Podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36L, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wpisuje wysokość zawnioskowanej kwoty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego, (np. na konkretny cel).
Ważne:
- Podatnik w składanym zeznaniu ma prawo wybrać tylko jedną organizację (w przypadku gdy składa dwa lub więcej zeznań w każdym z zeznań może wskazać inną organizację OPP).
- Wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku z zeznań podatkowych za 2009r. (prowadzony w formie elektronicznej oraz na bieżąco aktualizowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej) zamieszczony jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej http://www.mpips.gov.pl/bip/index.php?idkat=2268 .
- Przekazanie kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego nastąpi pod warunkiem, że zeznanie podatkowe zostanie złożone w ustawowym terminie, a w przypadku korekty zeznania, korekta musi być dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania.
- Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z wnioskiem podatnika zawartym w zeznaniu lub w korekcie przekaże kwotę 1% podatku należnego na rzecz wskazanej organizacji pod warunkiem, że podatnik dokona zapłaty w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
- Deklarowana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Przekazane kwoty na 1% w rozliczeniu za:
2005 - ok. 250.000 zł
2006 – ok. 350 000 zł
2007 – ok. 1 100 000 zł
2008 –ok. 1.500 000zł