskusji o ważnych dla elblążan sprawach.

A więc dyskutujmy – czy w Elblągu na fontannie przy Pl. Słowiańskim powinien pojawić się pomnik założyciela miasta – mistrza Zakonu Krzyżackiego Hermanna von Balk?

Historia Hermana von Balka

Herman von Balk pochodził najprawdopodobniej z Dolnej Saksonii. Choć historia jego kariery w Zakonie nie jest do końca znana, to mimo wszystko musiał dobrze zasłużyć się Wielkiemu Mistrzowi, który mianował go Mistrzem Krajowym na Słowiańszczyznę. W 1230 r. osiedlił się w podarowanej mu w lenno ziemi chełmińskiej, skąd rozpoczął podbój Prus. Stworzył tutaj nowoczesne i wysoko rozwinięte państwo z doskonale prosperującą gospodarką. Zakładał jedno po drugim miasta, do których sprowadzał kupców i rzemieślników z Zachodu, stworzył sieć komunikacyjną. Przybyli na jego zaproszenie rycerze zakładali gospodarstwa rolne. Na ziemiach opanowanych przez Zakon powstawały młyny, eksploatowano lasy i wody. Oprócz Elbląga, Herman von Balk założył także miasta: Toruń, Chełmno, Radzyń, Kwidzyn, Kowalewo, Grudziądz, Brodnicę.

 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 26

%92.3 %7.7


Komentarze do artykułu (122)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ terazja
    Czwartek, 27.01

    oczywiscie ze zrobic pomnik. to promocja dla naszego miasta.

  2. 2
    +11
    ~ mieszkaniec
    Czwartek, 27.01

    Bardzo dobry pomysł, dobry przykład jak uatrakcyjniać miasto :) popieram!!!

  3. 3
    +10
    ~ art
    Czwartek, 27.01

    zdecydowanie pomnik Von Balka powinien wrócić, ale obawiam się że społeczeństwo ma za duży uraz do Niemców. NIE BÓJMY SIĘ HISTORII, NIE ZMIENIAJMY JEJ !

  4. 4
    --2
    ~ mieszkaniec
    Czwartek, 27.01

    drogi remontujcie a nie na bzdety pieniadze wydajecie!!! opodatkowac kler!!!

  5. 5
    +8
    ~ PIS
    Czwartek, 27.01

    Bardzo fajny pomysł.POpieram

  6. 6
    +10
    ~ jestem za
    Czwartek, 27.01

    Jak najbardziej za - Panie Prezydencie czas już przywrócić Elblągowi tożsamość historyczną odebraną po 1945 r. Czas stawiać pomnik.

  7. 7
    +1
    ~ MirCrow
    Czwartek, 27.01

    \"Pomnik w Elblągu stał w tym miejscu do 1943 r., kiedy to został jednak zniszczony, tak jak wiele przedmiotów z metalu i przetopiony na broń.\" Autor jest w błędzie, pomnik, do tego cały, nienaruszony stał na pewno po 10 lutego 1945 roku. Na stronie np: www.rgakfd.ru (rosyjskiej) można znaleźć zdjęcie przedstawiające Hermanna v. Balka na tle zniszczonego budynku d. Galluxu (obecnie Plus GSM) jak też zdjęcie pomnika na tle zniszczonego ratusza miejskiego

  8. 8
    +12
    ~ Wowka
    Czwartek, 27.01

    To bardzo dobry pomysł na którego realizację czekam od lat. To on założył Chełmno. Toruń, Kwidzyn, Elbląg. Spójrzcie, na czym polega promocja miasta i jak się bawią mieszkańcy miast! http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,6103032,Wielki_mistrz_von_Balk_znow_zalozyl_Torun.html

  9. 9
    +9
    ~ Lolo
    Czwartek, 27.01

    doskonały pomysł! wszystkim przeciwnikom pomnika Balka proponuje się zastanowić nad przykładem który podał mężczyzna z sandażu, skoro mamy w mieście wysoki pomnik z wielką czerwoną gwiazdą, to dlaczego mamy się wyrzekać założyciela naszego miasta?

  10. 10
    +11
    ~ ~ moimzdaniem
    Czwartek, 27.01

    Nie wiem dlaczego zastanawiamy się nad faktem stosowności postawienia pomnika założycielowi naszego miasta. Taką mamy historię, a o faktach się nie dyskutuje. Na szczęście czasy gdy historię dostosowywało sie do rzeczywistości mamy już bezpowrotnie za sobą. Jedyny aspekt tej sprawy, który powinien stanowić problem rozważań, to z jakich funduszy zostanie on sfinansowany. Czy w dobie kryzysu i ogromnych potrzeb w poprawie infrastruktury w kasie miasta są wolne środki na taki cel. No chyba, że nie mam racji to przepraszam za zajęcie uwagi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3863871097565