Wcześniej przyczyny alkoholizmu widziano w nawykowym nie przystosowaniu się do reguł panujących w życiu. Kobiety, jako istoty emocjonalne, posiadające instynkt macierzyński, podlegają wielu zmianom, nawet osobowościowym. Przez co, jeszcze w drugiej połowie XX w. nie były brane pod uwagę, jako ewentualne alkoholiczki. Dzisiejsza wiedza mówi o tym inaczej. Alkoholizm kobiet istnieje.
Zapadają na to kobiety, które np. przeszły wczesną inicjację alkoholową, żyją samotnie, albo są żonami alkoholików, próbującymi utrzymać męża w domu. Statystycznie są to kobiety: pracujące w typowo męskich zawodach, które były molestowane w dzieciństwie, przeżywały przemoc, są obciążone genetycznie lub mają zaburzenia osobowości natury psychologicznej.
Różnice między kobietami, a mężczyznami dotyczą wielu płaszczyzn. W różny sposób, zatem, zapadają na alkoholizm i w różny sposób się z niego uwalniają. Biologiczne różnice powodują, że np. stężenie alkoholu we krwi u kobiet będzie o wiele wyższe niż u mężczyzn, po wypiciu takiej samej ilości. Powoduje to większa zawartość tłuszczu oraz mniejsza ilość wody w organizmie kobiety. Kobiety z domów alkoholowych, widząc, że inni potrafią pić codziennie, mogą uznać, że kac, choć przykry, będzie barierą do uzależnienia. Tymczasem takie nastawienie może być niebezpieczne, bo wbrew pozorom wcale nie chroni od częstotliwości ani ilości spożywania alkoholu. Również inne negatywne efekty picia alkoholu występują szybciej. Na marskość wątroby kobiety pijące mogą zapaść już po 5 latach, a mężczyźni po 15-20.
W życiu kobiet uzależnionych uznaje się dwa momenty szczególnie ważne, gdy alkohol może wpływać na ich osobowość. Pierwszy, gdy kobieta wchodzi w dorosłe życie, kończy edukację, zaczyna pracę zawodową, wychodzi za mąż, rodzi dzieci. To okres intensywnych emocji, załamań, konfliktów i konfrontacji z rzeczywistością. Drugi, niebezpieczny moment, to czas utraty dotychczasowych ról społecznych. Dzieci odchodzą z domu, nadchodzi emerytura, trudne do akceptacji początek starzenia i utraty atrakcyjności fizycznej. Upojenie alkoholowe skutecznie odcina od niechcianych stanów emocjonalnych, co pozwala myśleć, że jest się ponad problemy życiowe, wolną od wszelkich, naturalnych u ludzi dyskomfortów. Alkohol również izoluje od refleksji nad realnym życiem. Można wtedy ulec wrażeniu, że jest się osobą nieprzeciętną.
Mężczyźni wykorzystują alkohol do zagłuszania kompleksów i pobudzania. Ich picie osadzone jest też w tradycji inicjacji męskiej. Natomiast kobiety sięgają po alkohol dla tłumienia emocji i dla łagodzenia lęków. O czym w następnych numerach.
Zdrowy Elbląg
Sąsiadka pomoże, jest autorytetem, że hej!
Nie Pić
jaki sposób???