Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak sport wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie

18.10.2022, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak sport wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie

Wszyscy wiedzą, że sport pomaga utrzymać formę. Ale piękna, wysportowana sylwetka to tylko jeden z wielu bonusów. Dokonaliśmy przeglądu badań nad wpływem ćwiczeń na organizm człowieka, abyś nie miał wątpliwości, czy dzisiaj chodzić na siłownię. Ćwiczenia są bardzo korzystne dla utrzymania dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie jest to potwierdzone przez nas, ale przez wysokiej jakości badania naukowe. Jednocześnie zaklady internetowe to dobra rozrywka, która pozwala uciec od codziennych obowiązków, czasem bardzo tego brakuje.

 


Sport działa antydepresyjnie


Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest powszechną chorobą. Dotyka 5% dorosłej populacji na całym świecie. Jednym ze sposobów zapobiegania depresji jest zwiększenie poziomu aktywności. Badania potwierdzają pozytywny wpływ sportu na zdrowie psychiczne. Tak więc 30 minut biegania na bieżni wystarczy, aby rozweselić osobę cierpiącą na ciężką depresję. Co więcej, według niektórych doniesień efekt ten obserwuje się nawet po spokojnym spacerze.


Aktywność poprawia sen i sprzyja koncentracji


Problemy ze snem są powszechne wśród mieszkańców megamiast. Zamiast brać melatoninę lub chodzić na drogie rekolekcje, zacznij biegać: poprawia to jakość snu i stan psychiczny. Wykazał to eksperyment z udziałem 51 młodych ludzi (chłopców i dziewcząt): połowa biegała w umiarkowanym tempie przez 30 minut dziennie przez trzy tygodnie, podczas gdy reszta wykluczała bieganie z codziennej rutyny. Oczywiście biegająca część badanych spała lepiej.

 

Wiadomo również, że regularne ćwiczenia zwiększają produktywność.


Ruch zmniejsza poziom stresu


Jedną z głównych korzyści ćwiczeń jest ich wpływ na poziom stresu i utrzymanie równowagi emocjonalnej.

 

Faktem jest, że sport jest kontrolowany przez korę ruchową (motoryczną) mózgu, podczas treningu obszar ten jest aktywnie zaangażowany i wymaga energii dla całego mózgu jako całości. Dlatego kora przedczołowa, która jest odpowiedzialna za naszą emocjonalną reakcję na stres, po prostu nie ma wystarczających zasobów i nie może utrzymać stresu. Dzięki temu podczas uprawiania sportu czujemy się bardziej spokojni i pewniejsi.

 

Należy pamiętać, że do walki ze stresem lepiej wybrać krótkotrwałe zajęcia, takie jak lekki trening aerobowy, podczas gdy zajęcia o wysokiej intensywności przyniosą efekt odwrotny.


Sport wspomaga rozwój mózgu i zwalcza związane z wiekiem pogorszenie funkcji poznawczych


Uprawianie sportu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zachowanie zdolności poznawczych wraz z wiekiem (myślenie, orientacja w przestrzeni, uczenie się, umiejętność zapamiętywania i formułowania informacji). Szczególnie skuteczne są ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie i szybki marsz. Według przeglądu publikacji naukowych taki trening poprawia pamięć, koncentrację i zdolność przełączania się między zadaniami. Tak więc ćwiczenia pomagają spowolnić lub zapobiec spadkowi funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

 

Spraw, aby sport stał się zdrowym nawykiem, a bardzo szybko zauważysz pozytywne zmiany w swoim życiu i samopoczuciu.
 


.......................... Artykuł płatny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.22154998779297