Wtorek, 5.11.2024, Imieniny: Elzbieta, Zachariasz, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zdalne nauczanie przedłużone do 3 stycznia. "Dzieciom coraz trudniej się zmotywować, są znużone"

29.11.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zdalne nauczanie przedłużone do 3 stycznia. "Dzieciom coraz trudniej się zmotywować, są znużone"

Z efektami nauczania online przyjdzie nam się zmierzyć, gdy uczniowie wrócą do szkół. Wtedy okaże się, ile tak naprawdę wiedzy przyswoili, siedząc przed komputerami, a ile materiału trzeba będzie z nimi przerabiać jeszcze raz - mówi zgodnie dyrektorzy elbląskich szkół. Na razie jedno jest pewne. W tym roku dzieci do szkół nie wrócą.
 

Stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - poinformowało dziś, 25 listopada, Ministerstwo Edukacji Narodowej. Po tym terminie dzieci czekają ferie, również zdalne. 

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe

- zapowiadał już kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. 
 

Resort edukacja, w nowym rozporządzeniu dotyczącym przedłużenia nauki zdalnej, dopuszcza jednak wyjątki. Już od 30 listopada 2020 r. będzie można prowadzić zajęcia sportowe w szkołach sportowych oraz praktyczną naukę zawodu w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe. 

 

Przypomnijmy. Od końca października edukację zdalną mają uczniowie szkół średnich, młodsze dzieci dołączyły do nich tydzień później. Dla dzieci i młodzieży to powtórka z wiosny tego roku, kiedy po raz pierwszy pandemia wymusiła na nich naukę w domach. Wtedy narzekano na chaos w zdalnej edukacji. Podkreślano, że dzieci są zarzucane zadaniami domowymi, a tylko niewielka liczba lekcji odbywa się online. Okazało się również, że problemem w wielu domach jest brak komputerów. Od tego czasu minęło kilka miesięcy. Czy coś się zmieniło? Jak teraz wygląda zdalne nauczanie. Spytaliśmy.  

Owszem, tym razem byliśmy lepiej przygotowani do nauki zdalnej niż wiosną. To zasługa dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy przez całe wakacji przygotowywali się do tego, wypracowywali procedury. To zresztą zostało na nas zrzucone. Efekt jest, bo teraz lepiej to funkcjonuje. Czy tak jak powinno? Życzylibyśmy sobie, żeby efekty tego zdalnego nauczania były porównywalne z nauką w szkole.  O tym czy tak jest, przekonamy się, dopiero gdy dzieci wrócą do szkół. Wtedy okaże się ile wyniosły z nauczania zdalnego

- mówi  Jolanta Bombała, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu. 

 

- Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z wiosny. Przede wszystkim tym razem zdalne nauczanie nie było dla nas zaskoczeniem. Przygotowywaliśmy się do tego. Czując, co może się zadziać, jeszcze we wrześniu zrobiliśmy dodatkowe szkolenie dla naszych nauczycieli z pracy zdalnej z wykorzystaniem platformy Teams. Praktycznie Wszystkie zajęcia zrealizujemy w trybie online,  tak aby dzieciaki, jak najmniej straciły w tym okresie. Trudno mi jednak ocenić efekty tej pracy. Weryfikacja będzie na egzaminach. Nie ukrywam, że obawiamy się tych efektów. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało, ale chyba sam fakt, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza ograniczenia w wymaganiach egzaminacyjnych, o czymś świadczy - mówi Hanna Szuszkiewicz, dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Elblągu. 

 

Nauczyciele podkreślają, że coraz większym wyzwaniem jest zachęcenie dzieci do aktywnego uczestniczenia w lekcjach online, przyswajania przekazywanego w ten sposób materiału.
 

Rzeczywiście problemem jest skupienie uwagi dzieci. Czasami mam wrażenie, że prowadzę lekcje sama dla siebie. Dzieci mają wyłączone kamerki, dźwięk. Nie wiem, czy mnie słuchają, czy też może w coś grają na komputerze. Dla nas, nauczycieli prowadzenie lekcji online i to tak, żeby uczniowie coś z nich wynieśli to naprawdę duże wyzwanie. Zresztą i dla dzieci, wbrew pozorom, ta sytuacja nie jest wcale komfortowa. Zamknięcie w domach im nie służy. Myślę, że wielu uczniów przypłaci ten okres zdalnego nauczania sporymi problemami i to nie tylko w nauce

- mówi jedna z elbląskich polonistek. 

Prawdziwym wyzwaniem jest to, żeby ta nauka przebiegała w bardzo wydajny sposób. Dzieci chyba do końca nie są w stanie zmotywować się do tego, żeby przy tym komputerze na 100 proc., albo chociażby na 90 proc., być aktywnym i w pełni uczestniczyć w zajęciach. Z drugiej strony wcale nie oczekują, że tak się zadzieje. To ogromne wyzwanie. Proszę wyobrazić sobie dziecko, które od rana do godzin popołudniowych musi przerabiać lekcje zdalne przed komputerem. To zmęczenie, znużenie, a także brak aktywności, ruchu odbija się i na ich nastroju i na efektach nauczania zdalnego. W tej chwili bardziej więc się martwię tą stroną emocjonalną. Jakie te dzieci poranione powrócą do po tej nauce zdalnej, jak dużo pracy będzie trzeba włożyć, aby to nadrobić. Skutki mogą być tragiczne. To zagadnienie, które chyba umyka w dyskusji publicznej, a jest bardzo ważne

- dodaje dyrektor elbląskiej sportowej "trójki".

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ Tdf
    Niedziela, 29.11

    Wszystko zależy od podejścia rodzica...nasze dzieci doskonale sobie radzą na zajęciach.

  2. 2
    +4
    ~ elblążanka
    Niedziela, 29.11

    W wielu artykułach pojawia się wyraz "przerabiać" materiał, albo przerabiać lekturę. Przerabiać to można zboże na mąkę. Materiał nauczania można omawiać, wyjaśniać, dyskutować na ten temat.

  3. 3
    +2
    ~ Mateczka
    Niedziela, 29.11

    Pani dyrektor Sz. wydaje się wiedzieć o uczeniu i nauczaniu, tym bardziej zdalnym, tyle, ile przeciętny obywatel o rozszczepieniu atomu... Szkolenie z MS Teams... Gorszego gniota do prowadzenia zajęć online chyba nie można było wybrać! Poza tym, kto z zaangażowanych nauczycieli korzysta tylko z MS Teams? Szczerze mówiąc nie znam żadnego... A wprowadzenie ograniczeń w wymaganiach egzaminacyjnych świadczy tylko o uzasadnionym strachu MEN, że całe nauczanie zdalne to ściema, pic na wodę i efekty będą dużo poniżej zakładanych w sytuacji sprzed pandemii - dlatego się już teraz asekurują!!! A tak na marginesie - już samo sformułowanie "dzieciaki" dyskredytuje panią Sz. jako pedagoga... No cóż, może "pedagodzy" po AWF tak mają...

  4. 4
    +1
    ~ Woźna
    Poniedziałek, 30.11

    Bo niby w szkole w 100% są aktywni na lekcji? Co za bzdura - większość czeka tylko do dzwonka, nudne lekcje robią swoje

  5. 5
    +1
    ~ Gość
    Poniedziałek, 30.11

    Wicedyrektor z 25 tyle powiedziała , co każdy wie, co oczywiste . Cóż za błyskotliwa odpowiedź ???

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4942429065704