Czy posiadając kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, kierowca może bezpłatnie parkować swoje auto na dowolnie wybranym miejscu? Pan Robert, nasz czytelnik i posiadacz takiej karty, był przekonany, że tak właśnie jest. Jak bardzo był zdziwiony, gdy dowożąc osobę niepełnosprawną na rehabilitację, zauważył za wycieraczką wystawiony przez ZKM, mandat za nieuiszczenie opłaty parkingowej.
Mogłoby się wydawać, że wydawana przez Zarząd Komunikacji Miejskiej karta parkingowa osoby niepełnosprawnej, ma ułatwiać jej posiadaczom poruszanie się po mieście oraz dostęp do różnych instytucji i obiektów poprzez zniesienie opłat za parkowanie w Strefach Płatnego Parkowania. Do naszej redakcji zgłosił się pan Robert, który często dowozi swoim samochodem na rehabilitację osobę o znacznej niepełnosprawności. Zdenerwowany kierowca opowiedział nam swoją historię, która przydarzyła się 11 lipca na płatnym parkingu przed budynkiem Świata Dziecka przy ul. 12-go Lutego.
– Dojeżdżając na parking przy ul. 12-go Lutego na rehabilitację z osobą o znacznej niepełnosprawności, zauważyłem, że jedyna w tym miejscu „koperta” była już zajęta. Postanowiłem więc zaparkować na normalnym miejscu parkingowym, umieszczając jednocześnie kartę osoby niepełnosprawnej za szybą samochodu – opowiada pan Robert. - Po powrocie z rehabilitacji, spostrzegłem, że za wycieraczką mojego samochodu znajduje się mandat za nieuiszczenie opłaty w Strefie Płatnego Parkowania. Jestem tym bardzo zdziwiony, bo przecież karta osoby niepełnosprawnej zwalnia od tego rodzaju należności. Co miałem zrobić? Zaparkować auto kilkaset metrów dalej i narażać na długi spacer i wielki wysiłek osobę niepełnosprawną? – pyta się nasz czytelnik.
Przepisy swoje, życie swoje
Sprawdziliśmy co mówią na ten temat przepisy. Według uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z 2003 r. w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Elbląga, osoba niepełnosprawna zwolniona jest z umieszczania opłat w Strefie Płatnego Parkowania, tylko wtedy gdy zaparkuje samochód na wyznaczonym miejscu, na tak zwanej „kopercie”. Gdy auto osoby niepełnosprawnej zostanie pozostawione na zwykłym miejscu parkingowym, wtedy opłata ta musi zostać uiszczona.
Tyle przepisy, jednak nasuwają się pytania. Co ma zrobić kierowca samochodu w sytuacji, gdy jedno wyznaczone miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej jest już zajęte? Po co w takim razie jest przyznawana zwalniająca z opłat karta osoby niepełnosprawnej?
ZKM: Musmy przestrzegać prawa!
O komentarz do sprawy poprosiliśmy Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu, w imieniu którego odpowiedzi udzielił nam rzecznik prasowy Michał Górecki.
- Zarząd Komunikacji Miejskiej musi stosować się do obowiązującej uchwały. Według tej uchwały osoby niepełnosprawne mogą parkować bezpłatnie tylko na wyznaczonych miejscach, pod warunkiem odpowiedniego oznaczenia pojazdu, poprzez wyłożenie za przednią szybą karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych, a na miejscach regularnych te opłaty muszą zostać umieszczane – zaznacza rzecznik ZKM.
Według Teresy Bocheńskiej, konsultanta ds. osób niepełnosprawnych Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, takie sytuacje w pewien sposób dyskryminują osoby niepełnosprawne.
– My jako organizacja ERKON jesteśmy zdecydowanie przeciwni takim postępowaniom. Jest to niedopuszczalne. W takich wypadkach osoby niepełnosprawne nie mają możliwości skorzystania z posiadanych uprawnień – mówi Teresa Bocheńska.
Karta N+ nadzieją na lepsze
Michał Górecki zaznacza, że już wkrótce decyzją Rady Miejskiej, przepisy te zmienią się na korzyść osób niepełnosprawnych.
– Pod koniec czerwca bieżącego roku Rada Miejska w Elblągu przyjęła nową uchwałę na temat SPP w Elblągu. Znajduje się w niej zapis o wprowadzeniu nowej, bezpłatnej karty N+ dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności z tytułu schorzeń narządu ruchu lub schorzeń neurologicznych – mówi Górecki. - Karta ta będzie uprawniać do bezpłatnego parkowania pojazdów wyżej wspomnianych osób niepełnosprawnych, poza miejscami wyznaczonymi. Wydawana będzie ona bezpłatnie osobom, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, dla pojazdu przewożącego lub kierowanego przez osobę niepełnosprawną o obniżonej sprawności ruchowej.
Jak ustaliliśmy, uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Karty N+ będą dostępne w Biurze SPP przy ul. Czerwonego Krzyża 2.
- Karta N+, która ma wejść w życie we wrześniu, uprości życie osobom niepełnosprawnym – komentuje zmiany Teresa Bocheńska. - Jest ona dobrym rozwiązaniem, jednakże mamy co do niej małe zastrzeżenie. Uprawnienia do posiadania Karty N+, powinny mieć również osoby niewidome, bo one również posiadają określone trudności związane z przemieszczaniem się – zauważa konsultant ERKON.
Ładna mi rehabilitacja - zakupy w Żabce :DDDD Karać oszustów z podrabianymi kartami inwalidy i to dotkliwie, myśli taki że wszystko im wolno.
Koleś ,post niżej, walnij się w globus zanim coś napiszesz
chore policyjne miasteczko niedlugo w elblagu nigdzie nie bedzie mozna stanac nawet pod blokiem bo kretyni nastawiaja znakow zakazow nakazow itd
A ja będę chciał zaparkować na miejscu parkingowym i wnieść opłatę a tam inwalida za darmo będzie stał, albo cały parking zajmą. Powyrabiają sobie karty i za darmoche na każdym parkingu będą parkować.
zgadzam sie z 1 wypowiedzią, na moim osiedlu jest parę miejsc dla inwalidów i jakoś nie zauważyłem żeby choć jeden z \"inwalidów \"chociaż kulał a już nie mówię o wózku inwalidzkim::) dlatego jestem za sprawdzaniem autentyczności kart
a gdzie na 12- go Lutego rehabilitacja jest?
wszedzie jest tak ze osoba niepelnosprawna aby uniknac placenia za parkowanie powinna parkowac na kopercie. osoba posiadajaca karte parkingowa osoby niepełnosprawnej powinna o tym wiedziec
Tylko w tym zaściankowym Elblągu takie coś można przeczytać. Czyli jak mam chorą żonę i jadę na parking to muszę czekać aż będzie wolne miejsce z kopertą bo inaczej mandat. Oby ci co mają te parkingi i powymyślali takie głupoty pomyśleli gdzie tu jest tolerancja w naszym kraju. Do~DAX niestety nie masz racji. Powiem więcej tylko w Polsce jest tak.
"zgadzam sie z 1 wypowiedzią, na moim osiedlu jest parę miejsc dla inwalidów i jakoś nie zauważyłem żeby choć jeden z \"inwalidów \"chociaż kulał a już nie mówię o wózku inwalidzkim::) dlatego jestem za sprawdzaniem autentyczności kart" inwalida nie musi kuleć.
Za rządów H. Słoniny nikt tak rygorystycznie nie egzekwował tej uchwały, wybraliście Nowaczyka to teraz kasą od niepełnosprawnych ratuje budżet miasta. Inna sprawa że połowa kart niepełnosprawnych jest załatwiona po znajomości aby nie płacić za parkowanie. Znam takie rodziny które ile mają samochodów tyle kart niepełnosprawnych. Skoro ZKM chce od niepełnosprawnych kasę za parkowanie na płatnych parkingach to niech zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. porobi zgodne z przepisami wymiary miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowanych zapraszam na link: strona 59, 60 i 61 http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/rozne_pliki/projektowanieBB21.pdf W Elblągu wymiarowe miejsca parkingowe są tylko przy Centrach Handlowych i PKO BP na ul. Teatralnej