Jeszcze w tym miesiącu elbląscy radni zdecydują o tym, czy dadzą zielone światło dla rozbudowy Centrum Handlowego Ogrody. W programie najbliższej sesji Rady Miejskiej, która została zwołana na 26 maja, znalazł się projekt uchwały dotyczący zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydzielonego terenu w osiedlu Zakrzewo. Do planu wpłynęło 8 negatywnych uwag dotyczących modernizacji centrum. Wszystkie zostały odrzucone przez Prezydenta.
Przypomnijmy, że Miasto przystąpiło do zmiany planu we wrześniu 2008 r. Obszar objęty opracowaniem graniczy od północy z ulicą Ogólną, od wschodu z ul. Żyrardowską, od południa z ul. Wiślicką, od zachodu z ulicą Płk Stanisława Dąbka.
Po raz pierwszy projekt planu wyłożono do publicznego wglądu w okresie od 2 do 30 sierpnia 2010r., 13 września ubiegłego roku odbyła się także dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami. Do projektu planu wpłynęło wówczas 5 pism z uwagami, z których 3 nie uwzględniono. Dwie przyjęte uwagi spowodowały, że wprowadzono zmiany do projektu planu i w całości ponowiono procedurę. Zaktualizowano również prognozę oddziaływania na środowisko i dokonano ponownych uzgodnień z instytucjami, których dotyczyły zmiany w projekcie planu.
Po ponownym wyłożeniu planu do wglądu, od 10 lutego do 10 marca 2011r. i dyskusji publicznej, do Urzędu Miejskiego wpłynęło 8 pism z uwagami, zastrzeżeniami i sprzeciwami dotyczącymi w szczególności rozbudowy CH Ogrody. Protesty zgłosiły: spółka Elzam Market, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ul. Żyrardowskiej 83, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo”, Arkadiusz Burczyk - Prezes Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. Żyrardowskiej 77, Gildia Kupców Żuławskich, Elbląska Rada Gospodarcza „Żuławy” oraz Stowarzyszenie „El – Centrum”. Po ich rozpatrzeniu przez Prezydenta Miasta, żadna nie została uwzględniona.
W związku z tym, plan już w maju trafi pod obrady radnych. 26 maja na sesji Rady Miejskiej, radni będą rozpatrywać wniesione uwagi, a następnie będą głosować za przyjęciem lub też odrzuceniem planu. Jeżeli uchwała zostanie podjęta, inwestor rozbudowy Ogrodów, będzie miał zielone światło do realizacji tego zadania.
Poniżej publikujemy treści 8 uwag, wniesionych do drugiego wyłożenia planu.
Elzam Market
Wyraża sprzeciw wobec rozbudowy CH Ogrody. Uważa, że obecny stan zabudowy jest „domknięty” pod względem estetycznym i dobrze funkcjonujący w obrębie infrastruktury drogowej i mieszkaniowej. Wskazuje, iż celem pierwszorzędnym powinno być zagospodarowanie terenów o istotnej dla miasta lokalizacji, do tej pory z różnych względów zaniedbanych, których potencjał nie jest wykorzystany i stanowi tzw. „czarne dziury” na mapie możliwości inwestycyjnych miasta. Sugeruje opóźnienie planowanej inwestycji w czasie stwierdzając, iż nie wywoła to strat społeczno – ekonomicznych, a wręcz przeciwnie pozwoli centrom nowo – budowanym „Porto” i „Lotnisko” wkomponować się w krajobraz miejski.
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”
Wyraża obawy dotyczące uruchomienia kolejnego kompleksu kinowego w Elblągu w CH Ogrody. Przedstawia bezzasadność powstania kolejnego kina twierdząc, iż obecne dwa kina w Elblągu w pełni zaspokajają potrzeby mieszkańców miasta, a kolejny odpływ widzów z kina „Światowid” wpłynie bezpośrednio na pogorszenie oferty kulturalnej Centrum kierowanej do elblążan.
Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ul. Żyrardowskiej 83
Wyraża sprzeciw wobec rozbudowy CH Ogrody w samym centrum dużego osiedla mieszkaniowego. Wspólnota Mieszkaniowa uważa, iż rozbudowa CH Ogrody obniży walory widokowe, standard życia poprzez zwiększone natężenie ruchu pojazdów, a co za tym idzie wzrost hałasu, ilości spalin oraz spowoduje uciążliwości związane z parkującymi samochodami klientów Centrum wokół ich posesji. Zdecydowanie obniży także wartość rynkową ich mieszkań. Wspólnota zastrzega sobie prawo do roszczeń odszkodowawczych z tytułu pogorszenia standardu życia, spadku wartości rynkowej mieszkań a także innych skutków negatywnych dla ich nieruchomości trudnych do oszacowania na tym etapie.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo”
Zwraca się z prośbą o uwzględnienie przy rozbudowie CH Ogrody interesu mieszkańców zasobów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie, w szczególności mieszkańców budynku przy ul. Kalenkiewicza 1-6, którzy narażeni będą na zwiększenie poziomu hałasu technologicznego, komunikacyjnego i na większą skalę niż jest obecnie emisję zanieczyszczenia powietrza spalinami pochodzącymi z wzmożonego ruchu pojazdów samochodowych. Spółdzielnia prosi także o dokonanie zabezpieczeń amortyzujących w/w negatywne oddziaływania w uzgodnieniu ze SM „Zakrzewo” jako stroną postępowania. Wyraża negatywne stanowisko w kwestii zmiany m.p.z.p. wydzielonego terenu w osiedlu Zakrzewo.
Arkadiusz Burczyk, Prezes Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. Żyrardowskiej 77
Wspólnota wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu w/w nieruchomości, które mogą pogorszyć istniejące warunki, mikroklimat i komfort zamieszkania, a szczególnie przeciwko planowanej rozbudowie CH Ogrody. Wspólnota uważa, iż planowana inwestycja m.in. zwiększy poziom hałasu komunikacyjnego i przemysłowego, emisję zanieczyszczeń powietrza, pogorszy warunki naświetlenia elewacji sąsiadujących budynków. Wyraża sprzeciw wobec montażu jakiejkolwiek stacji bazowej telefonii komórkowej. Zarząd i mieszkańcy nieruchomości wyrażają gotowość spotkania się z Inwestorem i przedstawicielem UM w celu negocjacji i przedstawienia szczegółowych rozwiązań uwzględnionych w projekcie budowlanym, spisanych protokólarnie przez Inwestora potwierdzone przez Miasto i wyegzekwowane w decyzji o pozwoleniu na budowę jak i w decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.
Gildia Kupców Żuławskich
Zgłosiła zastrzeżenia. Rozbudowa CH Ogrody nie uwzględnia wpływu tej inwestycji na rozwój i warunki życia wszystkich mieszkańców Elbląga, a skutki jej oddziaływania nie są powiązane w planie z realizowaną inwestycją Porto 55. Prognoza oddziaływania na środowisko zmiany m.p.z.p. wydzielonego terenu w osiedlu Zakrzewo jest niewiarygodna, gdyż opiera się na nieaktualnych raportach oddziaływania tej inwestycji na środowisko i komunikację w mieście. GKŻ wniosła również o: opracowanie nowej prognozy oddziaływania na środowisko do w/w planu, opracowanie raportu wpływu tej inwestycji w powiązaniu z inwestycją Porto 55 na lokalny rynek pracy, opracowanie prognozy ruchu sieci ulicznej miasta Elbląg, opracowanie prognozy wpływu tej inwestycji na przesunięcie funkcji kulturotwórczej centrum miasta w kierunku rozbudowanego centrum handlowego, opracowanie raportu o kosztach remontów ulic, a także kompleksowe opracowanie rozwiązań komunikacyjnych w ciągu ulic łączących centrum miasta z Modrzewiną.
Elbląska Rada Gospodarcza „Żuławy”
Wniosła uwagi. Projekt planu nie zawiera oceny wpływu długofalowych skutków degradacji środowiska wynikających ze wzrostu stężenia spalin i hałasu w miejscu zamieszkania dużej populacji ludności Elbląga, szczególnie negatywnych efektów ich oddziaływania na poziom zdrowotności mieszkańców osiedla Zawada. W projekcie planu nie uwzględniono skutków planowanej inwestycji dla lokalnego rynku pracy. Prezentowane w raportach analizy hałasu i spalin wykazują przekroczenie dopuszczalnych norm, mimo, że bazują na badaniach, które utraciły cechy aktualności a więc nie są miarodajne (badania z lat 2005-2008 przed uruchomieniem linii tramwajowej). Przewidywane natężenie komunikacyjne w ciągu ulic Płk Dąbka i Ogólnej nie zakłada perspektywy jego wzrostu w związku z przewidywaną zabudową „Modrzewiny”. W planie nie uwzględniono realizacji Porto 55, które przyczyni się w znacznym stopniu do zwiększenia obciążenia komunikacyjnego na drogach dojazdowych. Brak oceny wpływu planowanej inwestycji na wartość lokalizacyjną Modrzewiny z tytułu wzrostu utrudnień komunikacyjnych dla tej części miasta. Brak analizy ekonomicznej dla planowanej inwestycji ze strony docelowych strat bądź korzyści dla budżetu miasta. Elbląska Rada Gospodarcza „Żuławy” zawnioskowała o odstąpienie od procedury zmiany planu dla nieruchomości UC1, UC2, MW1, KDG2/2+T lub jego zawieszenie do czasu uruchomienia „Porto 55”, kompleksu handlowo - usługowego „Siódemka” na terenie lotniska oraz zabudowy „Modrzewiny”.
Stowarzyszenie „El – Centrum”
Stanowczo sprzeciwia się planowanej rozbudowie CH Ogrody.
I bardzo dobrze, że prezydent odrzucił te wszystkie bezzasadne uwagi! Budować, budować i jeszcze raz budować!
Te protesty to absurd jak z epoki głębokiego PRLu!!!! Ogrody rozbudowywać!!!!!
ciekawe jak by zagłosował pan Burczyk będąc radnym PO
Budować. Koniecznie
Powiem tylko tyle elblaskim bez-radnym .Nie róbcie z ELBLĄGA wiochy ,niech się rozwija .Miasto podobne do Elbląga ,BYGDOSZCZ wykorzystało szansę : http://www.youtube.com/watch?v=0p3WVFV8XII A my ?
WSZYSCY SIE BOJA KONKURENCJI !! MARNY ELZAM I GILDIA. HAHA SWIATOWID, 100 LAT ZA MURZYNAMI. BARDZO DOBRZE ZE SIE BOICIE! 8 WNISOKOW NA SETKI TYS MIESZKANCOW?! I TAK TO WYBUDUJA I TAK, A WY CZUJCIE SMROD W GACIACH. MA BYC LEPIEJ I BEDZIE. STANIE W MIEJSCU Z MARNA GILDIA, SWIATOWIDEM I ELZAMEM? SORRY ALE JA SIE NA TO NIE PISZE!! JESTEM ZA BUDOWA . KTO ZA ŁAPKA W GORE ---->>
osobiście jestem za rozbudową, tylko aby inwestycja nie wpłynęła na pogorszenie naszych warunków zamieszkiwania, jesteśmy w trakcie rozmów z Inwestorem, który rozważa i z rozsądkiem podchodzi do naszych uwag i zastrzeżeń, myślę że nie będzie raczej problemu, aby dojść do porozumienia
Brawo. Wszystkie protesty to bezpodstawny belkot. Grupa nowobogackich boi sie konkurencji. Niech zyje wolny rynek! Elblag drobnymi krokami w XXI wiek.
Budodać i jeszcze raz budować !!!!!!!!!!!!!!! Te protesty to o kant dupy mozna obić a niektóre uwagi sa z palca wyssane :) to jakaś żenada !!!!!!!!! BUDOWAĆ !!!!!!!!!!
Panie Burczyk ,czyś pan z byka spadł ?Co chwile zmieniasz Pan zdanie ,oto pańskie słowa ,cytuję :"Arkadiusz Burczyk, Prezes Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. Żyrardowskiej 77 Wspólnota wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek zmian w otoczeniu w/w nieruchomości, które mogą pogorszyć istniejące warunki, mikroklimat i komfort zamieszkania, a szczególnie przeciwko planowanej rozbudowie CH Ogrody. Wspólnota uważa, iż planowana inwestycja m.in. zwiększy poziom hałasu komunikacyjnego i przemysłowego, emisję zanieczyszczeń powietrza, pogorszy warunki naświetlenia elewacji sąsiadujących budynków. Wyraża sprzeciw wobec montażu jakiejkolwiek stacji bazowej telefonii komórkowej. Zarząd i mieszkańcy nieruchomości wyrażają gotowość spotkania się z Inwestorem i przedstawicielem UM w celu negocjacji i przedstawienia szczegółowych rozwiązań uwzględnionych w projekcie budowlanym, spisanych protokólarnie przez Inwestora potwierdzone przez Miasto i wyegzekwowane w decyzji o pozwoleniu na budowę jak i w decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu.