W zwołanej dziś (4.10.) konferencji prasowej udział wziął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, Przewodniczący Rady Miasta Antoni Czyżyk oraz elblążanka Justyna Breś, która w 2017 rok otrzymała I nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Gdańsku za pracę magisterską pt. „Studium transformacji frontu wodnego Elbląga”.
Waterfront to termin, którym w urbanistyce określa się obszary nad wodą. W przypadku Elbląga, te nad rzeką Elbląg. - Od wielu lat Miasto otwiera się na tzw. morskość Elbląga. Już w 1997 r. powstała koncepcja zagospodarowania przestrzennego portu morskiego, a 2000 r. powstało opracowanie rozpoczynające zagospodarowanie tzw. waterfrontu w naszym porcie – opowiadał Witold Wróblewski.
Prezydent podkreślił, że obecnie również trwają działania w tym kierunku. - Jesteśmy w trakcie opracowania studium rozwoju marki Miasta – dodał. - Będziemy uwzględniali wiele elementów, które będą chciały nam pomóc zrealizować waterfrontu.
Dzisiaj podpisana zostanie umowa przez Ministerstwo i wykonawcę dot. Kanału Żeglugowego przez Mierzeję. Myślę, że to będzie kolejny dobry krok, który pozwoli na to, żeby to, co nazywamy waterfrontem miało coraz więcej szans na realizację
– mówił Witold Wróblewski.
- Wiele materiałów i opracowań już jest. Jestem przekonany o idei i to tym, że my jako samorząd musimy być przodem do wody – dodał Antoni Czyżyk. - Cieszymy się, że elblążanka Justyna Breś, jako doktorantka, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej nadal o Elblągu myśli.
Przewodniczący RM przyznał, że radni podczas rozmów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów pytają, co dalej. - Pani Justyna ma pewne pomysły, wizje, jak by to widziała pozostawiając materiał do przemyśleń – stwierdził Antoni Czyżyk.
- Elbląg razem z 43 miastami w Polsce opracował w 2019 r. bardzo ważną strategię dot. adaptacji do zmian klimatycznym, która w dużej mierze odnosi się do terenów nadwodnych – przyznała Justyna Breś. - Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego miasta członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do opracowania planów przestrzennych na przestrzeniach wodnych do 2021 r. (…) Te plany mają też dotyczyć wód portowych w obrębach miast.
Uważam, że Miasta powinny przygotować się do wzięcia aktywnego uczestniczenia w procedurze planistycznej na wodzie posiadając już jakąś wizję całościową rozwoju przestrzennego nabrzeży, by świadomie móc uczestniczyć w rozwoju tkanki zarówno lądowej, jak i wodnej w naszym mieście. To może mieć w kontekście przekopu Mierzei naprawdę kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta
– zaznaczyła Justyna Breś.
Pomysły elblążanki przedstawimy w kolejnym materiale.
Panie Prezydencie, przypominam również o niedoborach wody w mieście, zwłaszcza podczas okresów suszy, które będą się powtarzać coraz częściej, a którym mógłby zaradzić projekt Jeziorka Miejskiego (pełniącego również funkcje retencyjne) w miejscu kąpieliska przy ul. Spacerowej, czemu jest Pan wciąż przeciwny. Betonowanie miasta i jego rezerw wodnych to nie jest droga dla przyszłości Elbląga, o czym w tej pracy pani Justyny jest również mowa:) #KąpieliskoMiejskie, #JeziorkoMiejskie, #basen
"Mamo tato chwalą nas... kto? ... my Ciebie a ja was"
Na pewno nie dzięki P O i PSL i S L D dotarło. Kto blokował przekop.
Morskość czy raczej marskość?
Słupnik i jego koledzy to się nadają,ale chyba do tarcia chrzanu .
"my jako samorząd musimy być przodem do wody" gadu gadu a tym czasem od kilkudziesięciu lat blokujecie na starówce możliwość odbudowy kamienic nad rzeką Elbląg.
Mam obawy co do wizji pani doktorantki, już uszczęśliwiono nas retrowersją i wystarczy! Nie ma co kombinować tylko trzeba pobudować kamienice przy bulwarach po obu stronach rzeki! Piękna historyczna zabudowa nadrzeczna byłaby wspaniałą atrakcją turystyczną i dumą Elbląga.
Raz ja u ciebie, raz ty ummie, czy to jest przyszły vice?
Nie mogą juz bez siebie żyć, januszek odsunięty w kąt. Drugi zajęty kampanią w której Psl poleci , marnie to wygląda
A ja wierze w młodych, wykształconych ludzo.