Od 1 września 2016 r. pacjenci, którzy ukończyli 75 lat mają dostęp do bezpłatnych leków. Projekt 75+ ma zwalczyć problem z dostępem osób starszych do leczenia spowodowany względami ekonomicznymi. Osoby te, z powodu chorób związanych z zaawansowanym wiekiem zmuszone są wydawać na leki dużą część swojego miesięcznego dochodu, a często – ze względów finansowych – rezygnują z leczenia.
Niektórzy pacjenci nie zdają sobie sprawy, że nie wszystkie leki są bezpłatne dla każdego. Część lekarstw umieszczonych na liście refundacyjnej jest darmowa tylko i wyłącznie na konkretną jednostkę chorobową. W pierwszym wykazie bezpłatnych leków znalazły się głownie środki mające zastosowanie w chorobach osób starszych, m.in. w schorzeniach urologicznych, reumatologicznych i kardiologicznych. Łącznie jest to 1129 preparatów.
Podstawami do otrzymania recepty na bezpłatne leki są:
wiek – ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)
recepta – litera S wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”
wykaz – potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków
Leki są przepisywane na dotychczasowych wzorach recept. Wystarczy, że lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej wpiszą na recepcie w polu „kod uprawnień dodatkowych” literę S. Na jednej recepcie mogą być przepisane leki bezpłatne, leki refundowane na zasadach ogólnych, leki przysługujące na podstawie innych uprawnień dodatkowych, jak również leki za pełną odpłatnością. Przepisywany lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków.
Receptę może wystawić:
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej
Lekarz wypisujący receptę dla siebie lub dla rodziny
Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane pacjentowi bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to przekazuje lekarzowi rodzinnemu pisemną informację na temat zalecanego leczenia, który może na podstawie przekazanej informacji przepisać leki bezpłatnie. Lekarz specjalista ma w dalszym ciągu możliwość przepisania leków refundowanych na zasadach ogólnych.
Źródło
a co to znaczy, że "Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane pacjentowi bezpłatnie..." To nie każdy kto ukończy ukończy 75 lat dostaje leki darmowe? I co to od lekarza specjalisty zależy czy ma humor i wypisze darmowe leki?
A) Lekarz specjalista wg ustawy nie ma prawa wypisać pacjentowi leków darmowych z listy 75plus, jedynie lekarz PÓZ - podstawowej opieki zdrowotnej lub posiadający taki statut może wypisać takie leki.. B) Nie wszystkie leki są na liście 75plus, nie są na niej nawet, najczęściej stosowane leki, np nie ma niej Ramiprilu ( Tritace, Polpril, Vivace) - leki 1 rzutu na nadciśnienie tętnicze. Odpowiadając zatem, nie każdy kto skończył 75 lat ma wszystkie leki za darmo, ma tylko te z mocno ograniczonej listy 75 plus we wskazaniach objętych refundacja , leki te oczywiście może wypisać jedynie lekarz z punktu "A" Reasumując - PiS owska propaganda.
Propaganda PiS-owska, można usłyszeć lub zobaczyć codziennie. Dobrzy są w tym????? Odnośnie leków darmowych dla 75- lat to pytając się w aptece , jak to ma się do rzeczywistości , wytłumaczono mi na przykładzie leku " Ambrozek" /lek który mało z chodzi z aptek?/i 100 pochodnych tego leku są darmowe? i tak jest z większością leków .Mama moja ma 98 lat, bierze leki /8 różnych/ od lat/ na cukier, ciśnienie, środki higieniczne wypisane na specjalnym druku przez NFZ/ i za wszystko płaci bardzo "słono"w stosunku do swojej emeryturki "/ stary portfel/ Ze względu na swój wiek to już powinna mieć leki i środki higieny darmowe???
Ciągle słyszymy ,że zasługą PiS są darmowe leki dla seniorów. Moja mama ma 85 lat i niestety płaci za leki. Czegoś nie rozumiem albo są dla seniorów zadarmo albo nie. Chwalimy się tym czego nie ma. Kompletne zakłamanie.
Dla kogo te leki. 40% ludzi nie dozywa wieku emerytalnego. 75 latki i starsi to niecałe 2% społeczeństwa