Poniedziałek, 6.01.2025, Imieniny: Kacper, Melchior, Baltazar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii

"Kto o tym wie, z przykrością obserwuje prywatę oraz oportunizm niektórych polityków" (Głos Marii Koseckiej)

01.05.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Kto o tym wie, z przykrością obserwuje prywatę oraz oportunizm niektórych polityków"
Maj jest miesiącem wielu rocznic i świąt. Obchodzimy m. in. Dzień Zwycięstwa i Dzień Matki; w maju, z dużym udziałem Polaków, alianci zdobyli Monte Cassino, w maju bieżącego roku obchodzimy też kolejną, 85-tą rocznicę śmierci wybitnego Polaka - Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
Tegoroczne majowe świętowanie przed nami. Mało kto pamięta, że 1-majowe święto ustanowiono, by upamiętnić strajk amerykańskich robotników z Chicago. Większość z nas bowiem kojarzy ten dzień z komunistami, którzy w przeszłości organizowali przymusowe wielogodzinne marsze, tym samym zniechęcając większość społeczeństwa do świętowania.

Od 2004 r 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, data ta, nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u, w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec. Przy tej okazji warto pamiętać, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo, moim zdaniem obowiązek!, wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Pamiętajmy również o tym aby flaga nigdy nie dotykała podłogi, ziemi, bruku lub wody. Zgodnie z etykietą flaga, którą eksponujemy, powinna być czysta, niewyblakła i niepostrzępiona. Nie wolno podniszczonej flagi wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach. Tu znów etykieta nakazuje spalić ją w miejscu prywatnym. Na niektórych flagach wetkniętych na przykład w samochodowe szyby można zobaczyć herb Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Trzeba wiedzieć, że taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używana jako bandera.

Bliższe nam niż internacjonalistyczne Święto Pracy jest święto 3-majowe. Niestety ci, którzy kazali 1 maja maszerować, nie pozwalali na nadanie temu świętu odpowiedniej rangi i - co więcej - skutecznie w sporej liczbie Polaków zabili poczucie dumy z faktu, że już w 1791 roku Polacy uchwalili - pierwszą w Europie - konstytucję, dokument posiadający najwyższą w państwie moc prawną. Dziś w formie anegdoty opowiadają sobie elblążanie, jak to w latach 80-tych ub. wieku pewna osoba skrytykowana, że nie pamięta o 3-majowym święcie, tłumaczyła się: "Tyle teraz narobili tych świąt".

Od 1990 roku rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona jest uroczyście. Jednak niektórym z nas kojarzy się tylko z tzw. "długim weekendem". I niech tak będzie, pod warunkiem, że choć przez chwilę podczas grillowania zastanowimy się, czym było uchwalenie - pierwszego w Europie - dokumentu skupiającego w sobie podstawy praw i obowiązków obywateli.

Sygnatariusze 3-majowej konstytucji wykazali się patriotyzmem i rozumem. Zrozumieli, że zgoda buduje, zaś niezgoda i bezprawie prowadzą do klęski. Warto zwrócić na to uwagę, choć po latach niewoli wybiliśmy się na niepodległość i żyjemy w demokratycznym państwie. Wolność i bezpieczeństwo nie są wartościami danymi na zawsze i za darmo.

Kto o tym wie, z przykrością obserwuje polityczne spory, prywatę oraz oportunizm niektórych polityków różnych szczebli i opcji , które towarzyszą naszej codzienności. Wszyscy wyciągnijmy z tego wnioski i zadbajmy, by tych niedobrych zjawisk było coraz mniej. Rocznica uchwalenia naszej pierwszej konstytucji jest najlepszą do przemyśleń okazją. Zaś troska o przyszłość jest naszym patriotycznym obowiązkiem.
Maria Kosecka

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +16
    ~ Misia Ce
    Piątek, 01.05

    Ale, o co chodzi? O co chodzi Madame M.?

  2. 2
    +20
    ~ EMERYT
    Piątek, 01.05

    Zapomnialas pani o swjej prywacie.Moze Ci przypomniec, jak to dzieki Solidarnosci za czelas swoja dzialalnosc polityczna. to nie dzieki twjemu dzialniu twoj maz zostal prezesem (bardzo krotko, gdyz sie nie sprawdzil) jednej ze spolek, ktore powstaly po rozpadzie Elzamu (dzieki twjej dzialalnosci). Jesli zas chodzi o 3-go maja, to nie chodzilo uwczesnej wladzy o Konstytucje 3-cio majowej, a o swieto Koscielne Matki Boskie Krolowej Polski, wiec pani pamiec z tamntych czasow jest bardzo ograniczona, mijajaca sie z prawda.

  3. 3
    +15
    ~ Stefan
    Piątek, 01.05

    Też nie ponimaju o co tej pani chodzi. Pisze tylko aby pisać !!!!

  4. 4
    +7
    ~ kek
    Piątek, 01.05

    Dobrze by było pani była radno, gdyby Konstytucja z 1997 roku była przestrzegana itd

  5. 5
    +10
    ~ No cóż ..
    Piątek, 01.05

    " Ja jako komisja Panu zabraniam " ups prawie , jak Pawłowicz . Pani Mario nie ładnie .

  6. 6
    +8
    ~ Halo tu stadion.
    Piątek, 01.05

    Maj to w czasach mojej młodości to przede wszystkim kolarski Wyścig Pokoju. To tam pojawili się bohaterowie szos: Elek Grabowski, Stanisław Królak, Stanisław Gazda, Jan Kudra, Marian Kegel, Jan Magiera, Józef Gawliczek, Rajmund Zieliński no i ci najwięksi RYSZARD SZURKOWSKI, STANISŁAW SZOZDA, ANDRZEJ PIASECKI, CZESŁAW LANG, JOACHIM HALUPCZOK, DARIUSZ BARANOWSKI i wielu wielu naprawdę wielu wspaniałych. Jak łatwo o nich zapominamy. I niezapomniany komentator, mistrz radiowej relacji Bogdan Tuszyński oraz legenda trenerska Henryk Łasak.

  7. 7
    +15
    ~ nawet niebo płacze
    Piątek, 01.05

    No i jest! Długo wyczekiwana Marysia zajmująca się przepisywaniem z ksiąg i gazet uczonych wersetów. Dlaczego nie zatrudnił Wróblewski Marysi na 2-3 "artykuły" tygodniowo po to, by ktokolwiek to przeczytał uznał walkę z korona wirusem za pikuś, Pan Pikuś. Marysia królową jest przepisywania z talmudów różnych i przedstawiania "głębokich przemyśleń" jako własne. Marysiu - ta zachwycająca konstytucja nigdy nie weszła w życie. Ponadto była zbiorem dziwnych "przemyśleń" autorów a przepisać coś mądrego , jak to czyni Marysia, nie mieli z czego.A skoro Marysia pisze o prywacie (przypadkowo wtrącone własne słowo Marysi), to najpierw trzeba pędzić do lustra. Nikt z mądrych w tym portalu niczego nie publikuje - profesorowie, sędziowie, ludzie kultury, ..., milczą, bo brak słów i "towarzystwo".

  8. 8
    +1
    ~ Poprawka Halo tu stadion
    Piątek, 01.05

    Sorry to miał być LECH PIASECKI, a Andrzej to MIERZEJEWSKI. Panie Lechu przepraszam za błąd i pozdrawiam.

  9. 9
    +9
    ~ Sklerozy nie mamy .
    Piątek, 01.05

    " prywatę oraz oportunizm " i kto to mówi ??

  10. 10
    +6
    ~ cogito
    Piątek, 01.05

    Konstytucja amerykańska uchwalona w tym samym czasie była prawdziwie obywatelska i z poprawkami obowiązuje do dziś. Konstytucja 3 Maja uznawała za pełnoprawnych obywateli tylko szlachetnie urodzonych, czyli około 10 procent społeczeństwa i tylko katolików. Przypomnę, że uwłaszczenie chłopów i zniesienie pańszczyzny przeprowadził ukazem car Aleksander II Romanow w roku 1864. Poza tym Konstytucja 3 Maja nigdy nie weszła w życie i nie uratowała I Rzeczpospolitej przed upadkiem. No cóż, ale my Polscy mamy bardzo dziwne okazje do świętowania na przykład 11 listopada.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1084678173065