Przeciwnicy inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie protestowali w sobotę, 5 kwietnia, w Elblągu. Pikieta "w obronie" sanktuarium Matki Bożej odbyła przed sklepem sieci przy ul. Ogólnej. Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska wydała oświadczenie w tej sprawie, które publikujemy w całości.
Podobne protesty odbyły się w sobotę w kilkunastu miejscowościach w kraju. Jeden z nich zorganizowano w Elblągu. To kolejna odsłona akcji wymierzonej w Lidla - grupa w Elblągu protestowała już w grudniu ubiegłego roku.
Chodzi o planowaną budowę centrum logistycznego spółki w Gietrzwałdzie (powiat olsztyński). Inwestycja miałaby stanąć na działce o powierzchni 41 ha znajdującej się przy drodze krajowej nr 16, na terenie byłego PGR Łajsy, w odległości kilku kilometrów od centrum wsi i Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Przeciwnicy inwestycji podkreślają, że to miejsce objawień Matki Bożej, co nadaje mu szczególne znaczenie.
Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska wydała oświadczenie, które poniżej publikujemy w całości:
„Szanowni Państwo,
w związku z trwającymi działaniami mającymi na celu uzyskanie rozstrzygnięć administracyjnych, obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji.
Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Główną funkcją tego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne.
W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów. Stanowią one miejsca przeładunkowe dla surowców, takich jak makulatura, folia, puszki czy butelki PET, które przekazujemy wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Dokładna ilość opakowań kaucyjnych może być jedynie szacowana, gdyż system kaucyjny jest nadal w fazie projektowania. Takie prognozy zostały uwzględnione już przy planowaniu centrum dystrybucyjnego, w ramach przygotowań do startu systemu kaucyjnego.
W całej naszej działalności dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o nasze środowisko.
Z poważaniem
Aleksandra Robaszkiewicz
Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR”
A uzgodnili tę piketę z władzami Sanktuarium, czy raczej tak sami od siebie? Bardziej papiescy od Papieża?
Nie kupujmy nic u Niemca. Wystarczy ze Niemcy dostarczają nam za pomocą Tuska i Trzaskowskiego imigrantów arabskich.
Pogadaj pisowska wazelino może w pakiecie mózg ci dostarcza