Wczoraj, 17 maja w Elblągu rozpoczął się XI Kongres Pielęgniarek Polskich. W uroczystej inauguracji, która odbyła się w CSE Światowid wzięło udział około 200 osób - pielęgniarki i położne z całej Polski, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, środowisk medycznych i władze miasta. Gospodarzem kongresu jest Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna.
Przez trzy dni uczestnicy kongresu będą rozmawiali między innymi o etyce i praktyce pielęgniarskiej, dzielili się wynikami najnowszych badań naukowych. - Pielęgniarstwo to dziedzina, która stale się rozwija, w związku z tym należy się spotykać, rozmawiać i wymieniać doświadczeniami – mówi dr Marzena Sobczak, adiunkt na wydziale nauk o zdrowiu EUH-E, przewodnicząca koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego działającego przy uczelni.
Kongres Pielęgniarek Polskich jest organizowany co dwa lata od 1993 roku. Tegorocznym gospodarzem spotkania pielęgniarek i położnych z całego kraju po raz pierwszy jest Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna, która kształci studentów na kierunku pielęgniarstwo. - Doceniam działalność pielęgniarek na polu naukowym, ich dążenia do poprawy jakości opieki nad pacjentem poprzez zgłębianie coraz to nowych obszarów nauki – dodaje dr Zdzisław Dubiella, rektor EUH-E. - Studentki pielęgniarstwa na naszej uczelni należą chyba do najpilniejszych i najbardziej obowiązkowych spośród wszystkich - zauważa.
Honorowym patronatem wydarzenie objął Prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk: - Staranne wykształcenie, duże umiejętności, troska o zdrowie i życie pacjenta to jest to, co wyróżnia wszystkie polskie pielęgniarki i położne - podkreśla prezydent Elbląga. - Życzę, aby Kongres odbywający się w Elblągu przyniósł wymianę ciekawych informacji i interesujące rekomendacje, które w przyszłości będą mogły być wykorzystywane w polskich i europejskich szpitalach i uczelniach.
Podczas inauguracji kongresu rozstrzygnięto konkurs na „Pielęgniarkę Roku 2011”, w którym wzięło udział około 300 pielęgniarek z całej Polski. Uczestniczki musiały wykazać się przede wszystkim sporą wiedzą medyczną. W ostatnim etapie, do którego zakwalifikowano dwadzieścia z nich, należało przygotować prezentację na temat wpływu międzynarodowego Czerwonego Krzyża na tworzenie pielęgniarstwa w Polsce. Ostatecznie komisja konkursowa wyłoniła trzy panie. Pierwsze miejsce przyznano Annie Smosznie, drugie Izabeli Rej, trzecie z kolei Ewie Fiołek.
- Ideał pielęgniarki łączy fachową wiedzę i empatię – mówi laureatka III miejsca, pielęgniarka z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie - Przede wszystkim trzeba widzieć pacjenta i jego dobro. Lekarz jest jeden na cały oddział, my jesteśmy najbliżej pacjenta. Jeśli coś przeoczymy to jest to nasza wina.
Z jakimi problemami pielęgniarki spotykają się na co dzień? – Trudno przy takiej okazji mówić o tym, ale na pewno problemy finansowe – mówi Ewa Fiołek. - Dodatkowo utrudnione możliwości rozwoju. Każdy dyrektor szpitala chciałby mieć wykwalifikowany personel, ale nie ułatwia się nam tego. Są problemy na przykład z urlopami szkoleniowymi, dlatego wszystko odbywa się w czasie własnym, kosztem swoim i rodziny - przyznaje.
Inauguracji kongresu towarzyszyły wykłady tematyczne oraz występ elbląskiej Orkiestry Wojskowej. Obrady potrwają do niedzieli, 20 maja.
Ciekawie prawi Pan Prezydent... Za przestrzeganie kodeksu etyki pielęgniarskiej, za stawianie dobra innych ponad własne dobro, za troskę o zdrowie i życie drugiego człowieka, to pielęgniarki są zwalniane...
Co ty bredzisz elblążanin - kto zwalnia pielęgniarki one maja dobre posadki, dobre warunki pracy - czysciutko wszędzie w szpitalach, przychodniach i sa dobrze wynagradzane, a od pacjenta oczekują aby przyniosł jakies podarunki
Kasia, Basia, Marysia - to idź na ich etat, popracuj w nocy, pużeraj się z roszczeniową rodziną, dźwigaj 80 kg dziadka, pobaw się trochę "kupą" odbierz 2000 zł i bądź szczęśliey z tego powodu. A jak się pomylisz to posiedzisz u prokuratora. Dziwięsię, że ktoś kto nie ma mózgu nauczył sie obsługi komputera
Brawo zombi! Ja zachowałam prawo wykonywania zawodu, bo nie pozwoliłam się wciągnąć w maliny, fakt, wiedzę, którą nam się wkłada na studiach nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość, ale najważniejszego mnie nauczono, mieć oczy i uszy szeroko otwarte, być świadomym człowiekiem, reagować, gdy zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Nie wszyscy to rozumieją, dla niektórych taki człowiek jest niewygodny bo ma wiedzę, jest odważny, bezkompromisowy (bo jeżeli chodzi o zdrowie i życie ludzkie nie może być żadnych kompromisów) i takich się usuwa. Przyszło nam żyć w czasach kłamstwa i obłudy, jednostki szlachetne, prawe giną, w dzisiejszym świecie dla takich nie mam miejsca.
cdn. Wolę obecną sytuację, niż gdyby przez moje malkontenctwo coś złego stało się człowiekowi powierzonemu mojej opiece, bo wtedy tracę prawo wykonywania zawodu i idę siedzieć...
Myślę, że również i w tym zawodzie wiele zależy od człowieka - od tego, czy lubi się swoją pracę, czy ma się w sobie nieco więcej empatii niż inni, od tego, jakie wartości zostały wyniesione z domu. Generalnie etyka zawodowa dzisiaj nie jest w cenie, zdrowie i życie ludzkie również, więc pewnie i części personelu medycznego daleko jest do aniołów. Nie mam żadnych doświadczeń z personelem medycznym, bo nie choruję, ale wg gdyby się tak zdarzyło, chciałabym mieć do czynienia z profesjonalistami - to po pierwsze, a po drugie - z osobami pogodnymi, nastawionymi optymistycznie do świata, i to by mi wystarczyło.
Zombi przestań nam ubliżać. To ty jestes tym bezmózgowcem. Co bronisz swojej żony pielęgniary. Pielegniary maja dobrą pracę i dobrze platna. Kupami sie nie bawią, bo robia to sprzataczki. Zobacz inne prace niz pielegniarki sa ciężkie i trudne: budowlaniec, tokarz, brukarz, sprzataczka itp. A ty kim jesteś pisarzem na komputerze i ubliżaczem innym za ich prawdziwą opinie. P
Przyrzeczenie „Z głębokim szacunkiem i czcią przyjmuję nadany mi tytuł pielęgniarki/ położnej i uroczyście przyrzekam: Sprawować profesjonalną opiekę nad życiem i zdrowiem ludzkim. Według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom, współuczestniczyć w procesie terapeutycznym. Nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice. Okazywać pacjentom należny szacunek, nie nadużywać ich zaufania oraz przestrzegać tajemnicy zawodowej. Strzec godności zawodu pielęgniarki/ położnej, a do współpracowników odnosić się z szacunkiem i życzliwością, nie podważać ich zaufania, postępować bezstronnie mając na względzie przede wszystkim dobro pacjenta. Wdrażać do praktyk
cdn. Wdrażać do praktyki nowe zdobycze nauk medycznych, społecznych i humanistycznych oraz systematycznie doskonalić swoje umiejętności i wiedzę dla dobra zawodu. Rzetelnie wypełniać obowiązki wynikające z pracy w tym zawodzie.