Zaostrzenie kar za propagowanie faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych, nielegalne wydobywanie bursztynu, koszt pobytu w domach opieki społecznej. To tylko niektóre tematy interpelacji reprezentantów okręgu elbląskiego w sejmie RP. Czym zajmowali się jeszcze w mijającym roku? Sprawdziliśmy.
Jerzy Wilk, Zbigniew Babalski, Leonard Krasulski i Adam Ołdakowski z PiS, Jacek Protas, Elżbieta Gelert i Piotr Cieśliński z PO oraz Andrzej Kobylarz z Kukiz'15. Ta ósemka, wśród 460 posłów, reprezentuje w Sejmie okręg elbląski (nr 34). 12 listopada minęły trzy lata VIII kadencji Sejmu. Co w tym czasie zajmowało naszych reprezentantów? Sprawdziliśmy przyglądając się ich interpelacjom.
Najbardziej aktywny pod względem złożonych interpelacji jest Adam Ołdakowski (PiS). Daleko mu co prawda do Pawła Pudłowskiego z Nowoczesnej, który złożył 1505 interpelacji i w sejmowym rankingu jest numerem jeden. Poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu elbląskiego ma ich na swoim koncie 279, z tego 48 złożonych w tym roku. Interweniował między innymi w sprawie nierównego statusu strażaków wojskowych straży pożarnych i strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zasad sprzedaży drewna, a także zmniejszenia biurokracji w szkołach. Zajmował się również tematem, który obecnie wrócił na tapetę. Wczerwcu tego roku Adam Ołdakowski zwrócił się do ministra przedsiębiorczości i technologii z zapytaniem o projekt ustawy dotyczącej tzw. mały ZUS dla drobnych przedsiębiorstw. Jedna z ostatnich interpelacji posła, złożona wspólnie z Jerzym Wilkiem i Jerzym Maleckim (PiS) dotyczyła potrzeby zwiększenia udziału środków z budżetu państwa na pokrycie kosztów utrzymania osób przebywających w DPS.
Sporo interpelacji, złożył również Andrzej Kobylarz z ugrupowania Kukiz'15 (230 ogółem), choć w tym roku jakby zabrakło mu inwencji (5 interpelacji). Te ostatnie poselskie interwencje dotyczyły między innymi nielegalnego wydobywania bursztynu na terenie RP, ograniczenia przez koncern Orlen swobody wybierania dostawców dla prywatnych stacji i stawek opłaty rocznej za użytkowanie gruntów porytych wodami.
Spośród przedstawicieli koła Platformy Obywatelskiej z okręgu 34 najaktywniejszy jest Piotr Cieśliński (176 interpelacji). Rozstrzał spraw, które go interesują, jest dosyć duży. Wspólnie z innymi posłami PO, interpelował np. w sprawie promocji i zmian w prawie w zakresie szczepień obowiązkowych, obowiązkowych szczepień, a także w sprawie graficznych motywów związanych z 100-leciem Niepodległości Polski w paszportach. Posłowie dopytywali, dlaczego wśród kilkunastu propozycji - nazwiska i miejsca, nie ma ani jednej kobiety.
Kolega z tego samego koła poselskiego, Jacek Protas, jest autorem lub współautorem 111 interpelacji. W październiku, wraz z kilkudziesięcioma innymi posłami, interweniował w kwestii zmian w prawie dotyczących przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Zespół, który się zajmował tą kwestią i wypracował ewentualne zaostrzenia kar, zakończył prace w lipcu tego roku. Na razie nie doczekał się satysfakcjonującej odpowiedzi.
Z kolei Jerzy Wilk ma na swoim koncie 93 interpelacje. Poseł PiS wystartował w wyborach samorządowych na prezydenta Elbląga. Najwyraźniej w ostatnim czasie to walce o tę funkcję poświęcił swój czas i energię. Ostatnia interpelacja przedstawiciela ziemi elbląskiej, z lipca tego roku, dotyczy nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.
39 to liczba interpelacji Elżbiety Gelert. Posłanka najczęściej skupia się na sprawach jej bliskich, czyli służbie zdrowia. W tym roku dopytywała się między innymi o projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 rok i możliwość refundacji leku Opdivo (Nivolumab) w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej.
Ostatni reprezentancji naszego okręgu raczej w ostatnich trzech latach się nie przemęczali. Zbigniew Babalski (PiS) zgłosił 4 interpelacje. W tym roku posła zainteresował jedynie możliwość zwiększenia limitów na worki stomijne i to w tej sprawie interpelował w lutym. Tradycyjnie najmniej, a właściwie pod względem interpelacji, całkowicie nieaktywnym posłem, jest Leonard Krasulski (PiS), który w ciągu minionych trzech lat, nie złożył ani jednej interpelacji.
Źródło: sejm.gov.pl
Wilk jako starszy szczotkowy udaje, że zna się na wszystkim, czyli na niczym. W rzeczywistości na bazie przekopu (Terenia Wilk za niezły szmal pilnuje biurek z tym związanych) Wilk chce zbudować konsorcjum dojnej zmiany. Patronem tytularnym zostałby Pan Karski (nazwisko rodowe nieznane). Tow. Szafka więdnie z tęsknoty za konfiturami. Elbląski PIS to kolesiostwo, pogarda dla innych i niepohamowana chciwość. A Jarek ? .....
Dlaczego Państwo nie wystąpicie razem o przeniesienie siedziby wojewody warmińsko-mazurskiego do Elbląga? Urząd wojewódzki niech sobie pozostanie w Olsztynie - chodzi o formalny zabieg aby Elbląg jako miasto rangi wojewódzkiej mógł na takich samych zasadach jak Olsztyn korzystać ze środków z budżetu centralnego w tym z programu Polska Wschodnia na rozwój komunikacji tramwajowej. Na przeniesienie sejmiku jest potrzebna zgoda sejmiku ale na przeniesienie siedziby wojewody nie - tylko decyzja rady ministrów i większości parlamentarnej. Olsztyn nic nie traci - tylko kilka biurek będzie przeniesionych do Elbląga. Zróbcie coś dla Elbląga ponad podziałami puki jest na to ogromna szansa - panie pośle Wilk i Krasulski do dzieła reszta posłanek i posłów się pod tym podpisze z całą pewnością. Chyba ?
Krasulski jest ze wszystkiego zadowolony więc nie będzie się zajmował jakimiś tam nie istotnymi sprawami . Jest najbardziej "ogladanym" posłem w tv i za to powinniśmy mu być wdzięczni.
Kiedys chciałam porozmawiać z posłem krasulskim to w jego biurze poselskimbył NIEOSIAGALNY NIGDY !!!! Kto głosuje na takiego posła ?!!!! Ludzie ogarnijcie się.
Cieslinski jest z Olsztyna a durni Elblążanie go wybierają.Jakim trzeba być pustym.
Jak co niektórzy zajęci są BUDOWĄ nowego domu na złote lata i obsadzeniem ŻONY w jakimś URZĘDZIE , to jak m a się zajmować tym do czego się zobowiązał ? No bez przesady ?
Smutne jest ze do ciemnego ludu nie dociera to ze ich wybrancy sa zwykłymi leniami i poszli na wiejska chyba tylko dla szmalu.
Szanowny Panie Rembelski. Może spróbujmy oddolnie wywrzeć jakiś nacisk w tej sprawie.Podpisy,petycja,coś w ten deseń? Co Pan na to,damy radę to zorganizować?
Paweł Pudłowski z Nowoczesnej, który złożył 1505 interpelacji o przerwęi w sejmowym rankingu jest numerem jeden.
@Stefan Rembelski - kandydacie na kandydata, określ jasno swoje preferencje o jaki urząd chodzi? Przecież Urząd Wojewódzki to właśnie wojewoda.