O 7,4 proc. spadła w 2024 roku liczba samobójstw, w porównaniu z rokiem poprzednim. - Mamy pierwszy od dziesięciu lat tak duży spadek samobójstw. Największy był w grupie dzieci i młodzieży do 19. roku życia - mówi dr Halszka Witkowska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Jak wyglądają statystyki w Elblągu?
Najnowsze dane dotyczące samobójstw i prób samobójczych w Polsce poznaliśmy w poniedziałek, 20 stycznia, podczas konferencji prasowej Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym. W 2024 roku w całym kraju, jak wynika z przedstawionego raportu, życie odebrało sobie 4845 osób - 4088 mężczyzn i 757 kobiet. Rok wcześniej samobójstw było 5233, a w 2022 r. 5018.
Mamy pierwszy od dziesięciu lat tak duży spadek samobójstw, aż o 7,4 proc. Pierwszy raz od ponad 10 lat, mamy poniżej 5 tys. samobójstw w populacji ogólnej. W porównaniu do 2014 roku to spadek o ponad 21 proc.
- mówi dr Halszka Witkowska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
Ekspertka podkreśliła również, że problem samobójstw w Polsce to nadal tzw. męska sprawa. - Na 13 samobójstw, które mają miejsce w Polsce każdego, 11 to samobójstwa mężczyzn - dodała.
Największy spadek w 2024 roku odnotowało wśród dzieci i młodzieży do 19. roku życia. W tej grupie wiekowej samobójstwo popełniło 127 osób, w tym 72 chłopców i 55 dziewcząt. To mniej o 12,4 proc. samobójstw w stosunku do 2023 r. (145), a w stosunku do 2022 r., gdy nastąpił szczyt samobójstw to mniej aż o 18,6 proc. (156).
Osobiście uważam, że za to obniżenie liczby samobójstw odpowiada świadomość społeczna, czyli pierwsza pomoc emocjonalna. Na te dane także wpływa to, że oddalamy się od czasu pandemii COVID-19, że te negatywne skutki są już zatamowane
- przekonywała dr Witkowska.
W minionym roku wzrosła natomiast liczba prób samobójczych. W odniesieniu do całej populacji to 10 154 próby (wzrost o 5,9 proc. w stosunku do roku 2023). W tym 5402 podjętych przez mężczyzn i 4752 podjętych przez kobiety. Ekspertka zaznaczyła jednak, że w tym przypadku nie dysponujemy twardymi danymi. Podkreśliła, że wiele prób nie jest zgłaszana, a czasem wiedzą o nich tylko rodziny lub tylko osoby, które taką próbę podejmują.
W grupie wiekowej dzieci i młodzieży odnotowano 2 054 próby samobójcze - 455 podjęte przez chłopców i 1599 przez dziewczęta. W stosunku do roku 2023 to więcej o 3 proc.
Jak sytuacja wygląda w Elblągu? - W minionym roku w naszym mieście odnotowano 25 samobójstw oraz 96 prób samobójczych - informuje nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Dla porównania, w 2022 roku w Elblągu 30 osób odebrało sobie życie, a 130 podjęło taką próbę.
Nie, no jednak jest sukces. TO na pewno zasługa rzontu.
Pozwolili na jakieś zmiany płci, co staje się pwszechne, a jest po prostu nienormalne, dzieciaki zaczynają traktować to jako antidotum na nieszczęśliwe życie pozbawione wsparcia I obecności rodziców w życiu zajętych pracą, chcąc zwrócić uwagę na siebie wymyślają zmianę z chłopca na dziewczynkę i na odwrót! A jak to nie wyjdzie to depresja i samobójstwa! ! Siedzą w cerfie przepoceni, zakapturzeni, klną i gapią się w komórki! Pustka, brak celu, brak wsparcia I brak nadzoru i brak zasad, okropne społeczeństwo nam wyrasta
Czy usuwacie debilne komentarze?ten pierwszy idealnie nadaje się do tego
Nie dziwię się rząd KO to rząd antypolski za to proukrainski. Polacy są tu traktowani jako zło konieczne, podwyżki kosztów życia ograniczenia z UE, płace głodowe. Żyć się nie chce,brak perspektyw na lepsze życie..
To nie wasza sprawa gdy ktoś postanowi wysiąść z tego pociągu. Zajmijcie się swoim życiem.