Po raz pierwszy nasze miasto opanowały polskie seriale. Od dziś do niedzieli CSE Światowid zaprasza na liczne pokazy, spotkania z aktorami i twórcami takich seriali jak "Komisarz Alex", "M jak Miłość", "Na dobre i na złe", "Dom nad Rozlewiskiem" czy "Ranczo". Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid, opowiedział w rozmowie z nami jak wyglądały przygotowanie do I Festiwalu Polskich Seriali oraz czy planowana jest kolejna edycja.
Dziś rozpoczął się niezwykły festiwal. Skąd pomysłów, aby to właśnie w Elblągu zagościły polskie seriale?
W zeszłym roku, w sierpniu, CSE Światowid realizował Elbląskie Noce. Gościł na nich dyrektor Bogumił Osiński. Tam zostałem zaszczepiony ideą, że w następnym roku jest 50-lecie wyprodukowania pierwszego serialu. Od razu podjąłem decyzję, by zacząć rozmawiać z Telewizją Polską. Jako Światowid chcemy być kompletną instytucją kultury. Dużym zadaniem dla nas jest prowadzenie kina. Zawsze marzyliśmy o festiwalu filmowym. Udało się zorganizować Festiwal Seriali.
Jak wyglądały przygotowania?
Już we wrześniu 2014 prowadzone były rozmowy z Telewizją Publiczną. Podczas Baltic Cup wizytę złożył nam prezes TVP, pan Bogusław Piwowar. Przekonywaliśmy go do tego, jak logistycznie jesteśmy przygotowani, żeby wspólnie to zadanie przeprowadzić. Kolejna rozmowa odbyła się w grudniu. Wtedy nastąpiła akceptacja Samorządu Województwa, ponieważ za organizacją takiego Festiwalu stoją duże pieniądze. Musieliśmy jeszcze przekonać partnerów. Dopiero w lutym br. nastąpiło podpisanie umowy, czyli decyzja o tym, że na pewno robimy ten festiwal.
Jak widać od pomysłu do realizacji daleka droga. Czy podczas tego procesu pojawiły się jakieś przeszkody?
Cieszę się, że Światowid jest wiarygodną instytucją przygotowaną do tego, żeby realizować duże zadania. Jesteśmy partnerem, który współpracuje z wieloma instytucjami i partnerami biznesowymi. Pracowaliśmy również z Telewizją. Wierzyłem w to, że mając wspaniały zespół pracowników w Światowidzie jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Oczywiście dla nas to coś nowego. Nie znamy wszystkich zasad produkcji filmowych, realizacji telewizyjnych i to jest dla nas wyzwanie. Największym będzie niedzielna gala, która będzie na żywo w telewizji. Jesteśmy jednak na nią gotowi. Dopięliśmy wszystko na ostatni guzik.
Jak Pan ocenia program tego festiwalu?
Chcieliśmy pokazać, że to nie jest tylko przegląd filmów, ale też powód, dla którego mogą się spotkać ze sobą eksperci, krytycy, żeby był panel dyskusyjny, który mógłby pokazać, co niesie serial, jaka jest przyszłość seriali. Dodatkowo mamy spotkania z aktorami, twórcami poszczególnych seriali. Chcieliśmy też pokazać, jaką bogatą historią jest produkcja seriali w Polsce i wrócić też do lat młodości niektórych elblążan, gdy byliśmy zaangażowani z oglądanie "Czterech pancernych i psa" czy Kapitana Klossa („Stawki większej niż życie” – przyp.red.). Moment sentymentalnego powrotu do tamtych czasów na pewno nam się przyda. Tych wydarzeń i spotkań jest mnóstwo. Elblążanom trzeba pokazać, że Elbląg jest miejscem, w którym normalnością jest to, że twórcy seriali czy aktorzy chodzą po ulicach, siedzą w kawiarni. Nie bójmy się odesłać tą prowincjonalność na bok. Dzisiaj jesteśmy centrum wydarzeń serialowych.
Rozumiem, że są plany na kolejną edycję Festiwalu?
Mamy podpisaną umowę z Telewizją Publiczną na trzy lata. Plany są szerokie. Oczywiście liczymy na to, że ten Festiwal będzie się rozwijać. Szukamy nowych propozycji, nowych partnerów.
Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia głównie zależy od zebranych środków, a ze sponsorami nie zawsze bywa kolorowo.
Myślę, że wiarygodność tego, co robiliśmy wcześniej, stałość naszych partnerów powoduje, że możemy troszkę zaryzykować. Podczas tego Festiwalu będą uczestniczyły osoby, które są zaproszone promocyjnie. To są przedsiębiorcy, którzy mają zobaczyć jaką siłą jest ten Festiwal, jaką siłą są media i na co stać Światowid. Muszę podkreślić, że firmy elbląskie, które nam pomagają w przygotowaniu tego Festiwalu stanęły na wysokości zadania.
Dziękuję za rozmowę.
Program I Festiwalu Polskich Seriali:
19 czerwca 2015
Sala Kameralna Kina “Światowid”
Pokazy seriali retrospektywnych oraz kulisy seriali
17.30 - BARBARA I JAN
07 ZGŁOŚ SIĘ
ALTERNATYWY 4
Duża Sala Kina “Światowid”
GALA OTWARCIA, godz. 19.00
Prowadzenie: Magdalena Emilianowicz - TVP POLONIA
Uroczyste otwarcie festiwalu
Koncert “MelOdbiornik” w wykonaniu studentów wydziału aktorskiego
PWSFTviT w Łodzi: Macieja Musiałowskiego i Sabiny Karwali
- laureatów 36. PPA we Wrocławiu
oraz Alicji Juszkiewicz i Barbary Wypych.
Kierownictwo muzyczne: Paweł Serafiński
20 czerwca 2015
Duża Sala Kina “Światowid”
Pokazy konkursowe oraz spotkania z Aktorami i Twórcami seriali
Prowadzenie: Anna Popek - TVP2
10.00 – CZAS HONORU
12.30 – NA DOBRE I NA ZŁE
15.00 – BLONDYNKA
17.30 – OJCIEC MATEUSZ
Sala Kameralna Kina “Światowid”
17.30 – Rozmowa Festiwalu pt. „Serial jako nowa forma aktorskiego warsztatu”
Prowadzenie: Maria Malatyńska - dziennikarka, krytyk filmowy
19.30 – Pokazy seriali retrospektywnych oraz kulisy seriali:
KARIERA NIKODEMA DYZMY
CZTERDZIESTOLATEK
WOJNA DOMOWA
21 czerwca 2015
Duża Sala Kina “Światowid”
Pokazy konkursowe oraz spotkania z Aktorami i Twórcami seriali
Prowadzenie: Anna Popek - TVP2
10.00 – M JAK MIŁOŚĆ
12.30 – RANCZO
15.00 – DOM NAD ROZLEWISKIEM
Sala Kameralna Kina “Światowid”
11.00 – Spotkanie z Gwiazdą - Cezary Żak
Scena na Piętrze CSE “Światowid” w Elblągu
17.00 – „SŁOWO, OBRAZ I SZTUKA METAFORY” – Spotkanie z Rafałem Olbińskim
W programie prezentacja książki Rafała Olbińskiego pt. „Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach”
Duża Scena Teatru im. Aleksandra Sewruka
GALA ZAKOŃCZENIA i wręczenia nagród, godz. 19.15 | Transmisja TVP Seriale
Część I – Prowadzenie: Tomasz Kammel - TVP2
Ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród najlepszym aktorom serialowym
Ogłoszenie wyników plebiscytu na Polski Serial Wszech Czasów
Wręczenie Nagrody Publiczności dla Najlepszego Serialu Festiwalu
Część II – Koncert „Piosenki z ekranu”
W wykonaniu: Sonii Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej,
Katarzyny Żak, Mirosława Baki, Piotra Machalicy,
Artura Żmijewskiego, zespołu Trzy Dni Później
Zespół muzyczny: Cezary Konrad, Henryk Miśkiewicz,
Marek Napiórkowski, Paweł Pańta, Paweł Perliński,
Fabian Włodarek
Reżyseria: Jerzy Satanowski
Współpraca medialna: Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl
No cóż po ilości złośliwych komentarzy będzie wiadomo jak silny i wpływowym samorządowcem jest pan Antoni.Bo tylko ten kto nic nie robi i o nim się nie pisze nigdy nie zazna krytyki malkontentów-prawda? Pomysł świetny ilość znanych aktorów zdumiewa! Pozdrowienia!
No cieciorka jestem pod wrażeniem twojego lizostwa .Akurat twoje komentarze są najmniej obiektywne.A Pan Antoni wystepujac na sesji ze swoimi a może nie wnioskami musi je wcześniej przeczytać ,bo robi wrażenie jak by nie wiedział o co chodzi .A sztab wyborczy już powołany .
Nudna wiejska impreza nie ma sie czym podniecac
Antoni Czyzyk znany elblaski ,, polityk" tancerz a teraz niby jeszcze super recenzent i filmowiec . Ciekawe czy umie odepchac kibelek bo mam w domu zapchany i szukam jakiegos fachowca od wszystkiego co by mi pomogl. Za pomoc moge nawet oddac glos w wyborach.
I co obiecał rozbudowę Światowida i WAŁA.
Ten platfus akurat coś pozytywnego robi i to mu trzeba oddać. Parę mętnych spraw było, ale są i pozytywy w odróżnieniu od reszty innych wyłącznie mętnych platfusów. Podoba mi się że siedząc przy korycie przynosi też jakieś realne pożytki całej społeczności Elbląga, co jest niezwykle rzadko spotykane wśród gremiów korytowych.