Wtorek, 21.01.2025, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

O odbudowie elbląskiej Starówki

14.01.2010, 12:01:24 Rozmiar tekstu: A A A
O odbudowie elbląskiej Starówki

W najbliższą środę o godzinie 17.00 w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. Świętego Ducha 3 -7 odbędzie się inauguracja cyklu wykładów o odbudowie starych miast i retrowersji* Starego Miasta w Elblągu. Wykład poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann - autorka programu retrowersji elbląskiej Starówki. Wstęp wolny. Na spotkanie zaprasza Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa "Societas Scientiarum Elbingensis"

prof. Maria Lubocka-Hoffmann ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 roku uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. Od 1975 do 2002 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Elblągu. Od 2002 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku kurator ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie. Od 2005 roku prof. UWM. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1998 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tytuł doktora habilitowanego w 2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie.
W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym - polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. "Malbork - wspólne dziedzictwo" zdobył w 1999 r. główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie.

W 1998 r. wydała książkę "Elbląg: Stare Miasto", w roku 2002 "Zamek w Malborku: historia, architektura, konserwacja", a w 2004 "Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski: zniszczenia i programy odbudowy" - wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.


* Retrowersja to próba przywrócenia zniszczonym miastom ich struktury przy użyciu współczesnych środków architektonicznych
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Ja
    Czwartek, 14.01

    Żenada!! Ponad 60 lat po wojnie i jeszcze starego miasta nie odbudowali :|

  2. 2
    0
    ~ AM
    Czwartek, 14.01

    Ta Pani powinna ponieść konsekwencje swych mówiąc oględnie "dziwnych" decyzji, które przyczyniły się do stanu (obecnie wielce upadłego) wielu zabytków w Elblągu i okolicach i wielu też "niekonwencjonalnych" rozwiązań urbanistycznych - vi de beznadziejne bruki Elblaskiej Starówki

  3. 3
    0
    ~ AM
    Czwartek, 14.01

    Ta Pani powinna ponieść konsekwencje swych mówiąc oględnie \"dziwnych\" decyzji, które przyczyniły się do stanu (obecnie wielce upadłego) wielu zabytków w Elblągu i okolicach i wielu też \"niekonwencjonalnych\" rozwiązań urbanistycznych - vi de beznadziejne bruki Elbląskiej Starówki.

  4. 4
    0
    ~ elblazak stary
    Czwartek, 14.01

    Dobrze że się mówi dużo o starym mieście w Elblągu o obudowie . Skończmy z gadaniem pora zabrać się do pracy bo następne pokolenie nie doczeka się odbudowanego starego miasta, postawmy wszystko jak najszybciej.

  5. 5
    0
    ~ Studentka
    Czwartek, 14.01

    To ta Pani dawała pomysły na odbudowę starówki? W takim razie chyba źle się przyglądała starym zdjęciom, bo to co dziś jest wybudowane czy w trakcie budowania bardzo odbiega od architektury z przed wojny. A przypomnę, że mamy w dzisiejszych czasach zaawansowane technologie itp., a w czasach trwania gotyku - takich budowli jest u nas stosunkowo dużo i to nimi powinniśmy "kusić" turystów - ludzie wznosili fantastyczne budowle, nie znając różnego rodzaju materiałów jakimi w dzisiejszych czasach dysponujemy...

  6. 6
    0
    ~ Cyborg
    Czwartek, 14.01

    Od 1975 do 2002 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Elblągu." poprostu beszczelność.....mam wiele pytań zobaczymy co pani wie na temat zabytków, ktore w wyzej wymienionych latach znikły lub zostaly zdewastowane w ELBLAGU!!!!!"

  7. 7
    0
    ~ znafca
    Czwartek, 14.01

    Co za zbieg okolicznosci?!;) Przeciez tego samego dnia FRE ma debate o Starym Mieście z tym, że o godzinie 18tej!;)

  8. 8
    0
    ~ 666
    Czwartek, 14.01

    St miasto z gazobetonu wstyd,budynki w "starym" stylu śmiech.niech baba idzie do domu i wstydu zaoszczędzi.St. miasto zrobiło się nowym pozorowanym miastem.Zagraniczni goście patrzą i śmieją się do rozpuku.

  9. 9
    0
    ~ Zabytki w Elblągu, czyli urzędowa rozwałka
    Czwartek, 14.01

    Cyborg - bezczelność - tak poprawnie jest po polsku (bez czoła, przenośnie "bez honoru"). Ale można zapytać się p. Lubockiej-Hofmann np.: dlaczego położono ohydną kostkę brukową (wyskakującą) na Św. Ducha, na Wigilijnej i na Wodnej? (co, poniemieckiego, pięknego bruku mamy w Elblagu za mało, to trzeba było aż ze Strzegomia tą kamienna ohydę przywozić?) dalej: jak to się stało, że Elbląskie Zakłady Mięsne zniknęły? Że zniknęła ozodobna wieża wodna tych zakładów. Pani Lubocka - Hofmann niefrasobliwie nie wpisała tych i innych obiektów na listę zabytków. Pytań jest b. wiele!

  10. 10
    0
    ~ ZE STAROWKI
    Czwartek, 14.01

    ja wkrotce podam ta pania do sadu o przedproża bo widzac na zdjeciach to czegos takiego na rybackiej nie bylo.JEJ FANABERIE STWARZAJA TYLKO NIEPOTRZEBNE BARIERY

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2153151035309