Środa, 27.11.2024, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ponad 18 tys. hektarów i ok. 50 pracowników. Jak się miewa Nadleśnictwo Elbląg?

18.08.2015, 12:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Ponad 18 tys. hektarów i ok. 50 pracowników. Jak się miewa Nadleśnictwo Elbląg?
Fot. Adrian Sajko

W tym roku Nadleśnictwo Elbląg obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w Tolkmicku zorganizowany był festyn z licznymi atrakcjami. Na co dzień jednak przed leśnikami wiele wyzwań i ciężka praca. Czym zajmują się strażnicy leśni?

Elbląskie Nadleśnictwo powstało tuż po wojnie. - Od 1945 roku niezmiennie funkcjonujemy w Elblągu - mówi Jan Piotrowski  z Nadleśnictwa Elbląg. - Wprawdzie kształt, rozmiar i zasięg terytorialny troszkę się zmieniał, ale na tych terenach jesteśmy cały czas.

Siedziba Nadleśnictwa mieści się od 70 lat nieopodal Bażantarni. - Zajmujemy się wieloma rzeczami  - podkreślił Jan Piotrowski. - Podstawowa nasza praca to jest zadbanie o to, żeby lasy istniały, żeby ich wielkość powiększała się. Staramy się, żeby nie tylko było ich coraz więcej, ale żeby były w jak najlepszym stanie.

Jaki obszar elbląskie Nadleśnictwo ma pod swoją pieczą? - Zajmujemy się lasami wokół Elbląga, na Wysoczyźnie Elbląskiej, lasami na Mierzei Wiślanej i niewielkimi kawałkami lasu na Żuławach Wiślanych. Razem to ponad 18 tys. hektarów - zaznacza Jan Piotrowski.

O te tereny dba prawie 50 pracowników. Ponad 20 osób pracuje w terenie. Druga część pracuje w biurze. Dbanie o wielkość i objętość lasów to nie jedyne zadania Nadleśnictwa. - Dostarczamy też drewno na rynek - podkreślił Jan Piotrowski. - Dzięki temu, że las zagospodarowany jest w sposób zrównoważony, możemy pozyskiwać drewno. W tej chwili w Polsce pozyskuje się więcej niż 70 proc. drewna, które przyrosło. Możemy, nie martwiąc się o to, że odkłada się jakaś część drewna, spokojnie wycinać część lasu i dostarczać go na rynek.

Wart podkreślenia jest fakt, że wraz z każdą wycinką sadzone są nowe drzewa.

Sadzimy kilkanaście razy więcej drzew niż wycinamy. W trakcie wzrostu drzewa w naturalnych warunkach wypadają, a przy zrównoważonej gospodarce leśnej wyprzedzamy trochę ten proces i wycinamy drzewa też, które mogą być wykorzystane w różnych celach

- opowiada Jan Piotrowski.

To, kiedy drzewo zostanie wycięte zależy od jego rodzaju.

Leśnictwo to wielka gałąź wiedzy, którą trzeba zgłębić, dodatkowo szkoląc się w terenie. Zazwyczaj na hektarze, w zależności od gatunku, sadzi się od 3 tys. drzew do 12 tys. To zależy od gatunku drzewa, bo każde z nich ma inne zapotrzebowanie. Jeśli chodzi o drzewa iglaste to lepiej jest ich na początek zasadzić więcej, a liściastych niekoniecznie

- zaznacza Jan Piotrowski.

Nadleśnictwo Elbląg stara się poszerzać wiedzę mieszkańców naszego miasta, ale  nie tylko. - W całej Polsce mamy, w 25 miejscach, specjalne obiekty funkcjonalne w ramach  konkretnych Nadleśnictw, gdzie staramy się rozwijać wiedzę i edukować społeczeństwo - mówił Jan Piotrowski. - W związku z tym, że  mamy  bardzo zróżnicowane Nadleśnictwo, gdzie mamy drzewostany nadmorskie, na Wysoczyźnie, duży teren wokół miasta, powstał Leśny Kompleks Promocyjny. W ramach niego rozwijamy wiele  działań. Wychodzimy do społeczeństwa. Chcemy pokazywać mieszkańcom, że drzewo to jest właśnie ten surowiec ekologiczny, z którego można korzystać i nie powoduje on szkody dla przyrody.

Czego można życzyć Nadleśnictwu w związku z 70-leciem? - Aby lasy nadal rosły w siłę, a mieszkańczy często i chętnie je odwiedziali - dodał Jan Piotrowski.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --3
    ~ AM ale już nie koniecznie
    Wtorek, 18.08

    No a jak to jest Panie Nadleśniczy z tymi chorymi bredniami o sprzedaży lasów i ich wszelakiego majątku? Czy nadal bajki i opowieści dziwnej treści będą tak jak seriale dla sprawnych inaczej będą uczyć życia i przedstawiać real???????

  2. 2
    --1
    ~ !?
    Wtorek, 18.08

    Dlaczego zezwalacie na taka dewastację Modrzewiny ??i Wszyscy robią tam... co chcą !

  3. 3
    0
    ~ wniosek
    Wtorek, 18.08

    Jakoś nigdzie niema okazji, żeby właśnie spotkać się z leśnikami w Ich reprezentacyjnych mundurach.Zapewne praca leśnika jest bardzo ciężka, u mnie pojawił się temat pokrewny "o sprzedaży lasów państwowych", stąd też moje zainteresowanie.Miłej pracy.

  4. 4
    +1
    ~ wielbiciel
    Wtorek, 18.08

    Lasy Państwowe 😃 Ostatnio przez przypadek znalazłem pewien blog nazywa się pigipedia blog spot. Bardzo ciekawy i autor wspomina takze o Elbląskim Nadleśnictwie a dokładniej o rajdzie leśnika. Polecam. Ale mysle ze to chyba nieprawda.

  5. 5
    +1
    ~ Fartex
    Wtorek, 18.08

    Niech podziekuja PIS że beda miec prace .Bo juz by ich sprywatyzowali zeby nie nagłosnienie sprawy

  6. 6
    +1
    ~ dzikun
    Wtorek, 18.08

    Zabrać dziki z miasta!

  7. 7
    +3
    ~ OZjasz Goldberg
    Wtorek, 18.08

    to szuje z PSLu obsiadły sądy, nadleśnictwa, agencje rynku rolnego i urzedy malych gmin. Trzeba to towarzystwo wyslac z biletemn do Moskwy w jedna strone

  8. 8
    0
    ~ yhjytju
    Wtorek, 18.08

    Modrzewina nie jest objęta ochroną ponieważ to tereny przemysłowe

  9. 9
    +2
    ~ moim zdaniem
    Środa, 19.08

    Chcecie realu to jedźcie do lasów gdzie masowo była prowadzona polityka wycinki pięknych drzew, co pozostało? bałagan, porozjeżdżane drogi, i to ma być dobre zarządzanie? poza tym rodzina rodzinę pogania wśród zatrudnionych, to nie wygląda jak państwowa firma tylko prywatny folwark tych którzy się tam zahaczyli, a teoretycznie należy to do nas wszystkich, państwo w państwie i tyle, a oczywiście pod publikę będą szły hasła o prywatyzacji, zagrożeniu że utracimy lasy itd. to my się na to godzimy drodzy obywatele, w głosowaniach, ściemę nam sprzedają a my jak ten ciemny lud, rzeczywiście PISowi trzeba podziękować że ten stan patologii utrzymali, a PO że nic przez 8 lat nie zrobiła w temacie.

  10. 10
    --1
    ~ To tak można a od kiedy ??
    Środa, 19.08

    Modrzewina nie musi być objęta pod ochroną aby np : przedstawiciele ministerstwa rozpalali ogniska gdzie chcieli , kopali gdzie chcieli itp itd . istny cyrk .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2984571456909