- Podpisując Aneks EPEC zrezygnował z kar umownych. Zgodził się na przedłużenie terminu oddania do użytku źródła kogeneracyjnego, czyli efektywnego energetycznie. Przez ten okres będą chodziły kotły rezerwowo szczytowe wytwarzające tylko ciepło – stwierdził wiceprzewodniczący Rady Miasta Rafał Traks. - Przesunięcie terminu realizacji inwestycji na 2026 rok, a tym samym wyrażenie zgody na rezygnację z egzekwowania kar, doprowadzi do sytuacji, w której mieszkańcy Elbląga będą dalej zmuszeni płacić wyższe rachunki za ciepło.
Radny zaznaczył, że zgodnie z treścią umowy pomiędzy Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (EPEC) a Energa Kogeneracja Sp. z o.o., która została zawarta w czerwcu 2020 r., Energa Kogeneracja zobowiązała się do realizacji inwestycji w źródła kogeneracyjnego opalanego gazem ziemnym do końca 2025 roku.
Termin realizacji tej inwestycji został przesunięty na koniec 2026 roku. Takie przesunięcie terminu sugeruje, że EPEC wyraził zgodę na zmianę pierwotnych zapisów umowy i być może zrezygnował z egzekwowania kar umownych, które miały zostać naliczone w przypadku niedotrzymania pierwotnych zobowiązań
– zaznaczył Rafał Traks.
Wiceprzewodniczący RM zwrócił się z pytaniami do Prezydenta Elbląga Michała Missana. Chciał wiedzieć, czy EPEC oficjalnie wyraził zgodę na przesunięcie terminu realizacji inwestycji w silniki gazowe przez Energa Kogeneracja oraz jakie były przyczyny przesunięcia terminu i czy przedstawiono miastu szczegółowe uzasadnienie tej decyzji?
Czy w wyniku tej zmiany EPEC zrezygnował z egzekwowania kar umownych wobec Energa Kogeneracja? Jeśli tak, jakie były powody rezygnacji z tej kluczowej części umowy? Jakie konsekwencje finansowe oraz organizacyjne wynikają dla EPEC i mieszkańców Elbląga z przesunięcia realizacji tej inwestycji?
- dopytuje Rafał Traks.
Przesunięcie terminu realizacji inwestycji na 2026 rok, a tym samym wyrażenie zgody na rezygnację z egzekwowania kar, zdaniem Rafała Traksa, "doprowadzi do sytuacji, w której mieszkańcy Elbląga będą dalej zmuszeni płacić wyższe rachunki za ciepło". - Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ w dalszym ciągu nie będzie wykorzystywane gazowe źródło kogeneracyjne, które mogłoby przyczynić się do obniżenia kosztów wytwarzania ciepła – dodał.
Co więcej, radny podkreślił, że opóźnienie realizacji tej inwestycji powoduje, że mieszkańcy nie skorzystają z potencjalnych oszczędności związanych z efektywniejszym i tańszym wytwarzaniem energii cieplnej.
Chciałbym zwrócić uwagę, że ze środków, które mogłyby zostać uzyskane z nałożonych kar umownych, EPEC mógłby zrealizować własne inwestycje w kogeneracyjne źródło ciepła, co pozwoliłoby na poprawę efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego. Wykorzystanie tych środków w taki sposób mogłoby zminimalizować konieczność zaciągania kredytów czy korzystania z innych instrumentów finansowych w celu dalszego rozwoju systemu ciepłowniczego w Elblągu
– stwierdził Rafał Traks.
Dodatkowo radny poprosił o udostępnienie kopii ewentualnego aneksu do umowy (jeśli został zawarty między EPEC a Energa Kogeneracja), a także przedstawienie analiz dotyczących skutków finansowych i technicznych przesunięcia terminu realizacji inwestycji. - Jestem przekonany, że przejrzystość w tej sprawie oraz skuteczne zarządzanie inwestycjami w sektorze ciepłownictwa przyczynią się do obniżenia kosztów dla mieszkańców Elbląga i poprawy efektywności energetycznej miasta - zaznaczył.
Do tematu powrócimy.
Epec I jego historia przynajmniej z ostatnich lat to bardzo ciekawy temat-:) poza tym za ten stan odpowiadają konkretne osoby
Po co pytać Michasia, skoro był on w fotelu obok Wróblewskiego i bronił słusznej i utajnionej umowy Epec - Energa. Trzymał kciuki za wyprawy Wróblewskiego do ministerstw, Nadal, mimo "samodzielnego" roku w fotelu, nie zlecił audytu w spółkach miejskich, szczególnie w Epec. Wiem jakim bełkotem odpowie, więc po co pytać. To tak jakby pytać Stefana po co robi nieskuteczne referenda zawsze w kampanii wyborczej. W bagnie to i SUV nie da rady, więc płaćmy, płaczmy i wybierajmy uśmiechniętych.
Żadna to tajemnica, że podpisano niekorzystną umowę dla mieszkańców. Tylko czy ktoś za to beknął?? Czy rozliczono kogoś za to?? Moze czas uchylić rąbka tajemnicy?
Soltys rozwija nasza wioske jak obiecal w ekspresowym i skutecznym tempie!!!!!
EPEC nigdy nie będzie tani dopóki nie zmieni się polityka oraz jej władze w spółce tam potrzeba dobrego gospodarza
Ciekawy jestem jaka była opinia Rady nadzorczej. Jeżeli opiniuje pozytywnie to organ kontroli i nadzoru działa na szkodę mieszkańców.
Jeżeli prawdą jest że chodzi o kwotę ok 27 mln to oprócz uchwały Rady Nadzorczej wymagana jest zgoda Prezydenta. Jak taką zgodę uzasadnia Przewodniczący Rady Nadzorczej Warto zapytać . Łaski nie robi aby odpowiedzieć.
Trzeba wymienić z nazwiska i odznaczyć medalem te tęgie głowy odpowiedzialne ze to zdzierstwo z mieszkańców ! Chyba najwyższa POra ?
Proponuję redakcji drążyć do upadłego temat skandalicznych podwyżek za wodę i ciepło.
Niejednym za głośną krytykę niekorzystnych działań Epec odbilo się to czkawką i różnymi sankcjami , ta historia toczy się już dlugo i ciągle powraca. Tylko juz czas na szczegóły...