Z najnowszych statystyk Izby Celnej wynika, że coraz częściej dochodzi do prób przemytu papierosów na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. - Tak, widać wyraźnie, że jest więcej prób wwożenia papierosów – mówi Ryszard Chudy, rzecznik prasowy IC w Olsztynie.
Wiele osób, nie tylko z miejscowości przygranicznych, dzięki takim działaniom, zapewnia sobie dodatkowe dochody. Zdarza się także, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży przemycanych produktów (paliwa, papierosów) stanowią jedyne źródło utrzymania rodziny. Wprowadzenie ograniczeń w przekraczaniu granicy mogły przyczynić się do ograniczenia dochodów osób, które w ten sposób zarabiały.
Analizując sytuację na granicy, można stwierdzić, że te osoby w pewien sposób rekompensują sobie straty, jakie ponieśli na przemycie paliwa i coraz częściej starają się wwieźć do kraju papierosy. Taką tendencję potwierdza Ryszard Chudy. - Starają się też przemycić większe ilości. W tym roku zatrzymaliśmy na granicy z Rosją już ok. 800 tys. paczek, to więcej niż w ubiegłym roku. Czy ta tendencja się utrzyma, będzie można powiedzieć za kilka tygodni – mówi rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie.
Analizując sytuację na granicy, można stwierdzić, że te osoby w pewien sposób rekompensują sobie straty, jakie ponieśli na przemycie paliwa i coraz częściej starają się wwieźć do kraju papierosy. Taką tendencję potwierdza Ryszard Chudy. - Starają się też przemycić większe ilości. W tym roku zatrzymaliśmy na granicy z Rosją już ok. 800 tys. paczek, to więcej niż w ubiegłym roku. Czy ta tendencja się utrzyma, będzie można powiedzieć za kilka tygodni – mówi rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie.
Przemytnicy wymyślają coraz to nowe miejsca na ukrycie papierosów. - W samochodach papierosy znajdujemy np. w podłodze, suficie, drzwiach, konsoli, kołach jezdnych i zapasowym, progach, nadkolach, zbiornikach paliwa, butlach gazowych z gazem do napędu samochodu. Czasami robione są przeróbki, bywa, że bardzo trudne do wykrycia – np. skrytki otwierane na elektromagnes – mówi Ryszard Chudy.
W ostatnich dniach celnicy odnotowali kilkanaście prób przemytu papierosów. - Trzy takie przypadki odnotowaliśmy ostatnio na przejściu granicznym w Grzechotkach. W dwóch VW Passatach, kierowanych przez Polaków i w jednym BMW z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi celnicy znaleźli w bakach odpowiednio 220, 222 i 200 paczek papierosów. Każdy z przemytników poddał się dobrowolnie odpowiedzialności i zapłacił mandat w wysokości 4 tys. złotych – mówi rzecznik IC w Olsztynie.
W "tradycyjny sposób" schował papierosy obywatel Niemiec, który przekraczał granicę przez przejście w Bezledach. - Pojawił się on na tzw. „zielonym pasie” kierując samochodem Mercedes Vaneo. Celnicy, na podstawie wskazań systemów informatycznych zdecydowali o dokładnym sprawdzeniu pojazdu. W budynku kontroli szczegółowej stwierdzono, że przerobiono w nim podłogę, a w skrytce schowano 3980 paczek papierosów. Przemycane papierosy zatrzymano, podobnie jak przystosowany do przemytu samochód. Wobec Niemca wszczęto też sprawę karną skarbową.– relacjonuje Ryszard Chudy.
7 lipca, w niedzielę, na przejściu granicznym w Gronowie do odprawy na pasie „zielonym” zgłosił się obywatel Federacji Rosyjskiej. - Podróżował on samochodem marki BMW X5, a celnikowi zgłosił przewóz standardowo przysługującej normy towarów. Funkcjonariusz postanowił zweryfikować zgłoszenie i dokonał oględzin pojazdu na pasie odpraw. Już tam zauważył, że są w nim pochowane papierosy, więc samochód trafił do budynku kontroli szczegółowej – mówi rzecznik IC w Olsztynie.
- Wtedy okazało się, że w BMW schowano 860 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Były one ukryte w dachu, w kole zapasowym, w oparciach siedzeń i konsoli. Rosjanin przyznał się do przemytu i skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się odpowiedzialności i wpłacił do kasy gronowskiego oddziału 20 tysięcy złotych – dodaje Ryszard Chudy.
Te i wiele innych, coraz częstszych przypadków przemytu papierosów odnotowują celnicy z Izby Celnej w Olsztynie. Na jakiej podstawie typują pojazdy do szczegółowej kontroli? - Mamy bardzo dokładne systemy informatyczne, na tej podstawie funkcjonariusze zajmujący się analizą ryzyka typują samochody i osoby, które można podejrzewać o przemyt. Dodatkowo o rewizji może zdecydować celnik podczas odprawy celnej, jeśli uzna, że są do tego podstawy. W typowaniu pomagają też psy – tłumaczy Ryszard Chudy.
Kary dla przemytników bywają niekiedy bardzo dotkliwe. - Generalnie są trzy rodzaje - za mniejszy przemyt – mandaty, za większy – sprawa karna w sądzie, można się też w niektórych przypadkach poddać dobrowolnie odpowiedzialności – mówi Ryszard Chudy. - Poza tym, jeśli samochód był przerabiany zostaje przez nas zatrzymany. Średnio rocznie na nasze parkingi trafia ok. 150 takich aut – dodaje.
Za kilka paczek papierosów konfiskują samochody więzienia etc. traktują człowieka jak ***ę! w ten sposób zarabia się na ŻYCIE! bo innych możliwości nie ma! POprzednia władza Elbląga ukradła MILIONY z budżetu miasta i nic!? To Jest Polska w wydaniu PO. Gdzie to równe traktowanie wszystkich co gwarantuje Konstytucja RP?
praca w elblagu lezy na ulicy trzebva się schylić tylko...jeśli masz dowody na kradzieże zglos się na policje albo cbs na pewno cie wysluchaja...zaznaczam ze nie jestem za po ale dowodem na to ze w elblagu można pracowac
Ten chory kraj popiera szerzenie się patologi im więcej przestępców tym łatwiej kontrolować społeczeństwo. Potem się takich gości na posłów i do samorządów wepchnie i mamy w pełni spolegliwą władzę. Ty s..synu co pracę po ulicy roznosisz, nie bądź bezczelny
Czyli niedługo wszystko wróci do normy PO przegrała wybory w Elblągu i zamiast 10 wjazdów będą 4.Zobaczycie drodzy internauci jest to tylko kwestia czasu.
artykół sponsorowany przez UB, MSZ, Tuska i inne bandyckie organizacje przeciwko obywatelim Polski w tym kraju. Nie o taką Polskę walczyła Armia Krajowa i Powstanie Warszawskie.
taka bieda roboty brak a na internet macie...
a co ch..... chętnie byś nam gęby zatkał ;D
~`he to typowy judasz co to tylko z ucha strzela. Brak pracy lamusie ,nie zaobserwowałeś tego zjawiska !!!!
Na targowisku w Elblągu nadal handlują kipami i co wała im zrobicie.
Do @he A hu... Cię to obchodzi!!!