Strażnicy miejscy w codziennej służbie realizują zadania polegające na podejmowaniu interwencji związanych z naruszeniem przepisów określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W 2024 r. strażnicy przeprowadzili 1223 kontrole miejsc, w których powtarzają się przypadki spożywania alkoholu w sposób niezgodny z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
W 877 przypadkach podjęli interwencje w związku ze spożywaniem alkoholu, oraz przeprowadzili 346 kontroli sklepów monopolowych pod kątem spożywania alkoholu w obrębie placówek handlowych. W toku przeprowadzonych czynności strażnicy nałożyli 80 mandatów karnych z art. 43 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, 413 osób zostało pouczonych oraz skierowano 5 wniosków o ukaranie do Sądu.
Spożywanie alkoholu często towarzyszy osobom bezdomnym, wobec których strażnicy również w codziennej służbie podejmują czynności. W 2024 r. strażnicy podjęli 355 czynności w stosunku do osób bezdomnych - 2 osoby przewieziono do Miejskiego Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych, 24 osoby przewieziono do Noclegowni oraz 17 osób przekazano do PdOZ KMP w celu wytrzeźwienia.
W 2025 roku strażnicy interweniowali już 58 razy wobec osób spożywających alkohol - mandatem ukarali 2 osoby, natomiast 40 osób zostało pouczonych.
Dotychczas strażnicy skontrolowali również 30 miejsc, w których powtarzają się przypadki spożywania alkoholu w sposób niezgodny z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeprowadzili 38 kontroli sklepów monopolowych pod kątem spożywania alkoholu w obrębie sklepów.
"Alkoholowy problem" mogłoby się wydawać, że najczęściej dotyczy okresu letniego - niestety, jak pokazują statystyki trwa cały rok. Straż Miejska w Elblągu bezustannie na terenie Miasto Elbląg realizuje zadania polegające na podejmowaniu interwencji związanych z naruszeniem przepisów określonych w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Interwencje związane z alkoholem, to nie tylko ukaranie sprawcy wykroczenia mandatem karnym, często podczas takich interwencji kontakt z osobą spożywającą alkohol jest utrudniony, nie rzadko zagrożone jest ich zdrowie lub nawet życie.
Źródło: Straż Miejska w Elblągu
Fot. Straż Miejska w Elblągu
A Borys na każdej ulicy, czy tak powinno być?
Tylko wezwanie do wojska może ocalić im życie...
Elektorat w ciągłej gotowości. To nie jest wina Borysa. Raczej wzorce i wychowanie. Nadmiar kasy też. Tak jak ktoś wini Borysa, to również możemy winić drogi za wypadki, nóż za morderstwo,...,. Taki elektorat jest uznany za chorego, dostaje rentę, rehabilitację i sanatorium bez kolejki, odwyk, ...,. Bo jest chory. Należy takich "biorących" pozostawić naturze. Zdarza się, że taki elektorat nieco krócej żyje, ale za to poczwórnie widzi przez znaczną część swojego życia.
Na każdym winklu sklep z alkoholem zamiast 2 sklepy państwowe na miasto jeden w jednym końcu miasta i drugi tez,zanim by doszedł to by wytrzeźwiał.
Patusy piją i tyle
Czlek chce sie zrelaksowac i zdrzemnac chwilke taka sjesta. `atu zaraz go od alkomatow wyzywaja ,proszszsze
janek wiśniewski padł.............?
A co się dziwić kandydat na prezydenta nawołuje bonżur pijcie polskie wina no to piją......