- Wielokrotnie, uczestnicząc w różnego rodzaju uroczystościach obchodów świąt państwowych lub lokalnych, obserwowałam masowy udział osób starszych, zasłużonych, również kombatantów. Osoby te za swoje niewątpliwe zasługi powinny być otoczone należytą atencją i traktowane w sposób szczególny. Zazwyczaj jednak na plan pierwszy wysuwają się politycy, władze miasta, organizatorzy itp. - stwierdziła radna Maria Kosecka, która we wrześniu zwróciła się do Prezydenta Elbląga, Witolda Wróblewskiego, o wsparcie finansowe dla osób zasłużonych.
Radna zgłosiła potrzebę opracowania kompleksowego programu opieki nad osobami zasłużonymi. - Miałam tu na myśli coraz mniejszą, niestety, grupę osób walczących o wolną Polskę, również w okresie powojennym. Proponowałam przede wszystkim przeprowadzenie identyfikacji tych osób, stworzenie swego rodzaju bazy, i opracowanie pakietu przywilejów i świadczeń. Budując odpowiedni model można skorzystać ze sprawdzonych wzorców II Rzeczpospolitej, która otoczyła weteranów powstania styczniowego fantastyczną, zwłaszcza jak na młode i ubogie państwo, opieką. Stała za tym wola jednego człowieka - Józefa Piłsudskiego - i powszechna już niemal w tym czasie pamięć - mówiła.
Skąd ten pomysł? - Poczucie zaciągniętego zobowiązania i niewyrażona wprost, ale silna, potrzeba posiadania wspólnych dla całego społeczeństwa, nadających się do powszechnego uwielbienia bohaterów - wyjaśniała Maria Kosecka. - Dzieje opieki nad weteranami w II Rzeczypospolitej zaczynają się od rocznicowego rozkazu naczelnika państwa wydanego w 56. rocznicę branki, z 21 stycznia 1919 roku."Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski (...) Wydaję rozkaz zaliczenia ich do szeregów Wojska (...) i witam ich jako Ojców i Kolegów"- napisze w swoim stylu Piłsudski, przyznając ojcom i kolegom prawo noszenia munduru.
Maria Kosecka zauważyła, że sposobów na okazanie troski osobom zasłużonym jest wiele.
Elbląg przy zastosowaniu odpowiedniej skali może otoczyć należytą opieką zasłużonych mieszkańców naszego miasta. Mogłoby to przejawiać się w pierwszeństwie przy przyjęciu do lekarza, wykonaniu zaleconych badań, przyjęciu do domu opieki, transportu samochodowego, szczególnej opieki pracowników socjalnych, udziałem w lekcjach i spotkaniach z młodzieżą. Listę specjalnych świadczeń przy wykorzystaniu potencjału miasta należy rozwinąć maksymalnie. Osoby których ma to dotyczyć zasługują na największe przywileje i uznanie
- wymieniała.
Radna zawnioskowała o niezwłoczne przystąpienie do powołania specjalnej komisji mającej za zadanie opracowanie Programu opieki nad osobami zasłużonymi.
Prezydent zapewnia, że Samorząd "na dobrym poziomie realizuje przedsięwzięcia związane ze wsparciem osób starszych, zasłużonych, w tym Elbląskich Kombatantów". - W trosce o sytuację życiową, prowadzony jest na bieżąco przez Zarządy poszczególnych kół Kombatanckich oraz Pełnomocnika ds. Kombatantów, monitoring tej sytuacji - informował Witold Wróblewski.
Jedną z form pomocy jest wsparcie finansowe. - Elbląski Samorząd na miarę swoich możliwości udziela corocznie wsparcia finansowego na przedstawiane poprzez Koła projekty do swojej działalności na kolejny rok. Zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej Zarządów Kół Kombatanckich, do minimum obniżono stawki czynszów za wynajmowane lokale na ich statutową działalność - dodał Prezydent. - W zakresie opieki zdrowotnej przeprowadzono spotkania z dyrektorami szpitali i wybranych placówek zdrowia, z których korzystają kombatanci. Sytuacja w zakresie pierwszeństwa świadczenia usług, szczególnie lekarzy specjalistów uległa w tych placówkach diametralnej poprawie.
Witold Wróblewski zapewnił, że uruchomione zostaną przedsięwzięcia związane z monitorowaniem przez pracowników MOPS sytuacji bytowej członków kół kombatanckich i ich bieżących potrzeb.
W oparciu o Zarząd Budynków Komunalnych podejmiemy próbę drobnych remontów mieszkań, tam gdzie będą one niezbędne. Na poziomie Urzędu Miasta utworzony zostanie wykaz kombatantów, którzy wymagają stałej troski
- zapewnił Prezydent.
To jednak nie koniec proponowanego wsparcia. Podczas debaty budżetowej, która odbyła się na początku grudnia, Maria Kosecka ponownie zwróciła uwagę na potrzeby elbląskich kombatantów. Efektem tego było umieszczenie w projekcie budżetu na przyszły rok, dodatkowych 10 tys. zł na organizowanie spotkań kombatanckich.
Pani Maria , jak wielu innych radnych ma zapewne słuszny gest , takich grup potrzebujących pomocy jest bardzo wiele . Tylko może zajęło by się tym znacznie bogatsze państwo , nie samorządy ze swoimi ledwo wydolnymi budżetami , jak np : Elbląga ?? Dlaczego o tym się wciąż zapomina ?? Bo tak lepiej , a poparcie wzrasta ?? I ile tych komisji w Radzie Miejskiej , znów kolejna ...chore .
Jestem jak najbardziej za .
Że niby który tak się zasłużył, i jakim dokonaniem, że mam się no niego zrzucać? Pani Maria tradycyjnie pie..... jak potłuczona. Kiedy w końcu ludzie w tym parszywym kraju zaczną być traktowani identycznie wg tych samych zasad? O ile mi wiadomo kombatanci mają przywileje i może te im wystarczą. Wojna skończyła się w 45 żeby uchodzić za kombatanta wypadało by mieć no z jakieś 15 lat w 45 przynajmniej, wychodzi że to są obywatele powyżej 86 roku życia. Nie sądzę żeby im było potrzebne jakieś szczególne traktowanie oprócz troski i przywilejów należnych sędziwym ludziom
Pod względem tajnych umów podatkowych z holdingami, Polska goni takie kraje, jak Belgia czy Luksemburg. W ten sposób wyprowadzają z Polski nawet 46 mld złotych rocznie. Trzeba sobie jasno powiedzieć: jeśli obniżymy podatki korporacjom, to będzie trzeba podnieść podatki osobiste, czyli dochodowe. To znaczy, że za ulgi dla biznesu zapłacą obywatele. http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raje-podatkowe-unikanie-opodatkowania,24,0,2223384.html
No pseprasam ja tyz jestem kombatantem. W stanie wojennym odkręciłem korek spustowy, w zbiorniku paliwa autobusu ze śpiącymi zomowcami. Paliwo się wylało, autobus zgasł i się obudzili bo zrobiło im się zimno. Od kiedy mogę licyć na opiekem? Tylko proszę nie piszcie w komentarzach o takiej opiece, która się należy naszej radnej. Specjalnie napisane z błędami.
Komentarze nie na miejscu .Przykre ,że brak szacunku dla osób starszych jest tak eksponowany.Pamietaj jeden z drugim ty też kiedyś będziesz stary.Wstyd
radna kosecka blysnela nowym pomyslem juz zmiana nazw ulic sie nie zajmuje bo to nie przynosi punktow poparcia to teraz chce byc matka maria z elblaga zalosny babsztyl zrobi wszystko aby zaistniec w mediach
drugi rudnicki ?
Nie wiedza celowa lub nie.... poraża , a może zwykły pijar . Pani Kosecka prozę się zapoznać z jakimi dodatkami i przywilejami są osoby po 70 . Bo mi mimo leciwych lat jakoś na życie nie brakuje . A w razie gdyby to wiem , gdzie mam się zgłosić . Natomiast o byt i przyszłość to się martwię ale dzieci i wnuków , bo 500 to i owszem ale na jaki czas za pzpr też rozdawano " czy sie stoi , czy sie leży " i tak się skończyło , jak wszyscy wiemy .
Bez przesady! Większym szacunkiem darzę ludzi, którzy przepracowali uczciwie 40 i więcej lat. Może dla nich też zniżki pani radna?