Od 2 sierpnia trwają przygotowania do remontu lądowiska Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Od tego czasu helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zamiast na terenie Szpitala będą lądowały na stadionie miejskim przy ul. Agrykola 8.
Według informacji przekazanych przez Małgorzatę Twardowską, rzecznik prasową Szpitala Wojewódzkiego, remont lądowiska dla śmigłowców ratunkowych ma potrwać do końca grudnia. - Ekipa budowlana wchodzi jutro (5 września), planowany koszt tej modernizacji to około 470 tysięcy zł – mówi Małgorzata Twardowska. - W związku z tym remontem, zaszła potrzeba znalezienia nowego lądowiska – dodaje.
Do tej pory trwały procedury w sprawie ustalenia lądowiska zapasowego. - Musiało ono spełniać określone warunki i kryteria, przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa – mówi Ryszard Sorokosz, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych.
Takie lądowisko zostało wyznaczone na bocznej płycie stadionu miejskiego przy ul. Agrykola 8. - O wyborze tej lokalizacji zadecydowały władze Pogotowia Lotniczego. Oni byli głównymi beneficjentami, którzy decydowali o tym, jakie miejsce wybrać – mówi Ryszard Sorokosz. - Jest to najlepsze miejsce, najlepiej skomunikowane ze Szpitalem – dodaje.
- W razie potrzeby wszystkie szpitale, wszystkie służby, które będą dowozić lub odbierać pacjentów ze śmigłowca czy do śmigłowca, są o tej zmianie poinformowane i mają bezpośredni kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówi dyrektor departamentu. - Są także poinformowane i gotowe do realizacji działań w tej procedurze Straż Pożarna, Policja, a nawet Straż Miejska. Te służby zostały poinformowane, aby zadbać o bezpieczeństwo i zapewnić ruch bezkolizyjny na drogach prowadzących z zapasowego lądowiska do Szpitala - dodaje.
Po przestrzeni powietrznej lata dużo śmigłowców, są to helikoptery wojskowe, cywilne, ratownicze i inne. - Średnio przyjęliśmy, że może być 12 czy 15 lądowań w ciągu tego okresu, ale miejmy nadzieję, że nie będzie ich wcale. Trzeba jednak przyjmować, że wypadki czy inne zdarzenia będą miały miejsce – mówi Ryszard Sorokosz.
Przeniesienie lądowiska Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na płytę stadionu nie będą w żaden sposób kolidowały z pracą w tym obiekcie. - Procedury są tak stworzone, że wszyscy właściciele terenów i ich zarządcy będą wcześniej powiadomieni – podsumowuje dyrektor departamentu.
Oby jak najrzadziej ...
No tak teraz wilk zaczyna likwidację szpitala? Na początek zaorze ladowisko a helikopter odda Olsztynowi!;)
niech ląduje wilkowi na głowie
Marta Kierszka tytuł artykułu jest do bani, wprowadzający ludzi w bład. Ludzie pomyślą, że lądowisko przenoszą na boisko, artykuł powinien w tytule zawierać słowa o remoncie lądowiska pod szpitalem.
Jak u nas nie ma stadionu... Je... polityków karierowiczów
W koncu sie ten stadion do czegos przyda