Trekking w świetle dnia to dla Ciebie za mało? Ekscytującym doświadczeniem może być piesza wędrówka nocą. Jak się do niej przygotować? Czy zawsze okazuje się to dobrym pomysłem? Sprawdź, o czym warto pamiętać, zanim wyruszysz w drogę.
Dobrze skompletowane wyposażenie
Podstawą każdej wyprawy trekkingowej jest właściwy sprzęt. Nie warto mieć go ani zbyt mało, ani zbyt dużo. Dopasuj wyposażenie do długości i specyfiki trasy, warunków pogodowych oraz pory roku. Zastanów się, co przydaje Ci się najbardziej podczas pieszych wędrówek w ciągu dnia, a następnie dobrze przemyśl, co okaże się niezbędne nocą. Wszystko zabierzesz ze sobą dzięki plecakowi trekkingowemu. Wybierz pojemny model wykonany z trwałego materiału z regulowanymi szelkami.
Jedną z głównych trudności, którym musisz sprostać, będzie oczywiście marsz w ciemności. Jedno źródło światła może być niewystarczające – dobrze jest wyposażyć się w różne, sprawdzone propozycje. Mogą to być czołówki lub innego typu lampki. Godne polecenia są m. in. latarki Fenix. W przypadku przerw i biwakowania przydadzą się jeszcze lampki turystyczne. Pamiętaj o zabraniu dodatkowych baterii.
Nocne wędrówki wiążą się z większą szansą zboczenia z trasy – nawet jeśli świetnie ją znasz i niejednokrotnie się nią poruszałeś. Trudności wynikają nie tylko z braku światła słonecznego czy nagłego spadku temperatury. Choć oświetlenie pomaga w zaadaptowaniu się do innych warunków, wystarczy chwila nieuwagi, aby się zgubić. Nie polegaj wyłącznie na technologii – urządzenie z GPS-em może ulec awarii. Wyposaż się też w tradycyjny kompas i papierową mapę. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.
Odpowiednia odzież trekkingowa
Nocą należy spodziewać się znacznie niższych temperatur. Jeśli planujesz wielogodzinną wyprawę, zabierz ze sobą dodatkowe warstwy ciepła. O Twój komfort termiczny zadba termoaktywna bielizna, odzież trekkingowa i odpowiednie dodatki – czapka, rękawiczki, kominy. Taki zestaw przyda się nie tylko zimą.
Kluczowe będą również buty. Właściwe obuwie trekkingowe zapewni Ci większe bezpieczeństwo podczas nocnej wędrówki. Wytrzymała i stabilna cholewka zmierzy się z wystającymi korzeniami czy ostrymi kamieniami, których nie zauważysz. Z kolei jakościowa podeszwa zadba o przyczepność na nierównej i często śliskiej powierzchni.
Staranne planowanie trasy
Trekking sam w sobie jest wymagający. Nocne wędrówki stanowią zatem jeszcze większe wyzwanie. Planując trasę, licz się ze swoją kondycją, umiejętnościami i doświadczeniem. Na drodze będą czekać różne trudności, które w przypadku ciążącej Ci senności i zmęczenia mogą okazać się większym zagrożeniem, niż chciałbyś przyznać. Z tego powodu należy wykazać się rozsądkiem i postawić na nieco łatwiejsze szlaki – zwłaszcza jeśli wybierasz się w taką wyprawę po raz pierwszy. Zanim wyruszysz, sprawdź też komunikaty władz.
Trekking nocą może być świetną przygodą. Jednak należy mierzyć siły na zamiary i dobrze przygotować się do swojej wyprawy. W zachowaniu bezpieczeństwa pomoże odpowiedni sprzęt, strój sportowy z obuwiem, a także dobrze przemyślany plan działania.
..........Artykuł sponsorowany..........