Rak piersi to nadal najczęstsza choroba nowotworowa diagnozowana wśród pań i jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. Jedną z przyczyn tych smutnych statystyk jest zbyt późna diagnoza. O tym, jak ważna jest profilaktyka i cykliczne badania, co rok przypomina Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Przed nami kolejny Marsz Zdrowia "Kocham cię Życie".
Październik na całym świecie uznawany jest miesiącem świadomości raka piersi, a symbolem walki z tym nowotworem jest różowa wstążka. W tym czasie podejmuje się tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Nie inaczej jest w Elblągu. Elblążanki i elblążan do wykonywania badań profilaktycznych i zadbania o siebie od lat namawiają amazonki. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek i w tym roku organizuje Marsz Zdrowia "Kocham cię Życie". Wydarzenie odbędzie się 22 października.
Marsz to nasza tradycja. Chcemy jednak, żeby w tym roku było jeszcze nas jeszcze więcej. Wcześniej miałyśmy już sygnały od szkół podstawowych, że one również chciałyby brać udział w marszu - dotychczas wspólnie z nami maszerowała młodzież ze szkół średnich. W tym roku postanowiłyśmy zaprosić do udziału w wydarzeniu również podstawówki, o profilaktyce chorób nowotworowych trzeba mówić już najmłodszym
- mówi Danuta Tchorowska, prezeska Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek.
Wydarzenie rozpocznie się o 12 przed Urzędem Miejskim. I po przywitaniu zgromadzonych uczestnicy przejdą ulicami miasta: Łączności, Trybunalską, Grota Roweckiego, 12 Lutego, Hetmańską, Giermków, Wigilijną i Stary Rynek. Tradycyjnie podczas marszu uczniowie poszczególnych szkół będą prezentować hasła promujące zdrowy styl życia i badania profilaktyczne. Później zostaną one zaprezentowane na stronie info.elblag.pl i poddane pod głosowanie internautów. Te, które spodobają się najbardziej, zostaną nagrodzone statuetkami: Jabłuszko Zdrowia i Drzewko Zdrowia.
Elbląskie amazonki od ćwierćwiecza walczą z nowotworem i namawiają do przeprowadzania badań. To dzięki nim rak piersi przestał być w Elblągu tematem tabu. Mimo upływu lat statystyki nadal pokazują, że takie działania nadal są bardzo potrzebne.
Marsz ma przypominać o tym jak ważna jest troska o własne zdrowie. Wiele miast już zrezygnowało z tej formy, ale nie my. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga wiele pracy i rozpoczyna się już w sierpniu, ale warto
- dodaje Danuta Tchorowska.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. - Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 proc. zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 roku życia - przypomina pacjent.gov.pl. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30 proc. Warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby. W Polsce kobietom pomiędzy 50–69 rokiem życia przysługuje bezpłatne badanie mammograficzne. Nie oznacza to jednak, że dopiero w tym wieku powinnyśmy rozpocząć profilaktykę. Ważnym jej elementem jest samobadanie piersi. Już od dwudziestego roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.