W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się dziś konferencja prasowa, która dotyczyła Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych. Odbędzie się on w Elblągu w dniach 19-21 czerwca bieżącego roku we współpracy z Telewizją Polską SA.
W dzisiejszej konferencji prasowej wzięli udział Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Jacek Protas – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Bogumił Osiński , dyrektor festiwalu oraz Bogusław Piwowar, członek zarządu Telewizji Polskiej.
Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, ale to jest nawet pierwszy taki festiwal w Europie. Tym bardziej jesteśmy dumni, że to będzie się odbywało w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Ja jako dyrektor jestem szczególnie dumny, że my podjęliśmy taki trud i tu wspólnie ze wszystkimi osobami zasiadającymi na konferencji zdecydowaliśmy się to przeprowadzić
– mówił na dzisiejszej konferencji Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”
Jak zauważył Bogumił Osiński, Dyrektor Festiwalu jesteśmy świadkami radykalnej zmiany, kiedy chodzi o serial, zmienia się stosunek twórców do tego gatunku. Seriale są rzeczą najchętniej oglądaną przez publiczność zasiadającą przed telewizorami.
- Nasz festiwal, nasze dziecko startuje w ważnym momencie, w ostatniej chwili. Na szczęście nikt nas nie wyprzedził w kraju, chociaż w 2011 roku była grupa w Łodzi, która chciała zorganizować taki festiwal. Asumptem do tego, że zdecydowaliśmy się na to w tym roku jest szczególna rocznica, mianowicie 5 stycznia br. minęło 50 lat od momentu emisji pierwszego serialu polskiego, którym był „Barbara i Jan” w reżyserii Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika z Janiną Traczykówną i Janem Kobuszewskim. Jesienią tego roku będziemy obchodzili 50-lecie istnienia innego serialu telewizyjnego jakim jest „Wojna Domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy – mówił Bogumił Osiński, dyrektor festiwalu
W Festiwalu udział wezmą seriale emitowane przez Telewizję Polską. Do konkursu Grand Prix Festiwalu zgłoszono sześć seriali: TVP 1 - „Ranczo”, „Ojciec Mateusz” i „Blondynka”n natomiast program 2 Telewizji Polskiej zgłosił „ Czas Honoru”, „O mnie się nie martw” i „M jak Miłość”.
Również będą przyznane nagrody aktorskie w trzech kategoriach męskich i trzech kategoriach żeńskich. Przyznane będą: Złota Gwiazda, Srebrna Gwiazda i Brązowa Gwiazda. Ponadto będą odbywały się retrospekcyjne przeglądy seriali takich jak „Barbara i Jan”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się” czy „Czarne chmury”. Przed każdą projekcją będą spotkania w twórcami oraz aktorami. Wydarzenie przewiduje dwie gale. Gale Otwarcia oraz Gale Zamknięcia, na której będą wręczane nagrody. Wręczone zostaną również Nagrody Specjalne Festiwalu, które w tym roku otrzymają aktorzy występujący w pierwszym polskim serialu telewizyjnym „Barbara i Jan” - Janina Traczykówna i Jan Kubuszewski. Wstęp na większość festiwalowych przeglądów i imprez będzie wolny.
Jak dodał Bogusław Piwowar, członek zarządu Telewizji Polskiej, festiwal będzie emitowany również w TVP Olsztyn, TVP Polonia oraz na ogólnopolskich stacjach TVP. W większości będzie to emisja na żywo. Transmisja z gali będzie w programie 2 TVP.
Bardzo się cieszę, że ten festiwal odbędzie się w naszym regionie, były pomysły, aby on funkcjonował w innych częściach Polski. Na szczęście pierwszy unikalny Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych odbędzie się tutaj. Jako władze województwa stawiamy sobie przede wszystkim dwa cele, a mianowicie szeroka promocja regionu i Elbląga. Relacje w telewizjach ogólnopolskich, radiu, prasie oraz przekazach internetowych. Drugim celem jest dostarczenie dla mieszkańców Elbląga, regionu, dla turystów, dostarczenie wrażeń, nie tylko oglądania polskich seriali nie tylko zgłoszonych do konkursu, ale także tych powiedziałbym wyciągniętych z magazynów. Również żywy kontakt z aktorami i twórcami. Ten weekend będzie taki, kiedy to przez miasto będą spacerowały osoby, które są twarzami polskiej telewizji
– mówił Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Organizatorami Festiwalu są Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Samorząd województwa Warmińsko-Mazurskiego, natomiast współorganizatorami Telewizja Polska SA, oraz do współpracy zostało zaproszone również Miasto Elbląg.
Jaka gmina taki festiwal...badziewia!
Brawo. Gratuluję energii i pomysłu.
Dlaczego wszystkie tumaństwa nie omijają tego miasta i z wielkim upodobaniem egzystują na nim - wieś tańczy i śpiewa przy tym elbląskim realu to program z pretensjami - rozumiem, o gustach się nie dyskutuje, ale do cholery wielbiciele tego ***a kształtują naszą rzeczywistość? Niewymownie mi wstyd z tego i wielu tytułów tym bardziej, że nie widzę żadnej realnej szansy odwrócenia tego biegu rzeczy.
Kazda forma promocji miasta zasluguje na uwagę.Gratuluje.
BRAWO!!! Nareszcie coś. Teraz jeszcze coś ze sportu, coś jeszcze więcej niż mistrzostwa w Nord Walkingu. A może Kościół stworzy tu miejsce dorocznej pielgrzmki upamiętniającej męczeństwo św. Wojciecha? W każdym razie - gratulacje!
proponuję inne nagrody, a mianowicie: złoty Protas, srebrny Protas i brązowy Czyzyk
Tylko niech nie przyjeżdżają mi tu czasami GWIAZDY polskich - pożal się Boże - seriali : Mroczki , Cichopki, Muchy i inne...
wstyd będzie jak przyjadą i zobaczą ten budynek Światowida jak z epoki PRL-u , który miał być odnowiony ,przebudowany.Kłamcy PO i PSL.
Dosyć pokazywania byłego Marszałka.WON.
Cudnie!Brawa dla pomysłodawców i organizatorów.