Skierowanie od lekarza na refundowaną rehabilitację to jeszcze nie powód do radości. Osoby ze schorzeniami, które wymagają opieki rehabilitanta, w Elblągu czekają w kolejce od 5 do 8 miesięcy. W zależności od rodzaju zabiegu, oczekiwanie w niektórych miastach w Polsce dochodzi nawet do 3 lat.
Z wizytami prywatnymi nie ma problemu, ale kogo na to stać – mówi Pani Teresa Wisławska, która wymaga zabiegów rehabilitacyjnych po operacji ręki. - Dzwoniłam w styczniu i chciałam się zarejestrować, bo wtedy jeszcze są pieniądze z NFZ. Zostałam zapisana na październik. Przez długie czekanie w kolejce ból i niedowład ręki tylko się pogłębił, ale liczę, że zabiegi przyniosą jakiś skutek – dodaje elblążanka.
O kolejki na zabiegi rehabilitacyjne zapytaliśmy w trzech elbląskich placówkach. Najwięcej oczekujących, zapisanych w kolejce jest w SP ZOZ Centrum Rehabilitacji. - Na dzień dzisiejszy liczba osób zapisanych w kolejce wynosi 1875. Pacjenci oczekują na zabiegi średnio około 5 miesięcy, ale okres ten ulega zmianie w zależności od rodzaju zleconych zabiegów – mówi Justyna Bożejewicz z Centrum Rehabilitacji.
W Centrum Rehabilitacji, w zależności od rodzaju zleconych zabiegów, pacjenci są zapisywani na terminy od stycznia do kwietnia 2014 roku. - Wyżej wymienione terminy wynikają m.in. ze zbyt małej ilości środków finansowych przeznaczonych na udzielane świadczenia rehabilitacyjne w ramach kontraktu z NFZ (wykonujemy świadczenia do limitu określonego w umowie z NFZ), w stosunku do dużej liczby pacjentów zgłaszających się do zakładu, przez co wydłużają się kolejki osób oczekujących na udzielenie świadczenia – tłumaczy Justyna Bożejewicz.
Co z osobami, które wymagają pilnej rehabilitacji? - To, czy pacjent wymaga pilnej, szybkiej rehabilitacji określone jest przez lekarza kierującego w skierowaniu na zabiegi rehabilitacyjne. Skierowania z adnotacją "pilne" realizowane są w takim też trybie, tj. w możliwie najbliższym terminie, w miarę możliwości placówki – mówi Justyna Bożejewicz. - Pacjenci są przyjmowani zgodnie z kolejkami oczekujących, tj. zgodnie z kolejką przypadków tzw. stabilnych oraz zgodnie z kolejką przypadków tzw. pilnych – dodaje.
W Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią znajdującym się przy ul. J. A Komeńskiego, liczba osób zapisanych w kolejce wynosi 719. W tym zapisanych jest 50 przypadków pilnych, do przyjęcia jeszcze w tym roku, w listopadzie i grudniu. - Na zabiegi w zakresie stabilnym czeka się 5 miesięcy, na masaż klasyczny 8 miesięcy, a na Aquawibron 10 miesięcy – mówi Małgorzata Adamowicz z ESSzP. - Pacjenci zapisywani są na kwiecień 2014 roku i później. Stany wymagające pilnej realizacji, skierowania od specjalisty ortopedy i neurologa (stany nagłe, pilne) realizujemy maksymalnie w ciągu 1,5 miesiąca – dodaje.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zapisy na zabiegi dla pacjentów w trybie stabilnym wyznaczone są na połowę lutego 2014 roku. - Wyjątek stanowią zabiegi masażu. W tym przypadku pacjenci zapisywani są na drugą połowę maja br. - mówi Małgorzata Twardowska , rzecznik prasowa Szpitala Wojewódzkiego. - Pacjenci ze skierowaniami w trybie pilnym i spełniającymi wymogi zgodnie z wytycznymi Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Rehabilitacji, w zależności od schorzenia czekają najdłużej do 6 tygodni – dodaje. Obecnie w kolejce na rehabilitację w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym oczekuje 900 osób.
Niestety, utrudniony dostęp do zabiegów rehabilitacyjnych wynika z ograniczonej liczby środków finansowych przekazanych na ten cel przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z informacji rzecznika prasowego WM OW NFZ w Olsztynie, Magdaleny Mil wynika, że kwota przekazana przez Fundusz w 2013 roku w woj. warmińsko-mazurskim to niewiele ponad 70 milionów złotych.
Po co rehabilitować, po co profilaktyka jak można fundować wózki inwalidzkie ( dofinansowanie z PFRON). Tak właśnie zamiast pieniędzy na profilaktykę są środki na sprzęt ortopedyczny takie rozwiązanie widzi w warszawie biuro rzecznika praw pacjenta to moje spostrzeżenia po dzisiejszej rozmowie telefonicznej z w/w biurem.
O to chodzi! Duża kolejka. Ktoś to lobbuje. Ci co ich stac pójdą prywatnie, a reszta na strych...
ZUS jest dla naiwnych
To są te "SUKCESY" PO i Gelertowej - co za D E B I L E i ZŁODZIEJE głosowali na nich ?!
tak samo jak na rehablitacje to dlugo sie tez czeka na wizyty do lekarzy specjalistów np kardiologa lub neurologa
Krótko.olsztyn tak kasą dzieli że na Elbląg idą resztki .Rządzący w Elblągu co nie widzicie tego problemu???DLACZEGO zmieniono nr telefonu w Elblągu NFZ na olsztyński numer 89-------.olsztyn obciął wszystko ,popatrzmy ile osób dziennie może zarejestrować się do ortopedy w szpitalu wojewódzkim???? trzy dziennie na 130 tys mieszkańców + przyjezdni.
p. Małgorzata Adamowicz z ESSzP mija się z prawdą mówiąc, że stany wymagające pilnej realizacji, ze skierowaniem od specjalisty ortopedy i neurologa są realizowane w ciągu 1,5 miesiąca. A to nie prawda ponieważ czas oczekiwania jest 8 miesięczny, pomimo że neurolog napisane pilne.
może ktoś mogłby przypomnieć ,jak bylo w latach 70 -tych w temacie rehabilitacji .Obecnie w służbie zdrowia na pewno jest żle , a należy zacząć od wymiany ministrów .
kazdy kto korzysta z polskiej służby zdrowia i miał kontakt także z zachodnią , wie dobrze ,że jednym z najgorszych elementów wymagających błyskawicznej poprawy jest ORGANIZACJA . Dyrektorami zarzadzającymi placówkami medycznymi nie powinni być lekarze ,tylko prawnicy ;ub ekonomiści , specjaliści od zarządzania .
Odejsć od olsztyna ,to ich wina że kontrakty są obcinane.CIEKAWE czy w olsztynie też jest tak.Byliśmy i jest inaczej-lepiej.