W poprzednim wydaniu Zdrowego Elbląga pisaliśmy o produktach, które rujnują mózg - nasze centrum dowodzenia. Mózg to 1,5 kg galaretki produkującej prąd elektryczny, ukryty pod trzema płaszczami ochronnych błon. Składa się głównie z wody (1.5 litra), białka (130 g), tłuszczu (95 g) i soli mineralnych - nic nadzwyczajnego, prawda? To tylko pozory.
Dziś chcemy go przedstawić, opowiedzieć o jego niesamowitych, a często nieznanych możliwościach. Nasza wiedza na temat mózgu to prawdopodobnie na razie tylko ułamek tego, czego się jeszcze dowiemy. Wraz z rozwojem nauki czekają nas kolejne odkrycia i kolejne niespodzianki.
A co dzisiaj wiemy na pewno?
Mózg składa się z trzech podstawowych części:
Półkule mózgu zajmują większość wnętrza czaszki. Odpowiedzialne są przede wszystkim za pamięć, rozwiązywanie problemów, myślenie oraz czucie. Kontrolują również funkcje motoryczne organizmu.
Móżdżek znajduje się w tylnej części czaszki, pod półkulami mózgowymi. Odpowiada za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała.
Pień mózgu położony jest poniżej półkul mózgowych, bezpośrednio przed móżdżkiem. Łączy mózg z rdzeniem kręgowym, a także kontroluje podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie, trawienie czy też regulacja pracy serca lub ciśnienia tętniczego.
Jego odżywianie odbywa się poprzez rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych. Z każdym uderzeniem serca arterie krwionośne dostarczają do mózgu około 20-25 procent krwi obecnej w organizmie. Miliardy komórek mózgowych pobierają z krwi prawie 20 procent transportowanego tlenu oraz substancji odżywczych.
Przy intensywnej aktywności umysłowej zapotrzebowanie mózgu może wzrosnąć do 50 procent tlenu i substancji odżywczych obecnych we krwi.
Na sieć naczyń krwionośnych składają się żyły, arterie oraz naczynia włosowate. Pofałdowaną powierzchnię mózgu tworzy wyspecjalizowana zewnętrzna warstwa półkul mózgowych zwana korą mózgową. Naukowcy opracowali "mapę" kory mózgowej i opisali ją w następujący sposób:
- odbiera i analizuje impulsy pochodzące z organizmu, a także obrazy, dźwięki i zapachy pochodzące z otoczenia
- odpowiada za myślenie, rozwiązywanie problemów oraz planowanie
- tworzy i przechowuje wspomnienia
- kontroluje świadome ruchy ciała.
Jesteśmy w stanie wpływać na swój mózg - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Atlancie. Okazuje się, że między innymi czytanie książek powoduje trwałe zmiany. Książki o wciągającej fabule i wartkiej akcji mogą zmienić – i to na trwałe – komórki nerwowe w naszym mózgu. W dodatku metafory bardzo mocno pobudzają wszystkie zmysły – słuch, wzrok, a nawet dotyk.
Neurobiolodzy z Emory University w Atlancie w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili nietypowy eksperyment – grupie dwunastu ochotników polecili codziennie wieczorem czytać 30 stron powieści Roberta Harrisa pt. „Pompeja”, po czym badali ich mózgi za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Okazało się, że aktywność mózgu jest wyraźnie podwyższona: zmieniała się ta część organu, która jest odpowiedzialna za rozumienie komunikatów językowych.
Co więcej, mózg osoby czytającej stale „opowiadał” znaną już sobie historię w tle. Według neurobiologów czytanie książek pobudza też część mózgu odpowiedzialną za wszystkie doznania dotykowe. Wnioski są jednoznaczne – zdarzenia, które są opisywane w książce działają na wiele osób tak, jakby rzeczywiście ich doświadczały, a ten stan może utrzymać się nawet do pięciu dni po zakończonej lekturze.
Osoby mające problem z pamięcią na skutek udaru czy wylewu powinny systematycznie, najlepiej codziennie spędzać czas na rozwiązywaniu krzyżówek, labiryntów, wykreślanek słownych. Te ćwiczenia mobilizują mózg i wpływają na jego regenerację, a co za tym idzie, na poprawę funkcji.
Nasza szara, niepozorna „galareta” to:
- 100 miliardów neuronów, a każdy neuron jest w stanie stworzyć nawet do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi.
- Neuron ma ok. 0,1 mm średnicy, a jego długość może osiągnąć kilka metrów. Łącznie to nawet 160 000 km aksonów.
- Na każdy neuron przypada od 1000 do 10000 synaps.
- Masa mózgu stanowi średnio 2% masy ciała, wykorzystuje on aż 20 % przechodzącego przez organizm tlenu, a jego zużycie energii jest 10 razy szybsze niż pozostałych narządów.
- Dzięki intensywnemu krążeniu 90 % energii cieplnej na zimnie ucieka przez głowę.
- Prędkość impulsu nerwowego to ok. 400 km/godz.
- Informacje docierają do mózgu z prędkością 100 megabajtów na sekundę.
- Mózg w prawie 80% to woda.
- Neurogeneza, czyli proces tworzenia się nowych neuronów, zachodzi przez całe życie każdego człowieka. Im większa aktywność mózgu, tym więcej neuronów będzie się tworzyć.
- W stanie aktywnym mózg generuje około 25 watów energii – wystarczyłoby, aby rozświetlić żarówkę.
- Ludzki mózg jest niesamowicie plastyczny - jeśli jakiś obszar mózgu jest uszkodzony, inny potrafi przejąć jego funkcje.
- Mózg nie czuje bólu. Tkanki unerwione bólowo znajdują się zewnętrznie od niego.
- Myślenie to elektryczność i chemia. Neuroprzekaźniki, które gdy zostają wypuszczane z synaps, mają za zadanie chemicznie pobudzić inne neurony. Impuls elektryczny przechodzi przez tak pobudzony neuron, a na jego końcu również wypuszcza neuroprzekaźniki. W ten sposób informacja jest przekazywana między neuronami, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie działanie mózgu.
- W czasie snu mózg pracuje segregując informacje, które zebrał w ciągu dnia.
- Jedna trzecia całego mózgu zajmuje się przetwarzaniem bodźców wzrokowych.
- W ciągu pierwszego roku życia mózg noworodka rośnie trzykrotnie.
- Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny. Nie towarzyszy temu jednak różnica w sprawności. Wychodzi więc na to, że kobiety mają trochę wydajniejsze mózgi od mężczyzn.
- Mózg Einsteina w obszarze, który jest odpowiedzialny za matematykę i percepcję przestrzenną był o 35% większy niż u przeciętnych ludzi.
- Nieprawdą jest twierdzenie o dominacji półkul. Faktycznie lewa odpowiada za logikę i racjonalność, a prawa za intuicję, spontaniczność i emocje.Jednakże w większości czynności angażują się obie po równo, a ich współpraca jest koniecznością.
- Im bardziej stymulujemy mózg do pracy, tym lepiej on działa. Aktywny mózg jest bardziej odporny na starzenie się i Alzheimera.
- Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem pobudzania pracy mózgu. Ćwiczenia fizyczne pomagają w powstawaniu nowych połączeń nerwowych.
- Niska temperatura wydłuża czas, który mózg jest w stanie wytrzymać bez tlenu. Ludzie, którzy topili się w zimnej wodzie mogą zostać skutecznie reanimowani po 30 minutach (lub dłużej) bez uszkodzeń mózgu.
- Za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadamy na nowy pomysł, powstaje nowe połączenie w mózgu.
- Każdego dnia w naszej głowie pojawia się aż 70 000 myśli.
ek.
Źródło: Newsweek, serwis: focus.pl, serwis: abczdrowie.pl
To ci dopiero MÓZG - wspaniała sprawa - musi być bardzo sprawny i odporny aby to wszystko wytrzymał.
Bardzo lubię takie artykuły, ogólnie interesuje mnie wszystko co się łączy z mózgiem i jego funkcjami, a tu jest tak konkretnie podane. Są nowe rzeczy, o których nie wiedziałem. Super!