Jeśli łączysz się z czyjąś bezprzewodową siecią internetową, możesz mieć problemy. Zwłaszcza jeśli właściciel sieci nic o tym nie wie. Za takie działania może Ci grozić kara grzywny bądź nawet pozbawienie wolności. Taki przypadek miał miejsce ostatnio w Mrągowie.
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP i Mrągowa zrealizowali sprawę dotyczącą włamania do sieci komputerowej. Dwaj hakerzy mieli bezprawnie dostać się do prywatnej, bezprzewodowej sieci komputerowej skonfigurowanej w domu pokrzywdzonego. Dodatkowo, jak ustalili policjanci, młodszy z zatrzymanych dodatkowo wyrządził szkodę właścicielowi sieci rozpowszechniając na jego koszt duże ilości plików chronionych prawem autorskim. Podejrzewany najprawdopodobniej w ogóle nie korzystał ze swojej sieci lub robił to sporadycznie. W większości przypadków wykorzystywał nie swój dostęp do Internetu, bo jak wyjaśnił, jego łącze było dużo wolniejsze. Teraz sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
- Kilka tygodni wcześniej policjanci dowiedzieli się o bezprawnym uzyskaniu dostępu do prywatnej, bezprzewodowej sieci komputerowej, skonfigurowanej w mieszkaniu osoby pokrzywdzonej. Policjanci z zespołu do walki z przestępczością komputerową i internetową, ustalili że sprawców „włamania” było dwóch. Policjanci ustalili ich dane personalne i adresy zamieszkania – mówi Izabela Niedźwiedzka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Wczoraj policjanci z Olsztyna i Mrągowa zapukali do drzwi obu hakerów i zabezpieczyli u każdego z nich komputer. Sprawcami okazali się 24-letni Piotr U. oraz 35-letni Marek R., obaj zamieszkali w Mrągowie.
Według wstępnych informacji policjantów wynika, że młodszy z zatrzymanych dodatkowo wyrządził szkodę właścicielowi sieci rozpowszechniając duże ilości plików chronionych prawem autorskim. Były to nagrania muzyczne i filmy o rozmiarach nawet do 30 GB. Działanie takie jest o tyle wysoce szkodliwe, że w pierwszej kolejności obciąża prawowitego użytkownika sieci i to on może ponieść konsekwencje prawne, również finansowe, z tytułu piractwa komputerowego.
- Policjanci przekażą zabezpieczone komputery biegłemu z zakresu informatyki, który badając komputery sprawdzi dokładnie, jakich działań dopuszczali się sprawcy, kiedy korzystali z Internetu na „konto” swojej ofiary. Ciekawe jest to, że obaj mężczyźni mieli w swoich mieszkaniach przewodowy dostęp do sieci, świadczony przez jedną z telewizji kablowych – mówi Izabela Niedźwiedzka. - Jeden ze sprawców najprawdopodobniej w ogóle nie korzystał ze swojej sieci lub robił to sporadycznie. W większości przypadków wykorzystywał nie swój dostęp do Internetu, bo jak wyjaśnił, jego łącze było dużo wolniejsze.
Za uzyskanie dostępu do nie swojej sieci, czyli za włamanie, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo za wyrządzenie szkody w systemie informatycznym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
- Jak wynika z praktyki policjantów zajmujących się na co dzień podobnymi sprawami, w takich sytuacjach sprawcy bardzo często dopuszczają się w sieci wielu przestępstw, np. ściągają, rozpowszechniają pliki niedozwolone (np. pornograficzne), dokonują oszustw itp. Zalogowanie się do sieci internetowej poprzez adres IP innego abonenta, pozwala na ukrycie prawdziwej tożsamości przestępcy, do którego dotarci czasami może być bardzo trudne, ale jak pokazuje choćby ta realizacja, nie niemożliwe – mówi Izabela Niedźwiedzka z KWP Olsztyn.
Dlatego policjanci chcą zwrócić kolejny raz uwagę wszystkim użytkownikom Internetu, a szczególnie tym, którzy korzystają z domowych urządzeń bezprzewodowo dzielących sygnał na wszystkie komputery znajdujące się w gospodarstwie domowym. Jeżeli ktoś decyduje się na taki rodzaj dystrybucji Internetu, to koniecznie musi nauczyć się podstawowych zasad, jak zabezpieczyć swoją sieć, w innym przypadku może narazić się na odpowiedzialność prawną z tytułu działań hakera.
trzeba zabezpieczac internet hasłem... sie ktoś nie zna to niech nie zakłada internetu...
winny jest ten kto nie ma hasła...
złamali WPA2 ?! Albo samo WPA?! :| No to się musieli nieźle nabiadolić, widać jakiś interes w tym mieli. Bo nie uwierzę, że sieć nie była w żaden sposób zabezpieczona...
Sieć mogłą być wogóle nie zabezpieczona jak to ma miejsce w dziesiątkach sieci w naszym mieście.
Hoslo tez nie jest do konca potrzebne, wystarczy filtrowanie adresow MAC. Ooczywiscie dodatkowe zabezpieczenie w postaci hasla zawsze daje dodatkowe bezpieczenstwo. Co do WPA, w internecie jest ponoc[potrzebne zrodlo] oprogramowanie do lamania tego typu zabezpieczenia w 15 sekund na posdtawie opublikowanego jakis czas temu artukulu wydanego przez specjalistow od zabezpieczen w sieci, co do WPA2 sytuacja nie wyglada juz tak rozowo. A teraz przejde do sedna mojej wypowiedzi... Bardzo serdecznie gratuluje funkcjonariuszom tak wielkiego czynu jak pojmanie dwoch niezwykle niebezpiecznych bandytow specjalizujacych sie w kradziwzy internetu i nielegalne udostepnianie plikow na koszt wlasciciela, rzeczywiscie jest to przestepstwo najwyzszej wagi...
Do kilku "znawfów" poniżej - jak już to zabezpieczenie kluczem WEP, który rzeczywiście da się złamać poniżej minuty (NEOSTRADA standardowo korzysta z niego :/ na szczęście można to zmienić w konfiguracji, uwaga na błędy liveboxa :/). Jeśli chodzi o WPA i WPA2 to nie słyszałem o przypadkach złamania a jak już to robią, to osoby znające się na rzeczy i potrafiące się ukrywać.
Zrodlo: http://webhosting.pl/Jak.zlamac.WPA.w.minute.Japonczycy.znalezli.metode Nie jestem "Znafcom" tylko duzo czytam... Z artykulu jasno wynika, ze zlamanie WPA jest mozliwe i to w bardzo krutkim czasie. Jak dotad nie ma zabezpieczenia, ktore nie mogloby zostac zlamane. Kilka ciekawostek: 1. Niedawno zostalo zlamane szyfrowanie danych GSM co umozliwia podsluchanie rozmowy telefoniczniej z innego zewnetrznego urzadzenia. 2. Firma Rockstar Games wydala na zabezpieczenie jednej ze swoich gier ok. 250 tys. $, zabezpieczenia zostały zlamane po okolo 2 tyg. 3. Firma Ubisoft w swojej najnowszej produkcji zastosowala niekonwencjonalne zabezpiecznie majace byc teoretycznie nie do zlamania, dzien lub 2 po premierze zabezpieczenia zostaly zlaname Moge tak dalej :)
TA, a pod Centrum Sportu i Biznesu na parkingu można korzystać bezpłatnie z Internetu! Szkoda, że chlopaki nie wiedzieli nie musieliby łamac prawa!
Filtrowanie adresow MAC też jest do złamania.
haahaha ja mieszkam w UK i mam modem internetowy pierw mialem bez hasla modem a pozniej zalozylem haslo bo jakos magicznie znikaly mi gb