Czwartek, 28.03.2024, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Zęby z komputera czyli protetyka cyfrowa

25.09.2017, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zęby z komputera czyli protetyka cyfrowa

Utracone zęby należy czymś zastąpić. Brak zębów jest nie tylko problemem estetycznym, ale poważnym defektem źle wpływającym na zgryz, stawy żuchwowo-skroniowe, dziąsła, kości żuchwy i szczęki.

Pośrednio wpływa również na ogólny stan naszego zdrowia, wymusza bowiem zmianę diety i trybu życia. Nawet utrata pojedynczego zęba jest potencjalnym zagrożeniem, bo zęby lubią swoje towarzystwo. Kiedy zabraknie zęba obok, ten który został, pochyla się w powstałą  lukę, po czym śladem swojego poprzednika – wychodzi.

Za utratą zębów zawsze idzie utrata kości, w której osadzone były ich korzenie. Po utracie zęba lub zębów tkanka kostna, która poprzednio otaczała ząb (zwana wyrostkiem zębodołowym) pozostaje nieobciążona mechanicznie, nie "pracuje",  nie bierze udziału w fizjologicznych czynnościach, np. w procesie żucia i podobnie jak np. nieużywana tkanka mięśniowa -  zanika. Każda nieobciążona kość ulega zanikowi.

Każdy stracony ząb powinien zostać sztucznie odbudowany, ponieważ tylko w ten sposób można zachować harmonię w uzębieniu.Do niedawna jedyną formą odbudowania utraconych zębów była tradycyjna protetyka polegająca na pobraniu od pacjenta wycisku, w oparciu o który odlewany był tradycyjny model gipsowy odwzorowujący uzębienie, i na podstawie którego wykonywane było finalne wypełnienie ubytku.

Niestety protezy wykonywane tradycyjną metodą mają szereg wad, które odczuwają pacjenci podczas ich używania. Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki i stomatologii możemy korzystać z nowej metody protetycznej -  protetyki cyfrowej. Odbudowa protetyczna może dziś być projektowana komputerowo. Obecnie za pomocą wewnątrzustnego skanera optycznego uzyskiwany jest przestrzenny obraz zębów.

W związku z tym, że jest on trójwymiarowy, można go oglądać z każdej strony. Aktualnie w Elblągu usługi w formie protetyki cyfrowej  świadczy  Poradnia BellaDent  pracując w systemie CAD/CAM i wykorzystując w swojej pracy  skaner Trios produkowany przez 3Shape.  Stomatolog do jamy ustnej pacjenta wprowadza skaner – czyli kamerę umieszczoną na jego końcówce i wykonuje serię zdjęć otoczenia przeznaczonego do odtworzenia zęba, czyli zęby sąsiadujące z nim i zęby przeciwstawnego łuku zębowego, uzyskując w ten sposób trójwymiarowy obraz zgryzu pacjenta.

Pobieranie skanu trwa 2-3 minuty. Następnie lekarz wprowadza do programu dodatkowe dane: zaznacza na wirtualnym modelu obrys korony, kąt jej wprowadzania, ustawienie względem sąsiednich zębów itd. Na podstawie tych informacji komputer projektuje w trzech wymiarach kształt uzupełnienia. Projekt dopracowuje lekarz, przy czym komputer sygnalizuje wszelkie niedokładności i koryguje ewentualne pomyłki. Sporządzenie projektu przez doświadczonego specjalistę trwa 15-20 minut.

Gotowy projekt, wpasowany w obręb wirtualnego bloczka, jest wysyłany do frezarki numerycznej. Specjalista wybiera bloczek z odpowiedniego materiału i umieszcza go we frezarce, ta zaś w ciągu kilku minut wycina i poleruje uzupełnienie. Można jeszcze skorygować kolor korony czy mostu, dopasowując go do naturalnego kolorytu zębów pacjenta, zmatowić, lepiej poglazurować itd. Na koniec mocuje się uzupełnienie w szczęce pacjenta.

Lekarz, który projektuje uzupełnienia w technice cyfrowej, ma do wyboru znacznie więcej rodzajów materiałów niż w technice tradycyjnej, materiały te są coraz bardziej wytrzymałe, co zapewnia większą trwałość uzupełnień w porównaniu z wytwarzanymi ręcznie.

Technika CAD/CAM służy także diagnostyce.
– Podczas skanowania program analizujący kształt łuków zębowych może wykryć nieprawidłowości zgryzu, przesunięcia zębów czy też zużycie i nieprawidłowe ustawienie starszych koron czy mostów – wyjaśnia Anna Korytkowska właścicielka Pracowni BellaDent – możemy zanalizować budowę zgryzu w statyce, a także obliczyć dzięki umieszczonym na zębach specjalnym czujnikom, jak pracują zęby pacjenta podczas żucia.

W ten sposób można wychwycić np. nadmierny nacisk na niektóre powierzchnie, który z czasem mógłby prowadzić do uszkodzenia zębów. Umożliwia to korektę zgryzu i doprowadzenie do idealnej pracy powierzchni stycznych i żujących – dodaje. Technika programowania komputerowego pozwala także archiwizować wirtualne modele i dokumentować trójwymiarowe zmiany dotyczące zębów i otaczających je tkanek miękkich u danego pacjenta.

W technice tradycyjnej najpierw wykonywano wycisk, by uzyskać negatyw zgryzu pacjenta, w laboratorium na jego podstawie robiono odlew gipsowy, ten z kolei służył do wymodelowania korony z metalu, na której na koniec umieszczano koronę porcelanową. Była to więc praca wieloetapowa i wymagająca pracy zespołu ludzi. To musiało trwać, a na każdym etapie możliwy był błąd człowieka. Wystarczyło, by podczas sporządzania odlewu gipsowego technik dodał za dużo wody albo woda miała za wysoką temperaturę, by odlew stał się mniej dokładny.

Ponadto gips podczas wysychania kurczy się,  dlatego siłą rzeczy uzupełnienia sporządzane na podstawie odlewów były mniej precyzyjnie dopasowane. Cyfrowe projektowanie pozwala ominąć etap sporządzania gipsowego modelu łuku zębowego i znacznie skraca czas wykonania uzupełnienia w laboratorium, co eliminuje konieczność zapewnienia pacjentowi uzupełnień tymczasowych.

Technika komputerowa ma więc dwie istotne dla pacjenta zalety: oszczędza czas i pozwala z dużą dokładnością dopasować uzupełnienie. W przypadku gdy uzupełnienie nie wymaga dodatkowej korekty koloru i koniecznego wówczas wypalania w piecu, czas wykonania pracy jeszcze się skraca.

Co więcej, na etapie „charakteryzacji” uzupełnienia pacjent może uczestniczyć w korekcie koloru, a do pewnego stopnia także kształtu zęba, a na życzenie gotowy projekt 3D lekarz może mu wysłać do akceptacji mailem w formie 2DF.

PROTETYKA CYFROWA – zalety

1. materiał kompatybilny z organizmem, dziąsło czuje się do końca życia lepiej, niż na własnym szkliwie
2. w laboratorium wszystko odbywa się komputerowo – po zeskanowaniu przygotowanych zębów
3. korona cyfrowa, optycznie jest idealnie taka sama jak naturalny ząb, więc nie odróżnia się od nich
4. napalona na niej porcelana nie przebarwia się do końca życia, nie ściera się i utrzymuje stałą gładkość w kontakcie z dziąsłem
5. stała wypukłość przy dziąśle wstrzymuje i zwalnia procesy zaniku kości i dziąseł, chroni brzeg dziąsłowy przed urazami mechanicznymi
6. przez nieścieralność powierzchni stycznych zębów, pozwala na dużo łatwiejszą i dokładniejszą higienę do końca życia
7. kolor koron i ich kształt wykonuje się na życzenie pacjenta
8. korony mogą wystarczyć do końca życia, jako niezniszczalne szkliwo
9. korona cyfrowa jest osadzona na specjalny cement i nie pozwala na wnikanie bakterii




BELLADENT Profesjonalna Higiena Stomatologiczna

ul. Malborska 21/8/U  82-300 Elbląg
tel.55/ 623 80 13
tel. kom.: 505 093 007
Rejestracja w godz.: 10:00 - 18:00
www.bella-dent.pl
 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.50656199455261