Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Podziękujmy im za ich wsparcie

21.01.2023, 00:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Podziękujmy im za ich wsparcie
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (źródło: pixabay.com/pl)
To jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a jutro, 22 stycznia - Dzień Dziadka.  Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem w naszych kalendarzach już w latach 60. ubiegłego wieku. Dziś, nadszedł czas, aby podziękować im za ich wsparcie i codzienną obecność w naszym życiu.


Zanim w tradycji świąt polskich pojawił się Dzień Dziadka, najpierw narodził się pomysł powstania w kraju święta wszystkich babć. Jak podaje wikipedia rozpropagował go tygodnik „Kobieta i Życie" w 1964 roku. Dopiero kilka lat później powstała również tradycja obchodzenia w Polsce Dnia Dziadka.

Na całym świecie święto to obchodzenie jest w różnym czasie, często w konfiguracji z Dniem Babci. Tak dzieje się np. w Rosji, gdzie jesienią 2009 roku, pojawiło się nowe, rodzinne święto - "Dzień babci i dziadka". Jednakże, jak podaje Press-Center, 15 października 2009, jest to Rosyjski Dzień Babci.

W Ameryce zaś odpowiednikiem naszych dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni i przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (ang. Labour Day), które Amerykanie obchodzą w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.

Wyspiarze swój National Grandparents Day obchodzą w pierwszą niedzielę października, a Coroczny Dzień Szacunku dla Wieku celebrowany w Japonii wypada w trzeci poniedziałek września.
 
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa ("Piosenka dla Babci i Dziadka"), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.

O ile jednak nie sposób dokładnie ustalić, kto i kiedy ustanowił Dzień Babci i Dziadka, o tyle istnieje pewność, że honorują one osoby, które ze wszech miar na to zasługują. Babciom wnuki zawdzięczają wspólne prace jak pieczenie, czy gotowanie. Z dziadkiem można wspólnie popracować  w ogrodzie i rozwijać swoje hobby. To oni jako pierwsi opowiadają o dziejach rodziny i wpajają zasady moralne.

To im zawdzięczamy też przede wszystkim opiekę i wychowanie oraz poczucie tego, że jesteśmy kochani. Babciu, dziadku, dziękujemy!
 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Dziękujemy
    Sobota, 21.01

    Dziękujemy

  2. 2
    0
    ~ Narodziny dziadków.
    Sobota, 21.01

    W Polsce pomysł ustanowienia Dnia Babci narodził się w 1964 roku (narodził się on w lokalnej gazecie w Poznaniu), a zaczęto go obchodzić od 1966 roku. Natomiast Dzień Dziadka ustanowiono od 1968 roku, a jego pomysłodawcą była Telewizja Polska w 1967 roku. Mianowicie do jednego z programów zaproszono trzech znanych dziadków, w którym przeprowadzono specjalny miniteleturniej. Dzień urodzin jego zwycięzcy byłby dniem dziadka. Ten teleturniej wygrał Mieczysław Fogg, który jako dzień swoich urodzin podał 22 stycznia. Stąd właśnie teraz mamy ten termin. Smaku tamtemu wydarzeniu dodaje fakt, że Pan Mieczysław faktycznie urodził się 30 maja. Widocznie autorzy programu celowo wytypowali taką datę, by można było świętować właśnie w ciągu tych dwóch dni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.76971101760864