Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

3,5 tys. oczekujących w kolejkach na rehabilitację. I to tylko w 3 elbląskich placówkach

25.10.2013, 15:57:58 Rozmiar tekstu: A A A
3,5 tys. oczekujących w kolejkach na rehabilitację. I to tylko w 3 elbląskich placówkach
fot. Monika Skowrońska

Skierowanie od lekarza na refundowaną rehabilitację to jeszcze nie powód do radości. Osoby ze schorzeniami, które wymagają opieki rehabilitanta, w Elblągu czekają w kolejce od 5 do 8 miesięcy. W zależności od rodzaju zabiegu, oczekiwanie w niektórych miastach w Polsce dochodzi nawet do 3 lat.

Z wizytami prywatnymi nie ma problemu, ale kogo na to stać – mówi Pani Teresa Wisławska, która wymaga zabiegów rehabilitacyjnych po operacji ręki. - Dzwoniłam w styczniu i chciałam się zarejestrować, bo wtedy jeszcze są pieniądze z NFZ. Zostałam zapisana na październik. Przez długie czekanie w kolejce ból i niedowład ręki tylko się pogłębił, ale liczę, że zabiegi przyniosą jakiś skutek – dodaje elblążanka.

O kolejki na zabiegi rehabilitacyjne zapytaliśmy w trzech elbląskich placówkach. Najwięcej oczekujących, zapisanych w kolejce jest w SP ZOZ Centrum Rehabilitacji. - Na dzień dzisiejszy liczba osób zapisanych w kolejce wynosi 1875. Pacjenci oczekują na zabiegi średnio około 5 miesięcy, ale okres ten ulega zmianie w zależności od rodzaju zleconych zabiegów – mówi Justyna Bożejewicz z Centrum Rehabilitacji.

W Centrum Rehabilitacji, w zależności od rodzaju zleconych zabiegów, pacjenci są zapisywani na terminy od stycznia do kwietnia 2014 roku. - Wyżej wymienione terminy wynikają m.in. ze zbyt małej ilości środków finansowych przeznaczonych na udzielane świadczenia rehabilitacyjne w ramach kontraktu z NFZ (wykonujemy świadczenia do limitu określonego w umowie z NFZ), w stosunku do dużej liczby pacjentów zgłaszających się do zakładu, przez co wydłużają się kolejki osób oczekujących na udzielenie świadczenia – tłumaczy Justyna Bożejewicz.

Co z osobami, które wymagają pilnej rehabilitacji? - To, czy pacjent wymaga pilnej, szybkiej rehabilitacji określone jest przez lekarza kierującego w skierowaniu na zabiegi rehabilitacyjne. Skierowania z adnotacją "pilne" realizowane są w takim też trybie, tj. w możliwie najbliższym terminie, w miarę możliwości placówki – mówi Justyna Bożejewicz. - Pacjenci są przyjmowani zgodnie z kolejkami oczekujących, tj. zgodnie z kolejką przypadków tzw. stabilnych oraz zgodnie z kolejką przypadków tzw. pilnych – dodaje.

W Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią znajdującym się przy ul. J. A Komeńskiego, liczba osób zapisanych w kolejce wynosi 719. W tym zapisanych jest 50 przypadków pilnych, do przyjęcia jeszcze w tym roku, w listopadzie i grudniu. - Na zabiegi w zakresie stabilnym czeka się 5 miesięcy, na masaż klasyczny 8 miesięcy, a na Aquawibron 10 miesięcy – mówi Małgorzata Adamowicz z ESSzP. - Pacjenci zapisywani są na kwiecień 2014 roku i później. Stany wymagające pilnej realizacji, skierowania od specjalisty ortopedy i neurologa (stany nagłe, pilne) realizujemy maksymalnie w ciągu 1,5 miesiąca – dodaje.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zapisy na zabiegi dla pacjentów w trybie stabilnym wyznaczone są na połowę lutego 2014 roku. - Wyjątek stanowią zabiegi masażu. W tym przypadku pacjenci zapisywani są na drugą połowę maja br. - mówi Małgorzata Twardowska , rzecznik prasowa Szpitala Wojewódzkiego. - Pacjenci ze skierowaniami w trybie pilnym i spełniającymi wymogi zgodnie z wytycznymi Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Rehabilitacji, w zależności od schorzenia czekają najdłużej do 6 tygodni – dodaje. Obecnie w kolejce na rehabilitację w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oczekuje 900 osób.

Niestety, utrudniony dostęp do zabiegów rehabilitacyjnych wynika z ograniczonej liczby środków finansowych przekazanych na ten cel przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z informacji rzecznika prasowego WM OW NFZ w Olsztynie, Magdaleny Mil wynika, że kwota przekazana przez Fundusz w 2013 roku w woj. warmińsko-mazurskim to niewiele ponad 70 milionów złotych.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 5

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ xx
    Piątek, 25.10

    Po co rehabilitować, po co profilaktyka jak można fundować wózki inwalidzkie ( dofinansowanie z PFRON). Tak właśnie zamiast pieniędzy na profilaktykę są środki na sprzęt ortopedyczny takie rozwiązanie widzi w warszawie biuro rzecznika praw pacjenta to moje spostrzeżenia po dzisiejszej rozmowie telefonicznej z w/w biurem.

  2. 2
    +4
    ~ EuPi
    Piątek, 25.10

    O to chodzi! Duża kolejka. Ktoś to lobbuje. Ci co ich stac pójdą prywatnie, a reszta na strych...

  3. 3
    0
    ~ gienek
    Piątek, 25.10

    ZUS jest dla naiwnych

  4. 4
    +2
    ~ Eryk
    Piątek, 25.10

    To są te "SUKCESY" PO i Gelertowej - co za D E B I L E i ZŁODZIEJE głosowali na nich ?!

  5. 5
    +5
    ~ ziberty
    Sobota, 26.10

    tak samo jak na rehablitacje to dlugo sie tez czeka na wizyty do lekarzy specjalistów np kardiologa lub neurologa

  6. 6
    +5
    ~ kpiny z nas Elblążan
    Sobota, 26.10

    Krótko.olsztyn tak kasą dzieli że na Elbląg idą resztki .Rządzący w Elblągu co nie widzicie tego problemu???DLACZEGO zmieniono nr telefonu w Elblągu NFZ na olsztyński numer 89-------.olsztyn obciął wszystko ,popatrzmy ile osób dziennie może zarejestrować się do ortopedy w szpitalu wojewódzkim???? trzy dziennie na 130 tys mieszkańców + przyjezdni.

  7. 7
    +2
    ~ elblążanka
    Sobota, 26.10

    p. Małgorzata Adamowicz z ESSzP mija się z prawdą mówiąc, że stany wymagające pilnej realizacji, ze skierowaniem od specjalisty ortopedy i neurologa są realizowane w ciągu 1,5 miesiąca. A to nie prawda ponieważ czas oczekiwania jest 8 miesięczny, pomimo że neurolog napisane pilne.

  8. 8
    +2
    ~ stefan
    Sobota, 26.10

    może ktoś mogłby przypomnieć ,jak bylo w latach 70 -tych w temacie rehabilitacji .Obecnie w służbie zdrowia na pewno jest żle , a należy zacząć od wymiany ministrów .

  9. 9
    +4
    ~ zez
    Sobota, 26.10

    kazdy kto korzysta z polskiej służby zdrowia i miał kontakt także z zachodnią , wie dobrze ,że jednym z najgorszych elementów wymagających błyskawicznej poprawy jest ORGANIZACJA . Dyrektorami zarzadzającymi placówkami medycznymi nie powinni być lekarze ,tylko prawnicy ;ub ekonomiści , specjaliści od zarządzania .

  10. 10
    +1
    ~ Elbląg do Pomorza
    Niedziela, 27.10

    Odejsć od olsztyna ,to ich wina że kontrakty są obcinane.CIEKAWE czy w olsztynie też jest tak.Byliśmy i jest inaczej-lepiej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86128497123718