Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Święto Konstytucji 3 Maja

03.05.2024, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Święto Konstytucji 3 Maja

Dziś święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku (już 5 maja zostało uznane za Święto Narodowe). To także wolny dzień od pracy.

 


 
Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku.Ciekawe jest, że od 2007 roku data ta jest związana z obchodzonym na Litwie świętem narodowym. 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła ona konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788 roku.
 

 


Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja, ponieważ większość posłów opozycji, którzy sprzeciwiali się tej konstytucji, była… na urlopie wielkanocnym. Zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Ignorując protesty opozycji, po ponad siedmiogodzinnych obradach, Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał sam król Stanisław August Poniatowski.

 


 
Autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
 

 


Jakie zmiany w kraju ustanowiła Konstytucja? Przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, zwanej w tamtych czasach „gołotą”. Celem ograniczeń względem szlachty było zapobieganie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.
 

 


Konstytucja potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej, ale również prawo nabywania szlachectwa.
 

 


Miasta miały prawo do wysłania na Sejm 24 pełnomocników jako swoich przedstawicieli, którzy zaś mieli głos w sprawach dotyczących miast. Akt ten obejmował pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej.

 

 
Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --2
    ~ jan-49
    Piątek, 03.05

    swieto konstytucji czy ktos ja przestrzega skoro glowa panstwa ja łamie?

  2. 2
    +3
    ~ Marysia
    Piątek, 03.05

    Jan puknij się w ten pusty łeb mącicielu. Info powinno cie na stałe zablokować

  3. 3
    +1
    ~ Taka prawda
    Piątek, 03.05

    Święto Konstytucji powinno się celebrowac z dziećmi od małego i uczyć tego co najwaniejsze i co podkresla nasze prawa i obowiązki, ale większość niestety griluje nie pamiętając dlaczego mają wolne!

  4. 4
    +2
    ~ Niestety
    Piątek, 03.05

    3 maja zamiast odpoczywać w spokoju,świętować ten dzień musimy słuchać jazgotu tramwaju nr 3 tzw ogórka o nazwie Klimuszko. Czy naprawdę na linii nr 1 i 3 musza jeździć same klamoty zwane tramwaj. Miejsce tego zlimu jest na zlomowcu.

  5. 5
    +1
    ~ Robert Koliński
    Piątek, 03.05

    Redakcjo najdroższa, nie przyprawiajcie mję o historyczno-dziennikarską rozpacz - to nie "Konstytucja 3 maja ustanowiona została w 1919 i przywrócona w 1990 roku", ale Święto Narodowe Trzeciego Maja na jej pamiątkę! Sama Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym (została derogowana) 23 listopada 1793 roku. Sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne. #historia, #TakByło; #PrawdaWasWyzwoli; 🖤🚩

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0328001976013