W sobotę, 7 września, w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyły się Miejskie Obchody Narodowego Czytania elbląskich placówek oświatowych, których gospodarzem był prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.
Podczas tegorocznej, ósmej już odsłony Narodowego Czytania, które zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski, zaprezentowano osiem polskich nowel reprezentujących różne style i epoki literackie - od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. Wśród wybranych na tegoroczną edycję Narodowego Czytania nowel znalazły się: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przygotowali na początek inscenizację "Katarynki" Bolesława Prusa, której fragmenty czytał również prezydent Witold Wróblewski i dyrektor Departamentu Edukacji UM, Małgorzata Sowicka oraz Dyrektor I LO, Marzena Bielecka. Kolejne fragmenty utworów przeczytali uczniowie i nauczyciele elbląskich placówek oświatowych.
Zobacz fotorelację z wydarzenia.
Narodowemu Czytaniu w Elblągu towarzyszyły wydarzenia dodatkowe m.in. wystawy i prezentacje multimedialne nawiązujące do autorów i wybranych w tym roku tekstów, np. prezentacja oparta na polskim malarstwie XIX-wiecznym, którego tematyka związana jest z treścią nowel.
Zapatrzenie Więcławskiej w pryncypała bezcenne!
Najważniejsze, że para znów razem i w zgodzie. Czytanie przez czerepaka było by zwieńczeniem występów i wisienką dla każdego dzieła.
Gratuluję komentującym kreatywności Ranczo zawitało w Elblągu....
~Antonina - Tosiu, nie ma się co dziwić temu łykaniu wzrokiem , wszak dzieli go z czerepakiem i każda chwila dla siebie, to skarb. A tutaj, na scenie, nawet mikrofon można potrzymać i coś wyczytać. Z noweli.