Trwa Konferencja Filmoznawcza „Wróćmy do regionów". Dziś (15.05.) i jutro (16.05.) w Kinie Światowid można uczestniczyć m.in. w panelach dyskusyjnych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. - To dwudniowa interdyscyplinarna konferencja poświęcona twórczości filmowej pełna warsztatów, seansów i wykładów mistrzowskich – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
Stawiamy na kino. Próbujemy pobudzić działania w tym zakresie. Podczas konferencji będziemy rozmawiać o filmie i przemyśle filmowym, ale również będziemy poddawać się ocenie naukowej osób, które pracująca na łódzkiej filmówce czy Uniwersytecie Gdańskim, który ma wydział uczący o zagadnieniach filmowych
– zaznaczył Antoni Czyżyk.
Hasłem przewodnim pierwszego dnia są: „Wymiary kina w regionie". - Wysłuchamy wykładów mistrzowskich prezentujących wybrane wątki z badań filmoznawczych, poznamy lokalne i regionalne inicjatywy filmowe, a także spotkamy się z twórcami filmów finansowanych z regionalnych funduszy filmowych – dodał Antoni Czyżyk.
Potrzeba takich merytorycznych konferencji naukowych. Mając wspaniałych ludzi, którzy pracują w kinie, wiemy, że na terenie Warmii i Mazur powstaje dużo filmów. W naszym regionie można zrealizować ciekawe materiały. Historia tych terenów jest bardzo bogata. Oprócz edukacji, przeglądów filmowych musimy też robić takie konferencji
– dodał Antoni Czyżyk.
Jutrzejszy dzień poświęconych będzie tematowi „Kino w województwie warmińsko-mazurskim". - Przyjrzymy się twórczości w naszym regionie, a także weźmiemy udział w panelu dyskusyjnym o wpływie różnych inicjatyw realizowanych wokół tematyki filmowej (warsztaty, festiwale, wspieranie produkcji) na rozwój tożsamości regionu – wyjaśnia Antoni Czyżyk.
Program konferencji - 16 maja
10:00 – 12:00 - Warsztat „Film w edukacji regionalnej" dla nauczycieli i studentów (Wanda Laddy oraz Andrzej Wojnach)
12:00 – 14:15 - projekcja filmu „Róża" + wykład Czarny eastern z Mazur: o „Róży" Wojciecha Smarzowskiego dr Bartosz Filip (Uniwersytet Gdański)
13:30 – 14:15 - Wymiary kina w regionie cz. II - prezentacja inicjatyw filmowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
14:15 – 14:30 - przerwa kawowa
14:30 – 15:30 - Budowanie kapitału społecznego przez regionalne i lokalne inicjatywy filmowe - panel dyskusyjny – prow. Bogumił Osiński (Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy)
15:30 – 17:00 - przerwa lunchowa
17:00 – 18:00 - Test wiedzy o filmach realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego
18:00 – 19:00 - pokaz filmu „Miałem farta" oraz spotkanie z reżyserem dokumentu - Bogumiłem Osińskim prow. Juliusz Marek
Wręczenie nagród uczestnikom testu oraz zakończenie konferencji
Teraz to strach iść do kina, a tym bardziej dzieci tam posyłać. W prawie każdym nowym filmie musi być albo pedał albo lesba. Nawet w zmyślonych (bo nawet o wydarzeniach autentycznych, treść filmów zmyślają) o II wojnie musiały być lesby i to w dodatku ostentacyjnie się liżące publicznie (czy ktoś sobie wyobraża z osób, które przeżyły tamte czasy - takie sceny?) Lewactwo rozwala wszystko co stanie na drodze - trzeba to powstrzymać!