Elbląski Szpital Specjalistyczny przy ul. Komeńskiego powoli przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji. Władze dawnego szpitala wojskowego planują rozbudować swój obiekt poprzez dobudowę nowego bloku operacyjnego ze stanowiskami opieki pooperacyjnej oraz centralną sterylizatornią. Zadanie, w zależności od obranego wariantu, miałoby kosztować w granicach od 18 do 27 mln zł. Realizacja inwestycji może dojść do skutku tylko w przypadku połączenia dwóch miejskich szpitali. Drugim warunkiem jest pozyskanie na ten cel środków unijnych.
Dyrekcja Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego nie ustaje w wysiłkach związanych z rozwojem swojej bazy, a co za tym idzie z polepszeniem świadczonych przez siebie usług medycznych. Przed trzema laty budynek szpitala przeszedł kompleksową termomodernizację (jej koszt to 5,2 mln zł). W tym roku na potrzeby Dziennego Oddziału Psychiatrycznego zaadaptowane zostanie poddasze budynku dawnej pralni. Kolejną dużą inwestycją ma być rozbudowa głównego budynku szpitala poprzez dobudowanie nowego bloku operacyjnego ze stanowiskami opieki pooperacyjnej oraz centralną sterylizatornią.
Obecny, składający się z trzech sal zabiegowych, blok operacyjny posiada stare, w znacznym stopniu zużyte i zbyt energochłonne urządzenia. Należy więc dostosować go do obecnych wymogów stawianych tego typu obiektom pod względem funkcjonalno – użytkowym i sanitarnym. W związku z tym konieczne będzie przeniesienie go do nowych pomieszczeń, które znajdować się mają w dobudowanym do istniejącego obiektu szpitalnego budynku.
Elbląski Szpital Specjalistyczny przygotował dwa warianty jego realizacji, które różnią się lokalizacją i ilością kondygnacji bloku operacyjnego. Pierwsza z nich zakłada, że nowy budynek stanąłby od strony ogrodu i parku znajdującego się przy szpitalu. Parterowy obiekt byłby połączony z istniejącym blokiem szpitalnym trzy kondygnacyjnym łącznikiem z dwiema windami. Na jednym poziomie znalazłyby się blok operacyjny z pięcioma salami zabiegowymi, zaplecze, stanowiska wybudzeń pooperacyjnych i centralna sterylizatornia. Powierzchnia użytkowa obiektu miałaby wynieść 2267 m2.
Drugi wariant zakłada z kolei, że nowy budynek stanąłby w miejscu przeznaczonych do rozbiórki garaży, parkingu i istniejącej dwukondygnacyjnej przybudówki przy segmencie „C” istniejącego bloku szpitalnego. Obiekt miałby składać się z dwóch kondygnacji i przylegać bezpośrednio do budynku szpitala. Jego parter zająć miałaby sterylizatornia, a piętro blok operacyjny. Powierzchnia użytkowa obiektu to 2168 m2.
Koszt budowy nowego bloku operacyjnego, w zależności od wariantu, oszacowano na 18 do 27 mln zł. Środki na ten cel pochodzić mają z Unii Europejskiej. To właśnie od ich pozyskania zależy, czy inwestycja dojdzie do skutku. Aby zdobyć unijne dofinansowanie konieczne jednak będzie połączenie obu miejskich szpitali przy ul. Komeńskiego i Żeromskiego. Jeden z modeli konsolidacji obu szpitali zakłada bowiem, że po połączeniu szpital miejski przejąłby odziały niezabiegowe, natomiast szpital specjalistyczny oddziały zabiegowe. Wówczas niezbędne będzie zmodernizowanie bloku operacyjnego w szpitalu przy Komeńskiego.
W przypadku połączenia szpitali oraz pozyskania środków unijnych, budowa bloku operacyjnego mogłaby rozpocząć się w 2017 r. Chcemy być przygotowani na taką ewentualność. Mamy już gotowy program funkcjonalno - użytkowy dla tej inwestycji. W Urzędzie Miejskim złożyliśmy także wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia i wniosek o warunki zabudowy. Gdy będzie zielone światło dla tej inwestycji, konieczne będzie już tylko wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i wyłonienie wykonawcy robót
- informuje Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego.
Przede wszystkim stworzyć normalny, ogólnodostępny parking dla przyjezdnych na badania, zbiegi, odwiedziny itp.
http://expresselblag.pl/2016/02/nekany-przez-rowiesnikow-15-latek-odebral-sobie-zycie-dyrekcja-gimnazjum-nr-2-wprowadza-cenzure/
Jest kasa dla olsztyna by budował wszystkie szpitale od nowa to MA BYĆ kasa dla Elbląga by powstawały obiekty szpitalne.Szpital na ul.Komeńskiego wart jest kasy.Szpital na ul.Żeromskiego powinien być tylko przychodnią a powinien w Elblągu być wybudowany NOWY BUDYNEK SZPITALNY i powinny być wszystkie oddziały których nie ma w Elblągu.NADAL Elblążanie muszą jechać do olsztyna by się leczyć a DLACZEGO????.Wyprowadzić trzeba te wszystkie samochody które są na terenie szpitala ul.Komeńskiego.W ogóle wszystkie szpitale wolne od aut są parkingi.ALBO SZPITAL albo zakłócanie spokoju i smród .Samochody nawet zajmują chodniki,trawniki.A MOŻE POŁÓŻMY JE DO ŁÓŻEK.
Może by wykorzystac to co macie ,przeciez to olbrzymi szpital z pustymi blokami od ul Sadowej.Wam potrzeba porządnego gospodarza a potem dyrektora do spraw lecznictwa.
minusujcie wpisy dalej i dalej jedżcie do olsztyna by się leczyć na cmentarzu.
Rzekomo puste powierzchnie szpitalne od strony ul. Sadowej to oddziały psychiatryczne szanowny KOALA . Czytając Twój nieodzwierciedlający prawdy wpis odnoszę wrażenie, że nadajesz się na pierwszego pacjenta tego oddziału .
Jak chce szpital były wojskowy pozyskać pieniądze unijne w przypadku połączenia się z zadłużonym na Żeromskiego ? Zwiększyć zadłużenie ewentualnej nowej placówki ?? Ryzykowne i może nieopłacalne .
Pampi - tak się składa, że Komeńskiego też jest już zadłużony. Fajnie było jak MON dorzucał kasę. Na wolnym rynku bez dofinansowania nie dali rady