Grupa młodych elblążan postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Chcąc "odświeżyć" wizerunek budynków przy ul. Skrzydlatej napisali projekt „Zatorze w Kolorze” i zdobili dofinansowanie na wykonanie jednego z czterech planowanych murali.
Pomysłodawcami całej inicjatywy są Magdalena Nazaruk, Katarzyna Nazaruk, Oliwier Stolf, Stanisław Koba, Jakub Ryś oraz Szymon Wołczyński. To oni stworzyli projekt „Zatorze w Kolorze” i nadali bieg całej akcji.
Pomysł stworzenia murali z wykorzystaniem stylu Street Art ma na celu podarowanie mieszkańcom czegoś unikalnego i pięknego tak, aby mieszkańcy poczuli, że jesteśmy z nimi i ich wspieramy
- mówiła Katarzyna Nazaruk, uczestniczka projektu „Zatorze w Kolorze”.
Młodzież zwróciła się o wsparcie do Ochotniczego Hufca Pracy w Elblągu. - Dzięki pomocy OHP z Elbląga otrzymaliśmy w trybie błyskawicznym wszelkie zgody z Urzędu Miejskiego w Elblągu, z Departamentu Urbanistyki i Architektury – opowiadała Katarzyna Nazaruk. - Natomiast Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, pani Edyta Lichacz udostępniła nam pomieszczenie, które przydało się do spotkań organizacyjnych. Do Projektu przyłączył się także pan Mariusz Edward Owczarek - Artysta Plastyk, nauczyciel plastyki i pracownik MDK, który pełni rolę opiekuna i mentora grupy.
Sami mieszkańcy wypowiedzieli się, co chcieliby zobaczyć na ścianach budynków przedstawiając swoje pomysły. Podjęliśmy się trudnego zadania, ale znaleźliśmy możliwość finansowania pomysłu poprzez nawiązanie współpracy z Ochotniczym Hufców Pracy w Elblągu, którzy w porozumieniu z Europejskim Korpusem Solidarności poparli nasz projekt chcący poprawić wizerunek zaniedbanych ścian. Projekt sfinansował Europejski Korpus Solidarności
– opowiada Katarzyna Nazaruk.
- Każdą taką inicjatywę popieramy i chętnie oferujemy swoją pomoc - zapewniał zastępca komendanta OHP Piotr Tomasiak.
W ramach akcji „Zatorze w Kolorze” powstały cztery projekty murali. Przy pomocy przedstawicieli UM w Elblągu, Grzegorza Smolińskiego i Piotra Szwabe, pierwszy projekt muralu został naniesiony na budynek przy ul. Skrzydlatej 7.
Co przedstawia pierwszy mural? - Będzie wykonywany projekt muralu, na którym przedstawiony jest Generał bryg. Bolesław Nieczuja-Ostrowski, diabelski kamień znajdujący się w Bażantarni, bażanty, motyw ziemi, wiosenne kwiaty i balony w kolorach Olimpii oraz Katedra św. Mikołaja. Do muralu zostanie wmurowany rower, który będzie pełnił funkcję kwietnika. Plac przed budynkiem zostanie odnowiony, zostaną zasadzone drzewka i kwiaty, a dróżka prowadząca do wejścia budynku będzie wysypana kamykiem – opowiadała Katarzyna Nazaruk.
Szkoda, że tylko jeden budynek zostanie przyozdobiony. Dalej z zapałem poszukujemy funduszy, aby móc dokończyć projekt. Bardzo zależy nam na zrealizowaniu całości projektu i mamy wielką nadzieję, że znajdą się inni inwestorzy, którzy wspomogą nas w tym finansowo
– przyznała Katarzyna Nazaruk.
Świeny pomysł !! Gratuluję i bardzo chętnie zobaczę efekt, zpowiada się bardzo ciekawie :)
...ZBK Wam zaraz opłaty podniesie , bo się Wam standard życia podniesie , o .
To,to sie nadaje do wyburzenia,a nie odswiezania.Tyle sie buduje nowych budynkow,a ta wylegarnia patologii stoi tyle lat.Przeciez to nie spelnia zadnych warunkow mieszkalnych, sanitarnych,ppoż.Produkcja smogu i smrodu pierwsza klasa.
A patola to zamaluje. Patola to patola.
ZBK tymi śladami administruje. I teraz ,wg. nowych przeposiwcantysmogowych ZBK musi zafundować tym ludziom eko- ogrzewanie, wyburzyć piece. Ciekawe czy na ten cel ZBK pieniądze ma ? A młodzieży szacun, że wreszcie coś im tam się chce chcieć zrobić, zmienić szarą rzeczywistość na lepszą, chociaż farbami.
Sam pomysł nie jest zły, ale miejsce jest nietrafione. Jaki cel przyświecał temu przedsięwzięciu? W czym to ma pomóc ludziom tam mieszkającym? Mieszkanie w obrazku? Lepiej prezentowałby się mural na dużej przestrzeni: w parku, czy na wieżowcu, na placu zabaw, może taki jak w Pasłęku? Zatorze jest jedną z bardziej brudnych dzielnic. Za mało śmietników, nieskoszone trawniki. Lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci tam biegających blisko ulicy!!! Dlaczego miasto nie zadba w takim samym stopniu o Zatorze jak o inne dzielnice?
Przez chwilę zgubiłem się na kalendarzu. Prima aprilis się jakoś zbliża ?
Tylko czy tego nie zniszczą ???
Te płaskie wieżowce już dawno powinny być wyburzone a nie UPIĘKSZANE. Ci co tam mieszkają i tak tego nie docenią. Zniszczą to szybciej niż one powstaną. No może jeden sezon wytrzymają. Zamieszkałem w tej dzielnicy 38 lat temu. Wtedy była mowa że ten chlew będzie wyburzony. I co??? Lata mijają i kolejne rządy nic z tym nie robią.......
Brawo Tomasiak!!!