Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Elbląg: Napisali petycję, bo mają dość huku samolotów nad domami. Nadal czekają na reakcję prezydenta

05.02.2024, 16:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Napisali petycję, bo mają dość huku samolotów nad domami. Nadal czekają na reakcję prezydenta

Mieszkańcy skarżący się na hałas z elbląskiego lotniska od blisko pół roku czekają na odpowiedź prezydenta. - Ignoruje się zarówno nasze obawy o bezpieczeństwo naszych rodzin oraz fakt braku możliwości wypoczynku nie tylko na naszych posesjach, ale również w samych domach i mieszkaniach. Szkodliwe spaliny rozsiewane są bezpośrednio nad naszymi domami - przekonują w petycji skierowanej do włodarza. Dziś, 5 lutego poznali stanowisko Urzędu Lotnictwa Cywilnego w tej sprawie.

 

 

 

 

Skargi na hałas z elbląskiego lotniska pojawiały się już kilkakrotnie. We wrześniu ubiegłego roku grupa elblążan ponownie skierowała petycję w tej sprawie do prezydenta Elbląga. Domagają się m.in. określenia konkretnej daty uruchomienia nowego, dłuższego pasa startowego wychodzącego na przystosowany do tego wiadukt, zamknięcia lotniska na wszelkie loty w niedziele i święta, wyznaczenia ścisłych godzin lotów (od 9 do 17) w dni powszednie, całkowitego zrezygnowania ze skoków spadochronowych i wprowadzenia zakazu nocnych lotów.

 

 

 

Od kilku lat ponownie uruchomiono skoki ze spadochronem na skalę wcześniej niespotykaną. Praktycznie w każdy weekend, od piątku do niedzieli wieczorem, odbywają się loty ze skoczkami, a bywa również, że w inne dni tygodnia. Hałas ten słyszy całe miasto i okolice, bo samoloty te słychać nawet w takich miejscowościach jak Młynary czy Jegłownik. Hałas, jaki generują podczas startu czy lądowania nad naszymi domami, to ok. 90 db. Nawet gdy już są wysoko, na dole można odczytać wynik 70 db. (pomiary za pomocą aplikacji w telefonie). Bywa, że starty wykonują dwa lub trzy samoloty na przemian i to nie tylko w weekend.

 

 


- podkreślają autorzy petycji skierowanej do prezydenta.

 

 

 

 

Aeroklub Elbląski o skargach płynących do miasta wie i podejmował już działania w tej sprawie. - Robimy, co możemy, aby ograniczyć uciążliwości, ale przecież nie zamkniemy lotniska. Każdy przypadek, jeśli odbiega od normy, staramy się analizować. Uczuliliśmy pilotów na to, w których strefach mają się wznosić i w których schodzić do lądowania, aby jak najbardziej ograniczyć hałas. Przymierzamy się również do otwarcia pasa startowego o trochę zmienionym kierunku. Czy to poprawi sytuację? Też do końca nie wiemy, bo akurat na przedłużeniu pasa buduje się nowe osiedle. Może być tak, że i inni mieszkańcy będą zgłaszali swoje uwagi - wicedyrektor Aeroklubu Elbląskiego Zbigniew Kuśmierz podkreślał w rozmowie z info.elblag.pl w ubiegłym roku.

 

 

 


Włodarz Elbląga na petycję jeszcze nie odpowiedział. Dziś, 5 lutego jednak miasto na stronie internetowej zamieściło odpowiedź Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do którego prezydent zwrócił się w tej sprawie. Czy ULC wskazał rozwiązanie problemu?

 

 

 

Urząd Lotnictwa Cywilnego w 2022 i 2023 roku przeprowadził cztery kontrole "w ramach bieżącego nadzoru nad organizacją ATO Aeroklub Elbląski". Wynika z nich między innymi, że statki powietrzne, których znaki rozpoznawcze są wymienione w petycji mieszkańców Elbląga, posiadają ważne, wymagane przez obowiązujące przepisy świadectwa zdatności do lotu lub świadectwa zdatności w zakresie hałasu. Podczas takich kontroli jednak "nie bada się wpływu hałasu oraz emisji na zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu lotniska, tylko spełnienie wymagań".

 

 

 

 

Prezes ULC wyjaśnia również, że nie jest organem właściwym do rozpatrywania spraw dotyczących ochrony środowiska, w tym hałasu związanego z przelotami samolotów wykonujących operacje lotnicze z lotniska Elbląg (EPEL).

 

 

 

 

 

Organem ochrony środowiska właściwym w zakresie kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w tym przed hałasem – w przypadku lotniska w Elblągu – jest Prezydent Elbląga, który wyposażony jest w odpowiednie narzędzia administracyjno-prawne do podejmowania działań w przypadku negatywnego jego oddziaływania na środowisko. Może on m.in., zgodnie z art. 362 ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, w drodze decyzji, nałożyć obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko lub przywrócenia środowiska do stanu właściwego. (...) Należy także mieć na uwadze, że jeżeli loty statków powietrznych wykonywane są z naruszeniem przepisów dotyczących wysokości, na jakiej powinny być wykonywane, czy też z naruszeniem innych przepisów albo przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji, Prezes Urzędu będzie mógł podjąć odpowiednie działania nadzorcze, ale tylko w sytuacji, kiedy zostanie ustalony podmiot albo osoba naruszająca te przepisy. W świetle powyższego, w przypadku, tj. zaobserwowania wykonywania operacji lotniczych na zbyt niskich wysokościach, wskazane byłoby przekazanie do Urzędu Lotnictwa Cywilnego informacjim kiedy zaobserwowano taki lot (data, godzina) i w jakim dokładnie miejscu oraz, jeśli ustalono, przekazanie także znaku rozpoznawczego statku powietrznego

 

 

- informuje Piotr Samson, prezes ULC (cała odpowiedź znajduje się tutaj).

 

 

 


- Warto zarazem dostrzec, że w przypadku ewentualnych naruszeń prawa lotniczego (m.in. ww. przepisów ustawy – Prawo lotnicze) skutkujących odpowiedzialnością karną, Prezes ULC nie jest uprawniony do prowadzenia postępowań przygotowawczych - dodaje Piotr Samson. - Zgodnie z art. 325a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 37) dochodzenie prowadzi Policja lub organy, o których mowa w art. 312, chyba że prowadzi je prokurator.

 

 


Kolejny krok należy do prezydenta miasta. To na jego odpowiedź od września ubiegłego roku czeka grupa mieszkańców Elbląga.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +54
    ~ Argin
    Poniedziałek, 05.02

    Nie wiedzieli gdzie kupują mieszkania ,domy?

  2. 2
    +25
    ~ Lotnik
    Poniedziałek, 05.02

    Miasto teraz wpuściło motory na modrzewine to zaraz będą skargi z jaru i Zawady że im motory przeszkadzają. Mi przeszkadza cleaner o 6 rano pod oknem jak nawalają głośną śmieciarka i co? Co za barany na tej dębowej mieszkają. Masssakra

  3. 3
    +47
    ~ eb
    Poniedziałek, 05.02

    Lotnisko istnieje od ponad 100 lat i nagle zaczęły przeszkadzać samoloty? W następnej kolejności będą przeszkadzać pociągi, bo dworzec też w pobliżu.

  4. 4
    +14
    ~ Kassandra
    Poniedziałek, 05.02

    Wyburzyć domy, przesiedlić do hoteowca na Łęczyckiej - oto stan umysłu Mssana i Wróblewskiego.

  5. 5
    +44
    ~ Jamaleg
    Poniedziałek, 05.02

    Paru malkontentom wiecznie coś przeszkadza. Mieszkali by w lesie to by stękali ze liście szumia

  6. 6
    +8
    ~ POL9558
    Poniedziałek, 05.02

    Prezydent jest obrażony ma redakcje infp Elblag i dlatego nie daje odpowiedzi na petycje mieszkańców

  7. 7
    +36
    ~ Ja
    Poniedziałek, 05.02

    SAMOLOTY - przeszkadzają, SIŁOWNIA na Pl. Jagiellończyka - przeszkadza FAJERWERKI na Nowy Rok - przeszkadzają, Otwarte lokale na Statym - przeszkadzają, ale bandy młodzieży w Ogrodach są ok? Miasto malkontentów i krytykantów.

  8. 8
    +28
    ~ elblążanka
    Poniedziałek, 05.02

    Mieszkamy przy samym lotnisku i wcale nam nie przeszkadza hałas który jest tylko w lecie, jak jest impreza spadochronowa.Cieszy nas ,że to jest używane.Proponuję zobaczyć .Elbląg się rozbudowuje a tu jest sporo ziemi do wykorzystania. My zatorzanie nam to nie przeszkadza.Najlepiej zamknąć wszystko i cicho sza. A kto narzeka przypuszczam ,narzekają osoby które mieszkają dalej od Zatorza.

  9. 9
    +20
    ~ dębowa zlomowiec
    Poniedziałek, 05.02

    Mieszkańcy Jegłownika i Młynar to chyba mają nielegalny podsłuch na lotnisku

  10. 10
    +21
    ~ Boguś
    Poniedziałek, 05.02

    Nowe budynki budują na Dębicy ,proponuję zamieszkać , piękny teren i bardzo cicho .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2386639118195