Zmiany jakie weszły w życie od 1 kwietnia br, dotyczą nie tylko lekarzy i farmaceutów, ale także pacjantów, którzy po wyjściu z gabinetu lekarza, powinni sprawdzać czy recepta jest dobrze wypisana, aby móc otrzymać lek z refundacją. Źle wypisane recepty są odpłatne 100 proc. Dobrze więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
- Od 1 kwietnia recepty refundowane można wypisywać wyłącznie na drukach opatrzonych numerem zaczynającym się od cyfr 02. Wynika to z tego, iż numer Prawa Wykonywania Zawodu i REGON muszą być przedstawione w postaci kodu kreskowego – mówi Magdalena Mil, Rzecznik Prasowy WM OW NFZ w Olsztynie. - 31 marca 2013 roku skończył się okres przejściowy, w którym rozporządzenie w sprawie recept lekarskich dopuszczało wypisywanie leków refundowanych na drukach z numerami rozpoczynającymi się od 01 (22-cyfrowe kody). Lekarze mieli 3 miesięczny okres dostosowawczy, w którym mogli wypisywać recepty na strach drukach i nowych – dodaje.
Zmiany wprowadziło Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich. Powodem zmian było uproszczenie i usprawnienie systemu wystawiana recept na leki refundowane oraz ujednolicenie wszystkich recept. Warto wspomnieć także o ich znormalizowanym wymiarze (nie mniejsze niż 200 mm długości i 90 mm szerokości). W zastępstwie różowego druku na recepcie zawierającej leki psychotropowe lub środki odurzające obowiązywać będzie oznaczenie „Rpw” umieszczone przed nazwą leku (obowiązek taki wynika m. in. z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami lekarz ma obowiązek wystawić właściwą pod względem prawnym receptę. Jeżeli pacjent otrzyma nieprawidłową receptę, to nie będzie mógł otrzymać leku w ramach refundacji i będzie zmuszony wrócić do lekarza po prawidłowo wypełnioną receptę. Pacjent może skontaktować się także z Wydziałem Spraw Świadczeniobiorców WM OW NFZ w Olsztynie – tel. 89 532 74 14 i złożyć skargę na lekarza, który wypisuje leki refundowane na nieaktualnych drukach.
Poniżej przedstawiamy wzrór nowej recepty. Warto się z nim zapoznać, aby uniknąc rozczarowania w aptece, że lek jest w pełni odpłatny, z powodu źle wypisanej recepty.
Tak właśnie rządzi Platforma Obywatelska i ministerstwo Ałukowicza. Odwołajmy ich. Referendum w Elblągu 14-04-2013.
Zawsze zastanawiam się dlaczego pod istotnymi informacjami jest mała ilość komentarzy, gdyby materiał dotyczył nowego marketu z majtkami już komentarzy było by 20 lub więcej
Ciril Parkinson raduje się! Biurokracja wchodzi już na salony brukselskie. Szkoda, że nie napisano o prawidłowych wymiarach recpety, o konieczności przechowywania jej w bezpiecznym opakowaniu, o dodatkowych karach dla pacjenta za brak postępowej czujności w tej materii. Czy przewidziano skrzynki na donosy na lekarzy popełniających niedopuszczalne błędy w wypełnianiu recept? A jakie kary przewidziano dla lekarzy? Może pozbawić prawa wykonywania zawodu? Tak czy inaczej, ministru zdrowia należą się zasłużone gratulacje a społeczeństwo czeka na kolejne zarządzenia uprzyjemniające nam życie.
W EU wiele państw ma darmowe leki dla dzieci w wieku szkolnym i ludzi w wieku powyżej 60 roku życia ,a u nas wykańcza sie ludzi i to legalnie !!!! U nasz nawet pacjent musi wiedzieć wszystko ,to po co lekarze je wypisują dajcie czyste druki każdemu do domu to sami będziemy wypisywać i nie trzeba będzie chodzić do lekarzy !!
Mija 10 dni a wy dopiero o tym piszecie media elblaskie mają to do siebie ze info podają po fakcie.Ja z tym przypadkiem spotkałam się 2.04 naganiałam się jak nigdy również z winy nie wiedzy lekarza.Ale kogo to obchodzi że pacjent cierpi.
To bez zaczenia bo przepisy w tym temacie zmieniają się co chwila, wydrukowane recepty ( miliony ) jak podają media lądują w koszu bo zmienia się np. ilość cyfr w kodzie paskowym
A nie podano w jakiej odległości od brzegów muszą być przystawione pieczątki? Również powinni umieścić w rozporządzeniu dane dotyczące koloru tuszu, wielkości liter itp. Wtedy mógłby powstać nowy film konkurujący z twórczością Barei.
Od przyszłego roku urząd wykreśli bezrobotnego z ewidencji od razu na 9 miesięcy. To poprawi statystyki pośredniaków, ale zafałszuje obraz bezrobocia w powiecie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Opisywany przez gazetę proceder może być skutkiem reformy pośrednictwa pracy. Obecnie bezrobocie wynosi 14,3 procent, a według niektórych ekspertów pod koniec roku sięgnie ono 15 procent. Rządowy manewr ma - przynajmniej na papierze - odwrócić negatywny trend.:......kolejny przykład jak kreatywny jest nasz Rząd ....brawo,brawo!!!!
C.d. Zmiany spowodują, że bezrobotni, którzy odmówią współpracy z urzędem, zostaną wykreśleni z rejestru aż na 270 dni, a nie jak obecnie na 120 dni. Wydłuże‐nie tego okresu przyczyni się do poprawy oficjalnych statystyk. Na 9 miesięcy z ewidencji wypadną osoby długotrwa‐le bezrobotne. Dzięki temu urzędy pracy odnotują wyższą skuteczność aktywizacji. Od niej zależy wyso‐kość wynagrodzenia urzędników.
Czy ja mam zwracać uwagę osobie z wyższym wykształceniem (medycznym) że źle wypisał receptę??? Skłonny jestem zwrócić uwagę NFZ-owi !!! Z kim (w moim imieniu) zawieracie umowy i komu płacicie z moich składek zdrowotnych za kontrakty na świadczenie usług medycznych? Czy to ja mam kontrolować tych świadczeniodawców czy NFZ ? Czy to ja mam ponosić konsekwencje finansowe za błędnie wypisaną receptę ? Jeżeli NFZ uważa że to moja rola i mój interes, to ja chętnie zrezygnuję z pośrednictwa NFZ i sam podpiszę kontrakt z lekarzem czy przychodnią na świadczenie usług medycznych ( w tym poprawne wypisywanie recept). Ciekaw jestem ile z mojej miesięcznej składki zdrowotnej (za miesiąc marzec 2013 było to 442 zł słownie czterysta czterdzieści dwa złote i tak jest co miesiąc) bierze NFZ i za CO ?