Piątek, 19.04.2024, Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Z poradnika kierowcy: W słuchawkach na rowerze. Czy grozi nam za to mandat?

26.04.2016, 12:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
Z poradnika kierowcy: W słuchawkach na rowerze. Czy grozi nam za to mandat?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu, fot. Adrian Sajko (archiwum redakcji)

Sprawa ostatnio często poruszana w mediach i dość kontrowersyjna, mowa tu o rowerzystach w słuchawkach. Niektórzy twierdzą, że takie zachowanie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym - bo zwyczajnie rowerzysta niewiele słyszy z otaczającego świata. Ale są i tacy, dla których słuchanie Beethovena czy Metallicy podczas wycieczki, nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo. Posłużymy się tu przykładem kolizji dwóch rowerzystów, która miała miejsce w centrum Elbląga. Poszkodowany mężczyzna wini za to 10-latkę, która według niego słuchała głośno muzyki i nie słyszała jego dzwonka. Czy sprawa jest oczywista? Na pewno nie.

Na początek kilka danych statystycznych elbląskiej drogówki. W ubiegłym roku wśród poszkodowanych w wypadkach było 28 rowerzystów. W jedenastu zdarzeniach to właśnie oni okazali się sprawcami. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Niemniej jednak ze statystyk wynika, że to właśnie rowerzysta, zaraz po kierowcy auta osobowego, jest najczęstszym  sprawcą wypadków. Jakie są tego przyczyny? Najczęściej jest to nieprzestrzeganie prawidłowych zasad ruchu drogowego, ale również brak odpowiedniego oświetlenia dróg i poboczy, słabe oznakowanie i widoczność poruszających się po drodze rowerzystów.

- Jest oczywiste, że kierowca auta jest bardziej bezpieczny niż rowerzysta, którego nie chroni praktycznie nic. Jazda na rowerze ze słuchawkami jest bezpieczna tylko wówczas, kiedy muzyka nie jest za głośno - mówi st. asp. Krzysztof Łusiak z elbląskiej drogówki.

W przepisach nie ma nigdzie wzmianki o zakazie słuchania muzyki przez słuchawki. Co więcej dozwolona jest rozmowa przez telefon z zestawem słuchawkowym. Natomiast policjant może już ukarać cyklistę za "pogaduszki" bez wymaganego zestawu - czyli z telefonem w dłoni. Wówczas może "wlepić" 200 zł mandatu.

W tym kontekście elbląscy policjanci zajmują się dość nietypową sprawą, a właściwie rozpatrują możliwość zaistnienia wypadku z udziałem 10-letniej rowerzystki. Według 67-letniego mężczyzny, dziecko zajechało mu drogę i nie reagowało na dzwonek, bo miało na uszach słuchawki. Zdarzenie miało miejsce 8 kwietnia br. na ścieżce rowerowej przy ul. Płk. Dąbka w Elblągu (Targowisko Miejskie). Mężczyzna relacjonował, że jechał za młodą rowerzystką, którą próbował wyprzedzić. Dziecko miało jechać całą szerokością ścieżki i nie reagować na dzwonek. Doszło kolizji, w której 67-latek doznał złamania kości śródręcza i rozbił swój smartfon. Zgłosił to dopiero 19 kwietnia. Od tego czasu funkcjonariusze wyjaśniają te zdarzenie i jest ono o tyle trudne, że monitoring miejski nie zarejestrował wypadku, a policja ma niewielu świadków. Funkcjonariusze odtwarzają zajście i muszą jak najszybciej wyjaśnić te niecodzienną sytuację.

Jeżeli ktoś widział zdarzenie z 8 kwietnia (godz. 17.oo, ul. Płk. Dąbka 126), bądź nagrał je przypadkiem rejestratorem w samochodzie, prosimy o kontakt mailowy (policja@elblag.ol.policja.gov.pl). Do sprawy z pewnością będziemy wracali.

Oto kilka wskazówek, które zamieszczamy w odpowiedzi na często zadawane pytania internautów:

Rowerzysta ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem!

Kierowca, który skręca w drogę poprzeczną musi pamiętać o obowiązku przepuszczenia rowerzysty, który przecina mu drogę (porusza się na wprost). W tym przypadku nie ma znaczenia, czy rowerzysta jedzie po ścieżce czy po chodniku. W przypadku zderzenia z rowerzystą winnym zdarzenia będzie kierowca, ponieważ nie ustąpił pierwszeństwa.

Jazda rowerem w korku, omijanie i wyprzedzanie pojazdu w ramach jednego pasa ruchu - jest dozwolone!

Jazda rowerem po chodniku, zamiast po ulicy?

Jeżeli brak jest drogi dla rowerów, to rowerzyści są zobowiązani poruszać się po jezdni. Jazda chodnikiem przez kierującego rowerem jest dozwolona tylko w sytuacjach kiedy:
 
- opiekuje się dzieckiem na rowerze do lat 10,
- dozwolona prędkość dla samochodów jest większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości,
- gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Oświetlenie roweru

Rowery poruszające się w nocy oraz w tunelu muszą być oświetlone. Przepisy wymagają, aby rower był wyposażony w światła z przodu (światło białe lub żółte) i z tyłu (światło czerwone) oraz czerwony odblask z tyłu. Oświetlenie rowerowe nie jest wymagane w dzień!

Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony!

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić.

Rowerzysta na przejściu

Rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Ma obowiązek zsiąść z roweru i go przeprowadzić. Jeśli chce jechać musi poszukać przejazdu dla rowerów.

Rowerzyści na skrzyżowaniu


Rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie, jeśli z danego pasa ruchu można opuścić skrzyżowanie przynajmniej w dwóch kierunkach. Ma to zmniejszać ryzyko wymuszenia na rowerzyście pierwszeństwa i poprawić jego widoczność.

Droga szybkiego ruchu - nie dla rowerów!

Rowerzyści nie mogą korzystać z autostrady oraz drogi ekspresowej. Dotyczy to również przypadku poruszania się przez cyklistę jedynie pasem awaryjnym lub poboczem.

Jazda obok siebie

Przepisy dopuszczają jazdę rowerów obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Kierowca, który chce wyprzedzić cyklistów musi zachować od nich bezpieczny odstęp i pamiętać o zakazie najeżdżania na linię ciągłą.

Zaufanie tak, ale ograniczone

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo ufać, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Muszą jednak liczyć się z tym, że tak, niestety, nie będzie. Może się zdarzyć, że inni użytkownicy drogi nie będą się stosować do przepisów w sposób rozmyślny lub przez przypadek. Zaufanie do innych musi więc być ograniczone i dlatego tak ważne jest zachowywanie szczególnej ostrożności. Rowerzysta jadący jezdnią zawsze powinien bacznie obserwować, co dzieje
się na trasie.

 


Jakub Sawicki

KMP Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +12
    ~ gft
    Wtorek, 26.04

    Po przejściu dwuetapowym koło aresztu idzie baba w kapturze ze słuchawkami na łbie i telefonem w ręku, pierwsze przejście na zielonym idzie a na drugie włazi na czerwonym.Na przejście wjeżdża autobus a ta durna go nie widzi bo zajeta ustawianiem muzyczki albo pisaniem smsa. Dopiero z podskokiem się obudziła jak autobus po klaksonach dał i chyba w gacie narobiła przy okazji.

  2. 2
    +9
    ~ asd
    Wtorek, 26.04

    Najgorsze jest to: "Przepisy dopuszczają jazdę rowerów obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu. Kierowca, który chce wyprzedzić cyklistów musi zachować od nich bezpieczny odstęp i pamiętać o zakazie najeżdżania na linię ciągłą."

  3. 3
    +10
    ~ HvK
    Wtorek, 26.04

    Kiedyś próbowałem jechać w słuchawkach. Nic przyjemnego jak nagle ni stąd ni z owąd coś robi koło ciebie bzzziiiiummm. Dla swojego bezpieczeństwa warto jeździć bez słuchawek.

  4. 4
    +5
    ~ Jaąaaaaaa
    Wtorek, 26.04

    A ja zakladam jedyna sluchawke w prawe ucho i słyszę i widze wszystko

  5. 5
    +2
    ~ piesi czy rowerzysci
    Wtorek, 26.04

    Chodniki są dla pieszych czy rowerzystów -PYTAMY .Mamy już dosyć uciekania na boki bo rowerem jedzie i dzwoni bysmy uciekali bo on musi jechac.CZY WRESZCIE policja zacznie interweniować w Elblągu i karać rowerzystów.CHODNIK DLA PIESZYCH !!!!!!!!!!

  6. 6
    +5
    ~ Il-ng
    Wtorek, 26.04

    rowerem można jechać po chodniku tylko w wyjątkowych sytuacjach (wyżej wymienionych), rowerzysta musi zachować się odpowiednio (nie może jechać za szybko i nie może spychać pieszych, jeśli jedzie powoli to nawet z kultury osobistej wypadałoby ustąpić miejsce (tak jak pieszemu który szybciej idzie). Nie przypisujcie państwo złych zachowań rowerzystów jeśli wynika to z upośledzenia własnej kultury osobistej i zródźcie uwagę ile sytuacji jest że drogi dla rowerów zapchane są pieszymi na których jak się "trąbnie" to awantura i oburzenie.... reasumując: wszytko z głowąi kulturą buraki!!!

  7. 7
    --5
    ~ tfjhr
    Wtorek, 26.04

    Ale większośc rowerzystów to chyba idioci bo nawet nie wiedzą że ścieżki rowerowe sa jednokierunkowe (większość) a oni jeżdzą w jedną i w drugą stronę jedną śćieżką.

  8. 8
    --1
    ~ Mario
    Piątek, 29.04

    Nie tylko słuchawki na uszach stanowią problem ale brak odblasku wieczorem to istna plaga. sam kupiłem sobie i swoim najbliższym koszulki z nadrukiem odblaskowym . Znalazłem taką firmę w internecie. Koszulki robią też na zamówieniowe. www.oddblask.pl Nie wiem jak można chodzić w słuchawkach po ulicy a co dopiero poruszać się na rowerze.

  9. 9
    0
    ~ Na rowerze
    Niedziela, 23.06

    Dlatego poruszając się rowerem po drogach ma których jest ruch samochodowy, najlepiej się zaopatrzyć w słuchawki które nasłuchują otoczenie albo takie które nie zakładamy na uszy tylko działają na zasadzie przewodnictwa kostnego. Tutaj jest podanych kilka modeli słuchawek na rower https://słuchawka.pl/sluchawki-na-rower/

  10. 10
    0
    ~ Marcin
    Niedziela, 13.09

    Mam słuchawki gdzie mogę wsadzić tylko jedną słuchawkę do ucha (lamax Dots2), i tak słysze muzykę i to co siędziej wokół...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1624708175659