Znamy wyniki rankingu Perspektyw 2022. Jak w ogólnopolskim zestawieniu liceów ogólnokształcących i techników wypadają elbląskie szkoły? To kolejny rok bez niespodzianek. Najlepiej poradziły sobie: Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu i II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu.
Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022 został przygotowany przez miesięcznik „Perspektywy” już po raz 24. Tegorocznym ogólnopolskim zwycięzcą, wśród liceów, jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a najlepszym liceum na Warmii i Mazurach jest XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (55. miejsce). Z kolei pierwsze miejsce w zestawieniu techników zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W województwie warmińsko-mazurskim najwyżej oceniono Technikum nr 7 (ZSE) w Olsztynie (91. miejsce w rankingu głównym).
My sprawdzamy, jak w rankingu wypadają elbląskie szkoły średnie.
W rankingu liceów od lat najlepiej radzi sobie II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu. Nie inaczej jest i tym razem. "Dwójka" zajęła 191. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 4. miejscu w województwie warmińsko-mazurskim. Kolejne elbląskie ogólniaki zajmują już dużo niższe lokaty. Wśród 500 najlepszych liceów w kraju znalazła się tylko jeszcze jedna elbląska szkoła - I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu (424. miejsce w rankingu ogólnopolskim i 11. w wojewódzkim).
Z kolei najlepszym elbląskim technikum, według "Perspektyw", jest Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu. To szkoła, która od kilku lat sukcesywnie pnie się w zestawieniu. Tym razem uplasowała się na 118. miejscu w rankingu głównym i 2. w rankingu wojewódzkim. Dla porównania, w 2019 r. zajmowała 470. miejsce, w 2020 r. 229., a w ubiegłorocznym rankingu 194.
W naszej szkole nie ma podziału na: wy- uczniowie i my- nauczyciele. Stawiamy na współpracę i myślę, że to miejsce w rankingu również jest tego efektem. Już na początku każdego roku szkolnego zapowiadamy uczniom, że muszą się przyłożyć. Pierwszym klasom mówimy, że to, co będzie za 5 lat, to będzie właśnie efekt współpracy. To, jak uczniowie pracują, zależy również od tego, jak motywują ich nauczyciele. Cieszy nas miejsce w tegorocznym rankingu. Rzeczywiście od kilku lat mamy tendencję zwyżkową. Liczymy na to, że w końcu sięgniemy po złotą tarczę (to znak jakości, który otrzymują szkoły znajdujące się w pierwszej setce rankingu - przyp. red.)
- mówi Mariusz Bachanek, dyrektor ZSM w Elblągu.
Jak w tegorocznym rankingu wypadły pozostałe elbląskie technika? W pierwszej pięćsetce znajdziemy jeszcze technikum z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu (465. miejsce w rankingu ogólnym i 16. w wojewódzkim).
Ranking "Perspektyw" 2022 (najlepsze szkoły w województwie warmińsko-mazurskim):
Licea ogólnokształcące:
1. XII LO im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie (55. miejsce w rankingu głównym)
2. II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (131. miejsce)
3. I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (151. miejsce)
4. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (191. miejsce)
5. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie (198. miejsce)
6. I LO im. Stefana Żeromskiego w Ełku (222. miejsce)
7. Salezjańskie LO im. św. Dominika Savio w Ostródzie (328. miejsce)
8. I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie (355. miejsce)
9. I LO im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku (408. miejsce)
10. LO im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach (413. miejsce)
11. I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu (424. miejsce)
20. Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (614. miejsce)
29. III LO im. Jana Pawła II w Elblągu (778. miejsce)
Technika:
1. Technikum nr 7 (ZSE) w Olsztynie (91. miejsce w rankingu głównym)
2. Technikum (ZSM) w Elblągu (118. miejsce)
3. Technikum (ZS nr 2 im. J. Śniadeckiego) w Szczytnie (126. miejsce)
4. Technikum nr 8 (ZSChiO) w Olsztynie (159. miejsce)
5. Technikum nr 1 (ZS im. Boh. Września 1939 r.) w Iławie (200. miejsce)
6. Technikum nr 1 (ZS nr 2 im. Władysława Jagiełły) w Mrągowie (219. miejsce)
7. Technikum (ZS) w Lubawie (256. miejsce)
8. Technikum (ZSZ im. gen. J. Bema) w Węgorzewie (289. miejsce)
9. Technikum nr 1 (ZSS) w Olsztynie (317. miejsce)
10. Technikum (ZS nr 1 im. St. Staszica) w Szczytnie (318. miejsce)
16. Technikum im. Flagi Polski (ZSEiO) w Elblągu (465. miejsce)
30. Technikum (ZSG) w Elblągu (500+)
31. Technikum (ZST) w Elblągu (500+)
38. Technikum (ZSIŚiU) w Elblągu (500+)
47. Technikum (ZST-I) w Elblągu (500+)
Dno dna czyli lewacka rzeczywistość w szkolnictwie.
Dlaczego w rankingu nie ma liceum Regent? Czy zestawienie obejmuje tylko państwowe szkoły?
Regent miał tylko ośmiu maturzystów, nie jest klasyfikowany.
Tak po prawdzie to tylko ZSM liczy się w rankingu. A gdzie ten dziwoląg / SSP nr 3, MOS i IV LO /, czy jeszcze będzie ktoś tam chciał się uczyć?
Bardzo słabe wyniki elbląskich szkół średnich. Jak w każdej instytucji ważny jest szef i jego umiejętności w tworzeniu dobrego klimatu pracy sprzyjającego zaangażowaniu (w tym wypadku nauczycieli), bo przecież młodzież mamy tak samo uzdolnioną jak w Olsztynie, Warszawie, Gdyni czy Kleszczowie. Tylko "Mechanik" robi postępy, ale do prawdziwego sukcesu jeszcze daleko.
Od kilkunastu lat dwójka trzyma stabilny wysoki poziom. Jasny punkt, światełko, elbląskiej edukacji.
ZSm pnie sie do góry- Brawo!, II LO stabilnie, pijarzy z roku na rok coraz gorzej a 2019 byli na 175 miejscu, reszta szkół słabo...
II LO w mieście najlepsze, to sukces na skalę Elbląga. Natomiast 191 w kraju to nie jest wynik na miarę możliwości młodych elblążan. ogólnie jest bardzo kiepsko.
To są szkoły, które rekrutują najlepszych absolwentów ze szkół podstawowych - stąd te wyniki. Uczniowie się uczą i chodzą jeszcze na korki. Jakby te szkoły miały obowiązek przyjęcia absolwentów z podstawówek mających trudności w nauce (opinie poradni)to dobiero by się okazało jaka szkoła dobrze pracuje indywidualnie z uczniem.