- Seriale to jest bardzo poważna sprawa. To jest wielka gałąź filmowego przemysłu (…) Czasami bywa tak, że jeden odcinek serialu kosztuje więcej niż regularna, fabularna produkcja. Kto tego nie zauważa popełnia błąd - zaznaczył Tomasz Kammel, który dziś (21.06.) poprowadził Galę zakończenia I Festiwalu Polskich Seriali w Elblągu.
Podczas trzydniowego festiwalu odbywały się pokazy konkursowe, spotkania z aktorami i twórcami seriali, seminaria oraz koncert w wykonaniu studentów wydziału aktorskiego PWSFTviT.
W tym czasie zaprezentowane bliżej zostały seriale: Komisarz Alex, O mnie się nie martw, Głęboka woda, Czas Honoru, Na dobre i na złe, Blondynka, Ojciec Mateusz, M jak Miłość, Ranczo i Dom na Rozlewiskiem. To one były brane pod uwagę przez jury, które decydowało, do kogo trafią nagrody.
Produkcje biorące udział w konkursie oceniało jury w składzie: Ewa Braun - kostiumolog, scenograf, laureatka Oscara za dekoracje wnętrz do filmu „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga; Henryk Kuźniak - kompozytor, muzykolog, autor muzyki do takiej produkcji jak „Va Bank”; Radosław Piwowarski- reżyser, scenarzysta; Zdzisław Pietrasik - krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz, publicysta oraz Piotr Szwedes - aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser.
Pierwszą nagrodę przyznaną przez jury wręczył Piotr Szwedes. - Ławeczka dowiozła czterech aktorów do nagrody specjalnej - mówił. - Nagroda specjalna I Festiwalu Polskich Serialu Telewizyjnych dla sławnej ławeczki z serialu „Ranczo” dla Bogdana Kalusa, Sylwestra Maciejewskiego, Franciszka Pieczki i Piotra Pręgowskiego.
Aktorzy w materiale filmowym podziękowali za wyróżnienie.
Kolejną nagrodę wręczył Zdzisław Pietrasik i aktorka Tamara Arciuch. - Nagroda specjalna, a według mnie nawet bardzo specjalna, za stworzenie dramatycznej i poruszającej postaci ofiary przemocy domowej w serialu „Głęboka woda”, w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. dostaje pani Monika Kwiatkowska - mówił Zdzisław Pietrasik.
Aktorka nie umiała ukryć wzruszenia. - Chciałam bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim jury. (…) Bardzo dziękuję reżyserce Magdzie Łazarkiewicz za poruszenie tematu, i że mi zaufała. Wyjęła mnie trochę z zamrażarki - przyznała Monika Kwiatkowska. - Chciałabym dedykować nagrodę i tą postać wszystkim kobietom, które były, są lub będą w takiej sytuacji jak moja serialowa bohaterka.
Następnie przyszedł czas na Srebrnego Światowida. Nagroda została przyznana Kindze Preis za rolę Natalii Borowik w serialu „Ojciec Mateusz”. W jej imieniu nagrodę odebrał producent serialu.
- Rozmawiałem rano z Kingą Preis gratulując jej tej nagrody - przyznał. - Wiedziałem, że nie będzie mogła dojechać przez próby do musicalu. Kinga była zachwycona tą nagrodą. (…) Powiedziała, że wreszcie udało jej się stworzyć zabawną, ciepłą, bezpośrednią postać.
Na scenie pojawił się Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski oraz aktorka Joanna Brodzik. Ogłosili, że statuetkę Srebrnego Światowida jury przyznało także Janowi Wieczorkowskiemu za rolę w serialu „Czas Honoru. Powstanie”. Nagrodę odebrał Leszek Ratajczak, szef promocji TVP Seriale. - Jan Wieczorkowski zapewnił, że ta statuetka znajdzie honorowe miejsce wśród jego dotychczasowych, aktorskich nagród - dodał.
O ogłoszenie kolejnego werdyktu jury zostali poproszeni Rafał Olbiński - znany malarz, twórca plakatu Festiwalu oraz Bogumił Osiński - dyrektor Festiwalu. - Z ogromną przyjemnością i oczywiście zawiścią, bo musi być jakiś akcent polski, pozwolę sobie zaprezentować nagrodę Złoty Światowid pani Zofii Czerwińskiej – mówił Bogumił Osiński.
List z podziękowaniami, nieobecnej na sali aktorki, przeczytała Sonia Bohosiewicz. - Niestety nie mogę osobiście odebrać przyznanej przez jury nagrody Złotego Światowida. Bardzo przepraszam za moją nieobecność, jednak od dawna miałam zaplanowane spotkanie charytatywne w szpitalu onkologicznym i nie mogę go odwołać. To jest sprawa honoru – tłumaczyła w liście aktorka. - Jestem szczęśliwa i wzruszona, a przede wszystkim zaszczycona, że otrzymałam tę nagrodę za rolę Łucji w serialu „Na dobre i na złe” (…) Pragnę również żartobliwie dodać, że gratuluję jury. Macie państwo bardzo dobry gust.
Ewa Braun oraz prezes Zarządu Grupy LOTOS - Paweł Olechnowicz zdradzili, że Złoty Światowid za rolę wójta i księdza w serialu „Ranczo” otrzymał Cezary Żak.
To jest tym bardziej przyjemne, bo ja w tym teatrze, jako młody aktor debiutowałem. We Wrocławiu obejrzałem spektakl Jerzego Stuhra „Kontrabasista”. Pomyślałem, że trzeba to zrobić inaczej. Mniej śmiesznie. Oczywiście to się nie udało. Zacząłem jeździć po kraju. Pierwszym miastem, które do mnie zadzwoniło, żebym przyjechał to był Elbląg
– mówił nagrodzony aktor.
Podczas Gali przyznana również została statuetka Światowid Warmii i Mazur dla najlepszej aktorki. Otrzymała ją za rolę w serialu „Dom nad Rozlewiskiem” Joanna Ferdacz, która również podziękowała na nagrodę za pośrednictwem materiału filmowego.
Poza nagrodami przyznawanymi przez jury dwa wyróżnienia przyznali widzowie. Nagrodę „Polski Serial Wszechczasów” przyznali czytelnicy „Świata Seriali”. O ten tytuł ubiegało się 25 seriali, tj. 07 Zgłoś się, Alternatywy 4, Barbara i Jan, Chłopi, Czarne Chmury, Czterdziestolatek, Czterej pancerni i pies, Daleko od szosy, Dom, Janosik, Jan Serce, Kariera Nikodema Dyzmy, Klan, Lalka, M jak Miłość, Na dobre i na złe, Noce i Dnie, Ojciec Mateusz, Polskie Drogi, Ranczo, Rodzina Połanieckich, Stawka większa niż życie, Wojna domowa.
Zastępca redaktora naczelnego Świata Seriali, Michał Rak ogłosił, ze statuetka trafia do serialu „Ranczo” - To szok. Tyle jest tych seriali tak wybitnych i tak świetnie granych, tak świetnie napisanych. A tu my - śmiał się odbierając nagrodę Cezary Żak, odtwórca dwóch ról w tym serialu. - To zasługa Wojtka Adamczyka, reżysera tego serialu. Gdyby nie on, to by się chyba nie udało.
Nagrodę przyznali również uczestnicy Festiwalu Polskich Serialu Telewizyjnych.
1780 osób zagłosowało. Spośród nich 52 procent wskazało jeden serial. (…). Wymiótł konkrecję w pierwszej turze, co w Polsce ostatnio nie często się zdarza. Wygrał w wielkim stylu
- mówił Tomasz Kammel.
Bogusław Piwowar, który reprezentował zarząd TVP są ogłosił, że był nim serial „Ranczo” - Te cztery nagrody nas nie zniechęciły, żeby spocząć na laurach - zaznaczyła aktorka Grażyna Zielińska.
Nagrodzeni zostali także: Witold Wróblewski, Paweł Olechnowicz, Anna Krakowska (CH Ogrody), Jacek Protas. - To nasi dobrodzieje, którzy statuetki otrzymują za to, że wsparli Festiwal Seriali Telewizyjnych - tłumaczył Tomasz Kammel.
W drugiej części Gali odbył się koncert „Piosenki z ekranu” w wykonaniu Sonii Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej, Katarzyny Żak, Mirosława Baki, Piotra Machalicy, Artura Żmijewskiego, zespołu Trzy Dni Później.
Panowie Wróblewski i Protas to za co ta nagroda? Czyżby wsparli ten festiwali swoimi, prywatnymi pieniędzmi? Jeżeli nie, to ta nagroda dla wszystkich podatników.
Oni nam ranczo, a rzeczywistość skrzeczy "Nowoczesne niewolnictwo" http://praca.interia.pl/news-nowoczesne-niewolnictwo,nId,1838817
też się dziwię za co Wróblewski i Protas dostali nagrodę, to kpina jakaś!!
Nagroda dla Protasa i Wrobla za serial ,,Elblag wyje z bólu".
Protas i Wróblewski to jedna klika, niczym z Rancza . Otatnio coraz bardziej się wzajemnie odznaczają, brak im tej czerwonej Rosyjskiej flagi, komunistycznej
No Czyżyk super impreza . Gratulacje. Takich imprez chcemy więcej.
Ten Protas jak Motorówka wszędzie się wciska - a większość ma jego dosyć.
protas to persona non grata w elblagu. tak jak i jurek motorowka, drzwiami wywala to oknem na chama wlezie.apropos jak tam jego euroabsurd czyli termy w lidzbarku? woda juz sie grzeje czy ciagle za zimna zeby zamoczyc tam swoj zad?
Festiwal super sprawa, koncert fajny ale za tyle kasy zdecydowanie za krótki , pozdrawiam :)
Gruby Wróblewski stracił kontakt z rzeczywistością. Płynie jak ponton nie zauważając, że niedługo tsunami zmiecie go z powierzchni i oderwie od koryta.