Co najmniej 18 proc. podwyżki wynagrodzeń dla pracowników obsługi i administracji elbląskich szkół chce Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Oświaty i Kultury, nazywający ich obecne zarobki "żenująco niskimi i od wielu lat pozbawionymi podwyżek". Petycję w tej sprawie trafiła do elbląskich radnych.
Elbląski oddział Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Kultury skierował do przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu petycję w sprawie przyjęcia jednolitej polityki wynagradzania pracowników samorządowych będących pracownikami obsługi i administracji szkół oraz placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Elbląg, oraz podwyżek wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników.
W związku z dramatyczną sytuacją gospodarczą w naszym kraju, gigantycznym wzrostem inflacji, obecnie jest on na poziomie 18 proc. według GUS, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do uregulowania wynagrodzeń samorządowych, poprzez podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o co najmniej 18 proc. co pozwoli na utrzymanie siły nabywczej wynagrodzeń pracowniczych. Jest to działanie niezbędne, konieczne o charakterze doraźnym, zapobiegające ubożeniu pracowników. Wynagrodzenia pracowników obsługi i administracji są żenująco niskie i od wielu lat pozbawione podwyżek (nie mylić z regulacją płac) i długofalowej polityki waloryzacji wynagrodzeń
- przekonuje autorzy petycji.
Zdaniem związkowców "podejmowanie w ostatnim czasie działania władz miasta Elbląga w zakresie wynagrodzenia pracowników samorządowych w szkołach tj. administracji i obsługi zasługują na uznanie, jednak nie są wystarczające. Zdecydowanie potrzebne są działania o charakterze systemowym na poziomie całego samorządu.
Brakuje narzędzi do finansowego motywowania pracowników przez przydzielanie np. premii uznaniowych za uzyskiwane efekty, wprowadzanie innowacji. Proponujemy wprowadzeni stałego dodatku za posiadanie wykształcenia wyższego oraz za każdy kolejny ukończony fakultet, dodatek za znajomość każdego dodatkowego języka obcego wykorzystywanego w pracy
- podkreślają dodatkowo autorzy petycji.
Nad petycją elbląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Kultury w Szczecinie pochylono się podczas Komisji skarg, wniosków i petycji. Podczas posiedzenia we wtorek (20 grudnia) przyjęto wniosek, który zostanie skierowany do przewodniczącego rady, o przekazanie petycji do rozpatrzenia prezydentowi Elbląga.
A gdzie jest Solidarność ?
A może tak doświadczenie wzięto by pod uwagę Nowy pracownik bez doświadczenia często zarabia więcej niż długoletni pracownik który musi przyuczać nowego pracownika bo ten nie posiada wiedzy i umiejętności pracy w oświacie.
Pracownicy oświaty-ogólnie zarabiają wielki G.w porównaniu z zarobkami z Niemiec,Luksemburga... Wstyd i STF do kwadratu
Dać te pensje Szydło,Zalewskiej Jarkowi i reszcice....
Guzik a nie podwyżki,najpierw doszkolcie się bo w wielu przypadkach wychodzą farmazony.A wy tylko o kasie a zarabiacie sporo,pokażcie kwitki z wypłaty?
Gdzieś 85% nauczycieli to osoby które powinni iść na emeryturę albo już są blisko. Szkoła jaka jest każdy wie, zero nauczania tylko wymaganie wiedzy. Musi być głęboko reforma szkolnictwa, ponad podziałami politycznymi i nie koniecznie w treściach nauczania a sposobie nauczania.
A rozmawiali z radnym niezależnym Tołwińskim? On to już wiele spraw pilotował w tym związanych z oświatą, ale czy cosik dokończył? Czy zasługuje na jeszcze jedną szansę?
Za chwilę w większości przypadków pracownicy obsługi oświaty i tak otrzymają wzrost wynagrodzeń w związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia do poziomu 3490 zł od stycznia i do 3600 od lipca 2023 . nie mniejszym problemem jest całkowite wypłaszczenie wynagrodzeń do tych poziomów. Czyli żądania związku zawodowego zostaną spełnione.
Pracownicy obsługi zarabiają tyle co początkujący nauczyciel. Czy to sprawiedliwe? Może tak trzeba podnieść wszystkim
malutki zwiazek a jak działa ?