Od 1 października rusza pilotaż Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który pozwoli sprawdzić on-line, czy pacjent ma prawo do ubezpieczenia. Na początku tylko w tych placówkach, które zgłoszą chęć uczestnictwa.
- Lada dzień NFZ będzie wysyłał do wszystkich placówek w kraju zaproszenia do wzięcia udziału w teście Centralnego Wykazu Ubezpieczonych – informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie. - Przystąpienie do pilotażu będzie dobrowolne i potrwa do końca roku – dodaje. Od 1 stycznia 2013 roku system ruszy już we wszystkich placówkach.
Potrzeba opracowania nowego sposobu weryfikacji uprawnień chorób pojawiła się protestach lekarzy, którzy nie chcieli wystawiać recept osobom nieposiadającym przy sobie dowodu ubezpieczenia. To dlatego, że w myśl przepisów, które wprowadzała nowa ustawa refundacyjna, gdyby przepisali leki osobie nieuprawnionej, musieliby zwracać pieniądze za refundację.
Nowy system zdejmuje z lekarzy obowiązek sprawdzenia dowodu ubezpieczenia pacjenta. Ma polegać na tym, że np. rejestratorka w przychodni mającej dostęp do systemu CWU wyśle zapytanie z numerem PESEL pacjenta, a po trzech sekundach system potwierdzi (lub nie) ubezpieczenie chorego. W razie na przykład problemów technicznych, chory złoży pisemne oświadczenie, że odprowadza składkę zdrowotną. Jeśli skłamie, NFZ będzie ścigał jego, a nie lekarza, i dochodził zwrotu pieniędzy.
Dzięki temu, chorzy bez RMUA lub książeczki ubezpieczeniowej nie zostaną odesłani z kwitkiem. Z tego udogodnienia wszyscy pacjenci skorzystają już od nowego roku. Za to już w październiku mogą spotkać się z nowym rozwiązaniem w szpitalach, które zdecydują się wcześniej przetestować system. Elbląskie placówki, które w większości dopiero w najbliższym czasie podejmą decyzję o przyłączeniu się do pilotażu, czekają przede wszystkim na ruch NFZ.
- W tej chwili zapytanie jeszcze nie wpłynęło – potwierdza dr Jacek Wójcik, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią przy ul. Komeńskiego (dawny Szpital Wojskowy). - Na pewno będziemy chcieli uczestniczyć w pilotażu, bo jesteśmy zainteresowani każdą formą weryfikacji nowych rozwiązań. Tym bardziej, że staramy się o informatyzację szpitala – zapowiada dr Wójcik.
Obecnie, jeśli chcemy skorzystać z porady lekarza czy otrzymać receptę, musimy przedstawić odpowiednie dokumenty poświadczające ubezpieczenie.
W końcu coś się dzieje. Tylko dlaczego dopiero teraz a nie kilka lat temu. Uniknelibyśmy tego całego cyrku związanego z protestami itp.
Na tyle milionów ludzi...system nie będzie się "zawieszał"...jakoś czarno to widzę...ale pomysł godny uwagi.
Nie ma problemu wystarczy lekarzowi dać 100 i jest się przyjęty od ręki.
"(..)rejestratorka w przychodni (..)" - a rejestratorów nie ma?
Elg., to przestań dawać to nie będą mieli co brać.
Najpierw poprawa dostępności i jakości. A potem dyrdymały