Sobota, 12.04.2025, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląg: Kamienica pod Wielbłądem wróci na Stare Miasto? W planach jest duża inwestycja

08.04.2025, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Kamienica pod Wielbłądem wróci na Stare Miasto? W planach jest duża inwestycja
fot. Julia Kozłowicz

Budowę kilkunastu nowych kamienic na Starym Mieście planuje lokalny inwestor. Wśród nich ma się znaleźć również rekonstrukcja Domu pod Wielbłądem - jednego z najbardziej charakterystycznych elementów zabudowy dawnej starówki. Wniosek o pozwolenie na budowę trafił do miasta. To kolejne podejście do tego przedsięwzięcia.

 

 

 

Przypomnijmy. Teren między ulicami: Bednarską, Studzienną i Wodną miasto sprzedało w 2017 roku za blisko 2 mln zł. Częściowo został on już zabudowany. W 2022 roku zakończył się pierwszy etap inwestycji i powstał tam kompleks 15 kamienic wraz z podziemnym parkingiem. Na zagospodarowanie czeka pozostała część nieruchomości. Wniosek o pozwolenie na jej zabudowę spółka Waterfront skierowała do miasta pod koniec marca tego roku. To kolejne podejście do uzyskania pozytywnej decyzji.

 

 

 

Wniosek dotyczy zabudowy mieszkalno – usługowej wraz z garażem podziemnym, składającej się z 18 kamienic o wysokości 6 kondygnacji nadziemnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Budynki będą posiadały 120 lokali mieszkalnych oraz 14 lokali usługowych. W garażu podziemnym inwestor przewiduje 73 miejsca postojowe

 

 

- informuje Joanna Urbaniak, kierownik Referatu Zespołu Prasowego w Biurze Prezydenta Miasta.

 

 


W miejscu planowanej inwestycji, przy ul. Bednarskiej 30, kiedyś znajdował się słynny Dom pod Wielbłądem. Kamienica zniszczona w czasie wojny była jednym z ciekawszych i piękniejszych obiektów dawnego Starego Miasta. Spółka Waterfron zamierza ją zrekonstruować. Zresztą cała nowa zabudowa ma nawiązywać do tej historycznej, wynika z informacji zamieszczonych we wniosku o pozwolenie na budowę skierowanym do miasta.

 

 

 

Inwestor deklaruje, iż przy projektowaniu zabudowy uwzględnił następujące wytyczne: odtworzono charakter pierzejowy skalą i pulsującą wysokością poszczególnych elementów zabudowy, podkreślono indywidualne struktury kamienic przez zróżnicowanie dachów, wysokości i kształtów okien oraz faktury materiałów elewacyjnych, zrekonstruowana została kamienica przy ul. Bednarskiej 30 – Pod Wielbłądem, odtworzono historyczne elewacje kamienicy przy ul. Bednarskiej 26 i 29, Studziennej 3, 7, 10. Bryła budynków została zindywidualizowana dla każdej kamieniczki w nawiązaniu do wysokości historycznego budynku ustalonego na podstawie przekazów ikonograficznych

 

 

- dodaje Joanna Urbaniak.

 

 


Dodatkowo zaprojektowano dwa przedproża tj. przed rekonstruowaną kamienicą Pod Wielbłądem przy ul. Bednarskiej 10 oraz przed kamienicami przy ul. Studziennej 1, 2-3. Dokumentacja jest na etapie weryfikowania przez organ administracji architektoniczno – budowlanej, informuje Biuro Prezydenta Miasta.

 

 


O więcej informacji na temat planowanej budowy poprosiliśmy inwestora. Do tematu wrócimy.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +18
    ~ Student Gdański
    4 dni temu, Wtorek, 08.04

    Budujcie! W końcu wszystkie kwartały (poza placem katedralnym) zostaną odbudowane! To całkowicie zmieni oblicze postrzegania starego miasta od strony rzeki.

  2. 2
    +3
    ~ Kot Jarka
    4 dni temu, Wtorek, 08.04

    Na zdjęciu część planowanej mariny ?

  3. 3
    --5
    ~ niech buduje
    3 dni temu, Środa, 09.04

    Przepiękna kloaka wzbogacająca wrażenia estetyczne z tej strony miasta. A gdy Michaś uruchomi "port" (w planach) to ten widok turysta z Japonii umieści jako reklamę Hanzy.

  4. 4
    --2
    ~ Bezproblemowy
    3 dni temu, Środa, 09.04

    ~Kot Jarka - Nie! To kolejna z sadzawek, zwanych "kompleksem" basenów...

  5. 5
    +1
    ~ Lol
    3 dni temu, Środa, 09.04

    Czy naprawdę w co drugi artykule tytuł musi kończyć się znakiem zapytania? Co to za dziwna maniera aby zwiększyć ilość wyświetleń

  6. 6
    +4
    ~ Dasz auto
    Przedwczoraj 09:15

    Zamiast sześciu pięter plus jedna kondygnacja podziemna to proponuję 5 pięter plus dwie kondygnacje podziemne i parking na 120 aut tyle co jest mieszkań

  7. 7
    0
    ~ Zbigniew
    Wczoraj 10:24

    Ten inwestor przynajmniej szanuje charakter naszego starego miasta, a nie to co firma na M, która postawiła obok Ratusza Staromiejskiego zwyczajny blok ze szklaną zabudową balkonu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5077028274536