Liczba nowych i zlikwidowanych miejsc pracy, poziom nasycenia Elbląga sklepami czy wpływ na układ przestrzenny miasta - między innymi te elementy zostaną zdefiniowane w kompleksowym raporcie prognozującym skutki rozbudowy CH „Ogrody”. Jego autorem będzie Instytut „Eurotest”, twórca ponad 80. tego typu opracowań dla polskich samorządów, którego metodologia bazuje na obserwacji realnych efektów powstania podobnych obiektów w całej Polsce, w ostatnich latach.
Celem przygotowywanego raportu będzie określenie wpływu rozbudowy CH „Ogrody” na sytuację społeczno-gospodarczą Elbląga. W opracowaniu określone zostaną skutki rozbudowy CH Ogrody dla lokalnej sieci handlowej, komunikacji, poziomu zaspokojenia potrzeb klientów oraz zmiany kształtu rynku pracy. Autorzy raportu, ekonomiści z gdańskiego Instytutu „Eurotest”, przeprowadzili wcześniej ponad 80 podobnych analiz m.in. w dużych miastach - Warszawie i Łodzi, ale także mniejszych, porównywalnych z Elblągiem jak Płock czy Włocławek.
- W trakcie dyskusji nad rozbudową centrów handlowych w wielu miejscach w kraju bardzo często podnoszono kwestię rzetelnych prognoz wpływu tych inwestycji na gospodarkę lokalną. Opracowana przez nasz Instytut metodologia powstała w oparciu o analizy rzeczywistego wpływu takich obiektów na otoczenie po ich uruchomieniu – mówi Wojciech Wroński, Dyrektor Instytutu „Eurotest”. – Dla prawidłowego i obiektywnego prognozowania niezbędne jest zebranie szeregu szczegółowych danych dotyczących sytuacji w danym mieście oraz planowanej inwestycji.
W analizie uwzględniane są także wyniki cyklicznych badań ankietowych na ogólnopolskiej próbie właścicieli 1 200 sklepów. Znajdą się tam również wyniki sondażu telefonicznego na 800 osobowej reprezentacyjnej próbie mieszkańców Elbląga w wieku od 15 lat wzwyż wg przedziałów wieku.
- Pomimo że dysponujemy własnymi analizami wypływu rozbudowy „Ogrodów” na otoczenie
Zakończenie wszelkich prac związanych z raportem planowane jest w drugiej połowie maja br. W pierwszej kolejności pełen dokument trafi do elbląskiego Urzędu Miasta oraz złożony zostanie na ręce elbląskich radnych. Następnie na zasadach dostępu do informacji publicznej zostanie przekazany wszystkim zainteresowanym osobom.
szacunek dla urzedu miasta.
Budować, budować i jeszcze raz budować!!
Sam pomysł konsultacji wydaje się poroniony. Jaki sens pytać sklepikarza, czy zgadza się na konkurencję? Pytania powinny być skierowane wyłącznie do klientów.
1000 nowych miejsc pracy? a ile ludzi przez te markety straciło prace ilu posredników itp chora polityka tym bardziej ze kasa za granice idzie hahaha durny polski naród ludzie ogarnijcie sie w koncu pomyslcie realnie za chinczyków juz robimy unia nas niszczy a unie i swiat zniszcza chiny
1000 miejsc pracy ?! Jakaś lipa teraz chyba nie pracuje więcej jak 300 -400 osób. Jak tak dalej pójdzie to w Elblągu wszyscy będą pracować w handlu
@krzysiek - mniej osob prace straci, niz zyska. nie zapominaj, ze centra handlowe to takze szansa dla przedsiebiorcow z elblaga. druga rzecz: kasa nie idzie za granice, tylko wraca w postaci nowych inwestycji. a jesli pojdzie za granice to co? co najwyzej u nas bedzie nizsza inflacja. poza tym akcje spolki akcyjnej moze kupic kazdy, nawet czlowiek zwyklego narodu jakim sa Polacy. trzecia rzecz - unia nas nie niszczy - polecam poczytac coskolwiek o wplywie unii na gospodarke itd a dopiero potem wysylac ignoranckie i czysto emocjonalne wpisy. ostatnia rzecz - chinom zniszczenie swiata nie grozi. inflacja juz im rozwala koniunkture, sa zmuszeni uwolnic lub przynajmniej rewaluowac yuana, a to oznacza obnizenie sztucznej atrakcyjnosci inwestowania w chinach. no i... zestarzeja sie zanim sie wzbogaca :)
Budować koniecznie!!! Na pewno więcej pracy,a nie mniej.Jeżeli chodzi o lokalizację,to nigdy wszystkim się nie dogodzi.Ja mieszkam koło Słowiańskiej i wcale się z tego nie cieszę(w dzień cicho,w nocy głośno),ale trudno.Nie podoba się to zmienić dzielnicę.Teraz zamiany mieszkań są w modzie.
Oczywiście, że budować - tylko po co wydawać na analizy obcym/nie tanim/ firmom, jeśli mieszkancy są za / a są ! / to WYSTARCZY bo przecież to Oni są najeważniejsi, więc BUDOWAĆ :0)
Jak „Ogrody” wpłyną na rozwój Elbląga? - Już tłumaczę jak. Rozwój Ogrodów wpłynie pozytywnie na handel w rejonie zawada -jar- modrzewina. Po rozbudowaniu Ogrodów bardzo dużo osób będzie odwiedzać wyżej wymienione dzielnice a co za tym idzie inny inwestor może skusić się na otworzenie czegoś na modrzewinie właśnie ze względu na dużą liczbę osób która będzie w pobliżu. Po 2 do Ogrodów będą przyjeżdżać ludzie z obwodu kaliningradzkiego i nawet z samego Kaliningradu ale nie tylko z tamtąd bo także z ludzie z okolicznych miejscowości, wiosek, z Pasłęka. Wielu ludzie nie będzie zmuszanymi jeździć do Olsztyna bądź Gdańska na zakupy i przyjedzie do Elbląga. Po 3 na pewno powstanie więcej miejsc pracy niż zostanie zlikwidowanych. po 4, budują Porto55 i jakoś nikomu nie przeszkadzało że jest za blisko budynków, że ruch się zwiększy itp. po 5, w Elblągu nic się nie dzieje i nic nie ma a władze się zastanawiają czy dać zielone światło inwestorowi który wykłada prywatną kasę!? porażka. Ja widzę same plusy tej inwestycji i uważam że jeśli ogrody nie zostaną rozbudowane to Elbląg na tym straci, ba zmarnuje szansę która nie wiadomo kiedy się powtórzy. Po za tym rozbudowane Ogrody to nie będzie blaszak, z prezentacji wynika że mają się ładnie prezentować, moim zdaniem projekt jest super. Dlatego Budować i się nie zastanawiać bo zmarnujemy szansę!!
Budować, i zmienic radę miejska "za zastanawianie" oto zdanie przewodniczacego wcisly Zagadnienia poruszone w dyskusji : 1) Mówca przyznał, że przed wysłuchaniem dyskusji publicznej nie brał w swojej ocenie pod uwagę wielu poruszonych problemów. 2) Posiada wątpliwości w odniesieniu do przedstawionych expertyz, pewne informacje w nich zawarte wymagają weryfikacji. 3) Jako przewodniczący Rady Miejskiej, mówca będzie przekonywał radnych do głębokiego zastanowienia nad zasadnością tej inwestycji. 4) Dyskusji nad tym planem nie można odrywać od dyskusji nad kierunkami rozwoju całego miasta. Nie można tego problemu ocenić przez pryzmat jednej inwestycji. 5) Należałoby zbudować dzielnicę handlową położoną na obrzeżach miasta, co nie mnoży ruchu komunikacyjnego w mieście i kosztów ponoszonych przez mieszkańców. Błędem jest to, że taka dzielnica handlowa nie została w Elblągu stworzona. 6) Miasto podjęło więcej złych decyzji, jak np.: - most w ciągu Trasy Unii Europejskiej; - rozbudowa Portu w Elblągu; - przeniesienie Zakładów Mięsnych; - lokalizacja CH OGRODY. bez komentarza, jak tu ma byc normalnie gdy takie kwiatki