Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W rozmowie z panią doktor Katarzyną Nazim-Kociorską, kierownik Poradni Onkologicznej w Elblągu chcielibyśmy zwrócić uwagę dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom. Doskonałą okazją do działań profilaktycznych będą Dni Onkologii, które są organizowane przez Centrum Radioterapii w dn. 17 - 19 października 2016.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Na jakim poziomie jest świadomość elblążanek, jeśli chodzi o raka piersi?
Świadomość elblążanek jest na dość dobrym poziomie. Dzięki, m.in. akcjom Amazonek mieszkanki Elbląga mają możliwość poszerzenia wiedzy na temat profilaktyki raka piersi. W trakcie onkologicznych dni otwartych lekarze onkolodzy, radioterapeuci, chirurdzy onkologiczni, laryngolodzy, urolodzy prowadzą konsultacje dla mieszkańców miasta i jego okolic.
Profilaktyka w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna, co powinny zrobić kobiety, aby ustrzec się przed nowotworem piersi?
Podstawą profilaktyki jest samobadanie piersi, prowadzone raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce. Zaczynamy od dokładnego obejrzenia piersi. Oceniamy czy skóra nie jest zmieniona. Trzeba zwrócić uwagę na symetryczność brodawek, czy nie ma z nich wycieku, szczególnie budzi niepokój wyciek krwisty.
Jeśli widać poszerzone naczynia krwionośne, tzw. „skórkę pomarańczową”, owrzodzenia skóry piersi należy udać się do onkologa.
Po obejrzeniu przechodzimy do badania okrężnym ruchem piersi. Zwracamy uwagę na wszelkie nierówności, zgrubienia, szczególnie guzki małe, twarde powinny nas zaalarmować. Pamiętajmy o zbadaniu dołów pachowych. Pierwszym objawem może być dyskomfort w pasze.
Jeśli cokolwiek wzbudzi nasz niepokój w trakcie samobadania należy zwrócić się o pomoc do onkologa. Do Poradni Onkologicznej skierowanie nie jest wymagane przez NFZ.
Jakie badania powinno się wykonać? Jakie badania są dedykowane dla określonych grup wiekowych?
Po samobadaniu piersi przechodzimy do profilaktycznych badań obrazowych. Badaniem dedykowanym dla młodych kobiet jest USG piersi. Wynika to z budowy gruczołu piersiowego w tym wieku. Mammografię wykonujemy powyżej 50. roku życia - zgodnie z programem NFZ bezpłatnie jedno badanie profilaktyczne co dwa lata. W Elblągu takie usługi świadczy, m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony.
Czy działania profilaktyczne i zdrowy tryb życia wystarczą do tego, aby nie zachorować?
Zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne są istotnym elementem w zapobieganiu wystąpienia chorób nowotworowych. Nie dają jednak stuprocentowej gwarancji, że nie zachorujemy. Za to, jeśli dojdzie do zachorowania, to nowotwór zostanie wykryty na wczesnym etapie, co zwiększy nasze szanse na wyleczenie. W trakcie leczenie przeciwnowotworowego ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Są badania, które potwierdzają wydłużenie przeżycia u pacjentów, którzy uprawiają regularnie sport i zdrowo się odżywiają. Kładziemy duży nacisk na spożywanie warzyw, które są pełne naturalnych substancji przeciwnowotworowych.
Czy uwarunkowania genetyczne mogą przyczynić się do zachorowania na nowotwór piersi?
Tak. Kobiety, u których w rodzinie wystąpił rak piersi są objęte szczególną opieką w Poradni Onkologicznej w Elblągu. Panie są regularnie badane przez lekarza i mają kontrolne badania obrazowe (USG piersi, mammografia) oraz są kierowane na badania genetyczne.
Czy wcześnie wykryty rak piersi może zostać całkowicie wyleczony?
To zależy od typu histopatologicznego tego raka. Niektóre typy mają lepsze, inne gorsze rokowanie w ujęciu statystycznym. Wczesne wykrycie każdego typu raka piersi znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.
Jak wygląda leczenie?
Po postawieniu diagnozy i wykonaniu niezbędnych badań dodatkowych konsylium lekarskie decyduje o leczeniu. W zależności od typu histopatologicznego i stopnia zaawansowania choroby wykonuje się zabieg oszczędzający z pobraniem węzła wartowniczego lub odjęcie piersi z usunięciem węzłów chłonnych. Oprócz chirurgii onkologicznej dysponujemy też radioterapią oraz chemioterapią i hormonoterapią. Metody te stosujemy zgodnie z obowiązującymi zaleceniami w zależności od histopatologii i zaawansowania raka.
Rak piersi w statystykach? ile kobiet ma szanse na wyleczenie?
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Wyleczenie zależy od typu histopatologicznego i stopnia zaawansowania choroby.
W dn. 17-19 października w Centrum Radioterapii organizowane są Dni Onkologii, do kogo kierujecie Państwo zaproszenie?
Zapraszamy wszystkie osoby, które czują się zaniepokojone swoim stanem zdrowia. Przez trzy dni lekarze onkolodzy z Centrum Radioterapii będą pełnili dodatkowe dyżury. Można z nimi porozmawiać. W wielu przypadkach z pewnością rozwieją wątpliwości. Wskażą drogę postępowania, porozmawiają…
Jak wyglądało zainteresowanie wydarzeniem w poprzednich latach?
Muszę przyznać, że cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku postanowiliśmy, że nie jeden, a trzy dni będziemy spotykać się z elblążanami.
Aby to ułatwić, prosimy o telefon do rejestracji – 55 235 89 00 lub 55 235 89 01. W ten sposób pacjenci unikną czekania w kolejce.
Czy udział jest bezpłatny?
Tak, oczywiście. Zapraszamy serdecznie.
Dziękuję za rozmowę.
Z lek. Katarzyną Nazim-Kociorską rozmawiała
Natasza Jatczyńska
Mam wieloletnią możnaby powiedzieć praktykę w kontaktach z lekarzami z powodu choroby. Pani Kkasia jest jedną z tych lekarzy, ktorzy czują pacjenta. Pani Kasiu dziękuje za to, że Pani jest wsród nas. Życzę powodzenia.
Niestety są też tacy na tym oddziale którzy za grosz nie czują pacjenta żeby gorzej nie powiedzieć
Lekarze z oddziału radioterapii to wzory da innych - kultura, cierpliwość....